VÝSTAVA: 100 let francouzské sbírky

Národní galerie Praha si v letošním roce připomíná sto let od velkorysého státního nákupu francouzského umění 19. a 20. století. V roce 1923 byla cíleně zakoupena tehdy ještě mladým československým státem díla světových autorů jako Georges Braque, Paul Cézanne, Honoré Daumier, André Derain, Paul Gauguin, Vincent van Gogh, August Renoir, Pablo Picasso či Henri Rousseau. Dnes celá kolekce čítá přes 260 uměleckých děl. Její umělecká hodnota je nevyčíslitelná a patří k nejvýznamnějším sbírkám umění v České republice. Brzy po nákupu se tato unikátní sbírka také zařadila mezi nejlepší soubory francouzského umění mimo území Francie. 

Nákup tohoto formátu je nejen výjimečný strategický počin, ale především ukazuje, jak zásadní roli může sehrát osvícená podpora státu pro akviziční politiku veřejných kulturních institucí. Tento zásadní diplomatický a ekonomický akt byl vyústěním dlouhodobého zájmu české kulturní scény o francouzské výtvarné umění a zároveň demonstroval sympatie mezi mladým středoevropským státem a Francií na úrovni oficiální kulturně-politické diplomacie.  

Základ sbírkového souboru byl získán z výstavy Francouzské umění 19. a 20. století, uspořádané Spolkem výtvarných umělců Mánes pod záštitou prezidenta republiky Tomáše Garrigua Masaryka v roce 1923. V rámci výstavy se podařilo shromáždit stovky děl z významných francouzských institucí, mimo jiné z Obrazárny v Louvru, i od řady prestižních galerií a soukromých sběratelů. Československý stát na nákup děl uvolnil částku neuvěřitelných pět milionů korun. V dobových relacích byla tato částka ekvivalentem 19 a půl kompletně vybavených stíhacích letounů Aero A-18 nebo 64 luxusních automobilů Laurin & Klement, typ 210. Částku později stát ještě navýšil o jeden milion na akvizici obrazu Milenci (1875) od Augusta Renoira. 

Jedinečnost této akvizice a celé kolekce francouzského umění ve sbírkách Národní galerie Praha ukazuje i počet žádostí o jejich zapůjčení. „Každý rok obdržíme mnoho žádostí z celého světa o zařazení děl z této kolekce do prestižních retrospektiv a skupinových výstav. Zájem o naši sbírku je mimořádný jak ze strany předních institucí, tak i světových odborníků. Celý soubor je zároveň klíčovou součástí našich stálých expozic. Například obraz od Henri Rousseau Vlastní podobizna – Já. Portrét – Krajina (1890) je jedním z nejznámějších a nejčastěji reprodukovaných obrazů z autorovy tvorby,“ jak poznamenává generální ředitelka Alicja Barbara Knast.

Výročí připomene i nový dokumentární film Nákup století. 1923: Zrod francouzské sbírky. Film režiséra Petra Záruby vznikl v koprodukci České televize a Národní Galerie Praha a ve spolupráci s Velvyslanectvím Francie v České republice a Francouzským institutem v Praze. Návštěvníkům bude nově k dispozici audio průvodce francouzskou sbírkou, která je vystavena ve stálých expozicích 1796–1918: Umění dlouhého století a 1918–1938: První republika ve Veletržním paláci. Audio průvodce vznikl ve spolupráci s Ondřejem Horákem v režii Damiana Machaje.
_______________________________________________________________________

100 LET FRANCOUZSKÉ SBÍRKY (17/10 2023–4/1 2024) 
Veletržní palác, úterý–neděle 10–18 h
Odborná příprava za Národní galerii Praha: 
Anna Pravdová, kurátorka Sbírky moderního umění 
Ruth Peterová, asistentka kurátorky 
Monika Švec Sybolová, edukátorka 

Ve spolupráci s: 
Marie Rakušanová, Ústav pro dějiny umění FF UK; Ondřej Horák; Petr Záruba; Česká televize

Tiskové materiály a obrazový doprovod:
Tereza Hejmová, Elmar Tausinger

Foto: Jakub Přecechtěl
Tisková zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*