Velkolepý výhled do údolí malého města nedaleko Prahy byl pro studio boq architekti hlavní inspirací. Obdivovat z výšky krajinu téměř z každé místnosti rodinného domu umožňuje jeho důmyslné zasazení do svažitého terénu.

Důležitou roli při návrhu domu hrálo soukromí. Práce s ním je vidět právě při formulaci hmot u vstupu z příjezdové cesty. „Otevřený průjezd do krytého parkovacího stání končí plnou stěnou. Na něj navazuje uzavřená hmota venkovního skladu, která svým tvarem naopak kopíruje otevřený průhled do atria. To vytváří takové nárazníkové pásmo – ačkoli je velmi otevřené, jeho hlavní funkcí je ochránit obyvatele domu před průhledy z ulice,“ popisuje Jana Stachová promyšlenou práci s hmotou stavby, díky které si mohli architekti dovolit otevřít směrem do atria bez obav z narušení soukromí i koupelny.

Při vstupu do atria zaujme nejen harmonická kombinace bílých oblázků, mezi kterými se proplétají různé rostliny, keře a stromky, ale také vodní prvek. „Na začátku byla idea vody, která cirkuluje v rámci celého domu – z vodní plochy v horní části atria až do jezírka ve spodní části zahrady pod domem,“ popisuje architekt Miroslav Stach další důležitý aspekt, se kterým při návrhu pracovali, a pokračuje: „Ačkoli oba okruhy fungují nezávisle na sobě, zachovali jsme iluzi vody protékající skrz oba venkovní prostory.“

Z atria je dále patrné, že jednotlivé hmoty stavby propojují pohledově přiznané ocelové nosníky, které nad průchodem mezi garáží a hlavním vchodem do domu vytváří konstrukci s příčnými dřevěnými žebry. Vizuálně podobný prvek se pak opakuje za parkovacím stáním, kde ve svislém provedení atrium ohraničuje.

Centrální obytná místnost je velkoformátovými okenními prvky velmi otevřená jak do atria, tak k výhledům do krajiny. V případě potřeby je však možné zajistit soukromí zatažením závěsů či žaluzií. Obývací části dominuje do stěny zabudované akvárium. Kuchyňská vestavěná sestava bez úchytek je vyvedena v tmavém dřevodekoru a vybavena černými spotřebiči. Masivní dřevěná deska jídelního stolu je atypicky podpírána nikoliv kovovými nohami, jak bývá zvykem, ale tabulí z kaleného skla. Stůl doplňuje šest černých židlí, které na pohled popírají zákony gravitace.

Pro odpočinek obyvatelům domu slouží nejen wellness zóna přístupná přímo z domu, ale také zahrada s krytým venkovním posezením. K ní vede buď klikatá dlážděná cesta kolem domu, nebo schodiště z vnitřního atria doprovázené kamennou kaskádou s tekoucí vodou. Na jeho konci se rozprostírá terasa krytá samotnou konstrukcí domu a dále zahrada vizuálně tvořená dvěma částmi. První začíná přímo pod schody, které vedou na molo se schůdky do koupacího jezírka obklopeného skalkou, v němž žijí želvy a japonští koi kapři. Tato aktivní zóna zahrady pak přirozeně přechází v travnatou plochu ve spodní části doplněnou rostlinami, travinami a keříky. V celé zahradě panuje dokonalý klid. Nedoléhá k ní městský ruch, protože se dům nachází v dostatečné vzdálenosti.
Tisková zpráva, kráceno
Autoři: Miroslav Stach, Jana Stachová / boq architekti
Realizace: 2023–2024
Zastavěná plocha: 227 m2
Obytná/užitná plocha: 140/190 m2
Dveřní kování: M&T, kolekce Minimal a Minimal 2.0
Foto: boq architekti

Minimalistické, ale praktické. Taková ideální kombinace pro rodinný život. A ta krytá terasa vypadá podle popisu parádně :-)
Zní to jako velmi promyšlený návrh. Máme podobně svažitý pozemek, tak mě inspiruje, že i takové místo má velký potenciál!
Je to moc krásný projekt :-) A ten důraz na orientaci místností podle světových stran..To dělá v každodenním životě obrovský…
Musím potvrdit..žádná plíseň, žádné tepelné mosty. Funguje skvěle!
Projekt pana Vostrackého sleduju už delší dobu, má opravdu cit pro funkční a zároveň estetické stavby. Tahle není výjimkou.