Fotogalerie ke článku (4)
Bohuslav Horák v Driade
Driade Řím, 15.-30. 5. 2008
Driade Řím, 15.-30. 5. 2008
Driade Řím, 15.-30. 5. 2008
Vystavovat v prestižní milánské galerii Driade se zatím podařilo málokomu z českých designérů. V nádherném showroomu nedaleko od opery La Scala a téměř naproti domu Casa Armani najdete sklo a porcelán Bořka Šípka. V Driade se chlubí tím, že ho kdysi „objevili“ (tehdy společně s Phillipem Starckem), a Bořek Šípek sám na některé z přednášek předváděl svou první prezentaci v Driade.
Od 15. do 30. května 2008 se v galerii Driade, tentokrát v Římě, představil další Čech, jeden ze zakladatelů skupiny Atika — akad. arch. Bohuslav Horák (1954). V dobách, kdy se na konci osmdesátých let Atika prvně prezentovala, a kdy působila na „unavené a šedé“ domácí nábytkové scéně jako zjevení, se o Bodovi (jak bývá familiérně označován), mluvilo jako o „bohem nadaném tvůrci“. Každý z jeho návrhů, především u sedacího nábytku, vyzařoval vedle profesního řemeslného perfekcionismu (v dokonalém zpracování a kombinacích kovu, kůže, dřeva, sklaâ?¦) silnou autorovu senzibilitu. Nostalgické a romantické vzpomínky na dětství a prostředí, v němž vyrůstal, se jemně mísily s fantazií a něhou. Jeho práce aktivují dodnes činnost všech lidských smyslů — vedle zraku a hmatu vzbuzují čichové a sluhové vzpomínky na doby a situace (vůně trávy, podzimního listí, šumění korun vzrostlých stromů), které, ačkoliv se v přírodě stále opakují, se již nevrátí. Není divu, že si ke spolupráci vybrala Bohuslava Horáka známá německá firma Anthologie Quartett, která ho představuje na významných veletrzích a výstavách po celém světě. Ačkoliv Bohuslav Horák žije v poklidu českého městečka Holice a domácí média se nepředhánějí v tom, aby o jeho úspěších informovala, v zahraničí ho oslovují významné osobnosti, aby pro ně navrhoval nábytek, interiéry, domy a zahrady. Sám majitel firmy Anthologie Quartet, německý producent Rainer Krause, zastupující více než osmdesát předních světových designérů, svěřil Bohuslavu Horákovi návrh letního domu u jezera Dümmer v německé lázeňské oblasti nedaleko Bad Essenu. Vedle architektury domu a jeho interiéru navrhoval Bohuslav Horák také veškeré vnitřní zařízení. Letošní květnová výstava Sen o aleji (Alley Dream) v římské galerii Driade vznikla k patnáctiletému výročí spolupráce autora s Anthologií Quartett. Mapuje tři autorovy projekty — Metal Garden (1999-2002) , Reflection (2003-2006) a Alley Dream (2007-2008). Úvodní slovo autora k výstavě vystihuje, jaké objekty se na ni představují: „Už zase se vracím ve vzpomínkách k tomu pocitu procházet alejí globozních javorů lemujících cestu k budově školy. Jejich mohutné koruny vytvářejí tajemný tunel, podobný románské klenbě. Každé jaro v nich stovky chroustů nachází svůj úkryt, poznávám je podle jejich charakteristického pachu. Ještě jednou zažít ten pocit, rozběhnout se, vyskočit a dotknout se javorových listů. Jen ještě jednou se smět ohlédnout a na konci tunelu vidět to zvláštní světlo, které tě přitahuje svou nadějí.“ Lenka Žižková Design Cabinet CZ
Foto: Radek Kalhous
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…
To tlumení zvuku je tam docela slušné, co tak koukám.
I to byl důvod, proč jsme si na stavbu domu vybrali právě cihly Heluz. Jasně, šlo hlavně o ty technické…
Petr Vybrali jsme ho hlavně kvůli lepší tepelné izolaci – v zimě je u oken znatelně tepleji a v létě…
Je fajn vidět, že společnost HELUZ IZOS nabízí nejen širokou škálu izolačního zasklení, ale také nástroje, které usnadňují výběr —…