Památkově chráněnou budovu brněnského studia Českého rozhlasu v Beethovenově ulici ozdobila v těchto dnech pamětní deska, která připomíná architekta Arnošta Wiesnera, jednoho z nejvýznamnějších zástupců slavné brněnské meziválečné školy. Sídlo rozhlasu patří k hlavním Wiesnerovým návrhům v Brně. Umístění desky završilo rekonstrukci fasády, řekla ČTK Alena Podlucká z Českého rozhlasu.
Pamětní deska je zhotovena z kaleného skla. Autorkou je mladá brněnská designérka Zuzana Poloncová. Stavbaři v rozhlase v poslední době kromě opravy fasády také repasovali okna a vyleštili travertinové desky, které sahají až do prvního poschodí. Celkové náklady činily asi 14 milionů korun.
Pětiposchoďový dům v Beethovenově ulici Wiesner navrhl pro tehdejší banku Union. Palác byl dostavěn v roce 1925, rozhlas tam přesídlil v roce 1950. Střešní zahradu údajně obdivoval i jeden z otců moderní architektury Le Corbusier.
Wiesner pocházel ze slovenských Malacek, po roce 1939 opustil Československo a v kariéře pokračoval ve Velké Británii. V Brně podle jeho návrhů vyrostl například palác Morava, unikátní krematorium nebo někdejší Moravská banka na náměstí Svobody. Stavěl i rodinné domy, patrně nejznámější je vila Neumark v Hroznové ulici.
Zdroj: Zpráva ČTK, 22. srpna 2008
Spokojenost
Mohu jenom doporučit! My jsme stavěli loni a všechno šlo hezky od ruky 😎🔝
Kdysi to nebylo a když si teď předstvím jak ještě moji rodiče opravovali a rekonstruovali dům po jejích rodičích -…
Z magistrátu Ostravy by vám měla přijít pozvánka a můžete na vernisáž v 18h dorazit. Poděkování patří do MAPPA
Nad takovým řešením už nějakou dobu přemýšlím.