Za první rok provozu navštívilo Vodojemy téměř 115 tisíc lidí. Areál opravený a konvertovaný podle návrhu Davida Prudíka tak plní turistickou misi. Díky kráse dvou cihlových a jedné betonové nádrže i poloze pod novým parkem blízko centra doplnily brněnskou kulturní i architektonickou mapu.

Historický vodárenský areál bývalých městských vodojemů na Žlutém kopci je ohraničen ulicemi Tvrdého a Roubalova. V areálu jsou tři vodojemy z let 1874, 1894 a 1917, dva cihelné a jeden betonový. Jedná se o kvalitní technické stavby, navíc v unikátní kumulaci na jednom pozemku.

Původní areál byl charakteristický volnými plochami trávníků nad vodojemy a hmotami mezí dávajícími tušit objemy jejich těles. V těžišti pozemku byl domek hlídače. Konceptem zpřístupnění areálu veřejnosti byla minimalizace zásahů do vodojemů i do prostorové situace.

Vodojemy byly původně osvětleny a vybaveny elektroinstalací a únikovými schodišti. Domek hlídače ve velmi špatném technickém stavu byl rozebrán a nově podsklepen. Do podzemí bylo umístěno schodiště lemující prosklenou výtahovou šachtu a chodby umožňující bezbariérové vstupy do dvou vodojemů. Znovu postavený domek po konverzi slouží jako vstup a pokladna.

Dle dochovaných konstrukcí a historické fotografie byly provedeny repliky historických fasád. Domek má novou přístavbu sociálního a technického zázemí v jednoduchém kubickém tvaru, opláštěnou vlnitým perforovaným cortenovým plechem. Vodojem 2 je zpřístupněn samostatným schodištěm ukrytým v terénu.

Charakter parkových úprav je podřízen hlavní náplni areálu – expozice technické památky – a blízkostí Masarykova onkologického institutu. Park je klidový, bez dětských hřišť či jiných atrakcí. Cestní síť reflektuje potřebnou propustnost a obslužnost území bez zbytných cestiček. Volné prostory trávníků nad vodojemy jsou vyváženy výsadbou bosketu moravských jaderniček v obdélníkovém půdorysu parafrázujícím podzemní prostory vodojemů – spon stromů vychází z opěrného systému vodojemu 2.

Nové konstrukce materiálově a barevně navazují na materiály vodojemů – cihla, beton, rezavý a černý kov – a tvarosloví je současné. Funkce, které zatím v areálu chybí (kavárna, expozice o vodárenství, sklady, technické zázemí), bychom rádi v budoucnosti umístili do vily z roku 1934 od architekta Bohumila Turečka, nacházející se při hlavním vstupu z ulice Tvrdého.
Autorská zpráva, vyšlo v časopise Stavba 2/2024
Místo stavby: Tvrdého 15, Brno
Autor: David Prudík
Spolupráce: Terezie Havlíková, Ondřej Seďa, Romana Štrynclová, Markéta Čermáková
Návrh parkových úprav: Tomáš Jiránek / New Visit
Návrh vizuálního stylu: Martin Hrdina, Michal Pavlík / Hrdina Pavlík Design Studio
Investor: statutární město Brno
Náklady: 150 mil. Kč
Výška: vodojemy 7–10,9 m
Podlahová plocha: vodojemy 1909 + 1572 + 2976 m2
Plocha parku: 22 710 m2
Obestavěný prostor: vodojemy 16 7701 + 10 235 + 11 325 m3
Projekt: 2021–2022
Realizace: 2022–2023
Foto: Tomáš Picka

Kde jsou tyče na sjíždění o patro níž?
Minimalistické, ale praktické. Taková ideální kombinace pro rodinný život. A ta krytá terasa vypadá podle popisu parádně :-)
Zní to jako velmi promyšlený návrh. Máme podobně svažitý pozemek, tak mě inspiruje, že i takové místo má velký potenciál!
Je to moc krásný projekt :-) A ten důraz na orientaci místností podle světových stran..To dělá v každodenním životě obrovský…
Musím potvrdit..žádná plíseň, žádné tepelné mosty. Funguje skvěle!