Fotogalerie ke článku (1)
mipim.gif
Agentura CzechInvest letos při prezentaci Česka na realitním veletrhu MIPIM 2008 ve francouzském Cannes představí hlavně nabídku tuzemských brownfieldů, tedy nevyužívaných nemovitostí. Podle odhadu odborníků je v Česku zhruba 2355 brownfieldů s celkovou rozlohou přibližně 10.000 hektarů, z nichž mnohé mají díky výhodné poloze či vybudované infrastruktuře velký investiční potenciál.
"Letos jsme se v prezentaci ČR zaměřili především na brownfieldy," sdělila ČTK pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest Alexandra Rudyšarová. Dodala, že zástupci CzechInvestu se budou na veletrhu v Cannes snažit získat pro ČR investory především do výzkumu a vývoje nebo do strategických služeb, z nichž mnozí by mohli využít právě brownfieldy.
Kvalitní podnikatelské nemovitosti jsou podle Rudyšarové klíčem k lákání nových investic. Zájem o nemovitosti připravené pro podnikání je v ČR stále velmi vysoký. "Svědčí o tom vysoká obsazenost průmyslových zón i kancelářských prostor. Právě brownfieldy představují elegantní cestu, jak uspokojit poptávku a zároveň vyřešit problémy s opuštěným územím," uvedla Rudyšarová.
Veletrh MIPIM byl v Cannes zahájen 11. března a potrvá do pátku, 14 března. Akce se zúčastní především developerské firmy, investoři a poradenské společnosti. Největší počet investorů je z Velké Británie, z Francie a Německa. Loni v Cannes vystavovalo 2523 podniků. Veletrh navštívilo 26.000 lidí, z nichž čtvrtina byli zástupci potenciálních investorů.
Brownfield je pozemek nebo objekt, který není efektivně využíván, je zanedbaný a v řadě případů i kontaminovaný. Nemovitost nelze využít bez revitalizace, což často představuje náklady v řádu desítek i stovek milionů korun.
Mezi brownfieldy patří například bývalý závod zkrachovalé firmy Milo nedaleko historického centra Olomouce, který se zřejmě změní na multifunkční areál. Investice si vyžádá asi deset miliard korun a hotova má být do roku 2015.
Stát v posledních letech finančně podporuje regeneraci nevyužívaných průmyslových, zemědělských, vojenských či důlních objektů. Za finanční podpory státu v Česku od roku 1998 vzniklo 2959 hektarů průmyslových zón, mezi kterými je i 530 hektarů regenerovaných brownfieldů. Na roky 2007 až 2013 má Česko ve fondech EU na projekty podnikatelských nemovitostí a sanaci starých ekologických zátěží k dispozici zhruba 14 miliard korun.
Zdroj: Zpráva ČTK, beh jw, 11. března 2008.
Petr Tak to záleží na samotném prodejci a výrobci oken, jaké bude mít stanovené dodací lhůty. Protože jemu dodá skla…
Tu technickou pomoc při zakládání první řady je fakt skvělá možnost využít. Ono to zase nestojí nijak moc a není…
Heluz je v podstatě dost populární značka výrobce stavebního materiálu v Česku, hlavně jsou známí svými dobrými izolačními vlastnostmi. Úplně…
Pochybuji, že si dnes ještě někdo dobrovolně vybere dvojsklo...
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…