Nákup tohoto formátu je nejen výjimečný strategický počin, ale především ukazuje, jak zásadní roli může sehrát osvícená podpora státu pro akviziční politiku veřejných kulturních institucí. Tento zásadní diplomatický a ekonomický akt byl vyústěním dlouhodobého zájmu české kulturní scény o francouzské výtvarné umění a zároveň demonstroval sympatie mezi mladým středoevropským státem a Francií na úrovni oficiální kulturně-politické diplomacie.
Základ sbírkového souboru byl získán z výstavy Francouzské umění 19. a 20. století, uspořádané Spolkem výtvarných umělců Mánes pod záštitou prezidenta republiky Tomáše Garrigua Masaryka v roce 1923. V rámci výstavy se podařilo shromáždit stovky děl z významných francouzských institucí, mimo jiné z Obrazárny v Louvru, i od řady prestižních galerií a soukromých sběratelů. Československý stát na nákup děl uvolnil částku neuvěřitelných pět milionů korun. V dobových relacích byla tato částka ekvivalentem 19 a půl kompletně vybavených stíhacích letounů Aero A-18 nebo 64 luxusních automobilů Laurin & Klement, typ 210. Částku později stát ještě navýšil o jeden milion na akvizici obrazu Milenci (1875) od Augusta Renoira.
Jedinečnost této akvizice a celé kolekce francouzského umění ve sbírkách Národní galerie Praha ukazuje i počet žádostí o jejich zapůjčení. „Každý rok obdržíme mnoho žádostí z celého světa o zařazení děl z této kolekce do prestižních retrospektiv a skupinových výstav. Zájem o naši sbírku je mimořádný jak ze strany předních institucí, tak i světových odborníků. Celý soubor je zároveň klíčovou součástí našich stálých expozic. Například obraz od Henri Rousseau Vlastní podobizna – Já. Portrét – Krajina (1890) je jedním z nejznámějších a nejčastěji reprodukovaných obrazů z autorovy tvorby,“ jak poznamenává generální ředitelka Alicja Barbara Knast.
Výročí připomene i nový dokumentární film Nákup století. 1923: Zrod francouzské sbírky. Film režiséra Petra Záruby vznikl v koprodukci České televize a Národní Galerie Praha a ve spolupráci s Velvyslanectvím Francie v České republice a Francouzským institutem v Praze. Návštěvníkům bude nově k dispozici audio průvodce francouzskou sbírkou, která je vystavena ve stálých expozicích 1796–1918: Umění dlouhého století a 1918–1938: První republika ve Veletržním paláci. Audio průvodce vznikl ve spolupráci s Ondřejem Horákem v režii Damiana Machaje.
_______________________________________________________________________
100 LET FRANCOUZSKÉ SBÍRKY (17/10 2023–4/1 2024)
Veletržní palác, úterý–neděle 10–18 h
Odborná příprava za Národní galerii Praha:
Anna Pravdová, kurátorka Sbírky moderního umění
Ruth Peterová, asistentka kurátorky
Monika Švec Sybolová, edukátorka
Ve spolupráci s:
Marie Rakušanová, Ústav pro dějiny umění FF UK; Ondřej Horák; Petr Záruba; Česká televize
Tiskové materiály a obrazový doprovod:
Tereza Hejmová, Elmar Tausinger
Foto: Jakub Přecechtěl
Tisková zpráva
Tisková zpráva
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…
To tlumení zvuku je tam docela slušné, co tak koukám.
I to byl důvod, proč jsme si na stavbu domu vybrali právě cihly Heluz. Jasně, šlo hlavně o ty technické…
Petr Vybrali jsme ho hlavně kvůli lepší tepelné izolaci – v zimě je u oken znatelně tepleji a v létě…
Je fajn vidět, že společnost HELUZ IZOS nabízí nejen širokou škálu izolačního zasklení, ale také nástroje, které usnadňují výběr —…