Dá se vyřešit krize bydlení? Stane se New York pustinou privilegovaných? Je Donald Trump skutečným star architektem USA? Co mají společného Praha a New York? Knihu New York, New York, New York Michaela Sorkina, amerického architekta, spisovatele a kritika architektury, vydává nakladatelství IPR Praha.

Michael Sorkin patřil mezi nejbrilantnější autory píšící o architektuře. Ve svém souboru 48 krátkých esejů What Goes Up: The Right and Wrongs to the City vydaných v češtině pod názvem New York, New York, New York: Co městu prospívá a co mu škodí svižně a s humorem, ale přitom s hlubokým vhledem rozebírá procesy, které z jeho milovaného New Yorku udělaly město nablýskaných, ale vyprázdněných mrakodrapů a rostoucí nerovnosti. Rozkrývá zde podoby a praktiky těchto procesů od územního plánování a politických dohod až po jemné detaily architektonického designu a neváhá si přitom brát na paškál nejen developery, politiky a úředníky, ale i slavné starchitekty, jejichž stavby jsou někdy víc značkou než kvalitou.
„Michael Sorkin vycházel z tradice, kterou reprezentuje i americko-kanadská novinářka, spisovatelka a aktivistka Jane Jacobs. Stejně jako ona žil celý život v Greenwich Village, odkud se později přestěhoval do gentrifikované a luxusní Tribecy, což bezpochyby ovlivnilo jeho bystré pozorování okolního světa. Určující pro něj byla spravedlnost a rovný přístup ke zdrojům, které zmiňuje častěji než estetické kvality architektonických i urbanistických projektů. Sorkin považoval za naprosto samozřejmé, že města mají být inkluzivní a pro všechny, s čímž lze jedině souhlasit,“ říká ředitel IPR Praha Ondřej Boháč.

Třebaže se Sorkinovy eseje zaměřují převážně na New York a byly napsány v letech 2010 až 2017, jsou přenositelné do dalších velkých měst i současnosti. Problémy, které glosuje, jako třeba gentrifikace, krize bydlení, monetizace veřejného prostoru, bezhlavě uplatňované zahušťování, stavění bytů jen pro investice, urbanismus odvislý od automobilismu, politické dohody narušující efektivní územní plánování a mnohé další, jsou totiž dnes aktuálnější než kdy dříve. „Panorama New Yorku je doslova sloupcovým grafem investic a zisků,“ píše Michael Sorkin a Praha se může z jeho postřehů jen poučit.

Michael Sorkin (1948–2020) byl oceňovaný architekt, urbanista spisovatel a akademik spojený především s New Yorkem. Byl považován za provokatéra, ale především za významného aktéra v polemikách o navrhování veřejných prostranství ve městech počátku 21. století. Vyučoval na téměř dvou desítkách prestižních univerzit po celém světě. Ve své soukromé praxi vedl projekční kancelář Michael Sorkin Studio a neziskovou společnost Terreform zabývající se především výzkumem ekologického plánování. Sorkin byl kmenovým architektonickým kritikem pro vyhlášený newyorský časopis The Village Voice, poté až do své smrti v roce 2020 pro Nation; mimo to pravidelně psal i pro časopisy Architectural Review nebo Architectural Record. Mezi jeho publikace patří Exquisite Corpse, Some Assembly Required, Twenty Minutes in Manhattan, Wiggle nebo All Over the Map. New York, New York, New York je jeho první knihou přeloženou do češtiny. Knihu koupíte např. v distribuční síti Kosmas.
Tisková zpráva

Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,