Památkově chráněnou budovu brněnského studia Českého rozhlasu v Beethovenově ulici ozdobila v těchto dnech pamětní deska, která připomíná architekta Arnošta Wiesnera, jednoho z nejvýznamnějších zástupců slavné brněnské meziválečné školy. Sídlo rozhlasu patří k hlavním Wiesnerovým návrhům v Brně. Umístění desky završilo rekonstrukci fasády, řekla ČTK Alena Podlucká z Českého rozhlasu.
Pamětní deska je zhotovena z kaleného skla. Autorkou je mladá brněnská designérka Zuzana Poloncová. Stavbaři v rozhlase v poslední době kromě opravy fasády také repasovali okna a vyleštili travertinové desky, které sahají až do prvního poschodí. Celkové náklady činily asi 14 milionů korun.
Pětiposchoďový dům v Beethovenově ulici Wiesner navrhl pro tehdejší banku Union. Palác byl dostavěn v roce 1925, rozhlas tam přesídlil v roce 1950. Střešní zahradu údajně obdivoval i jeden z otců moderní architektury Le Corbusier.
Wiesner pocházel ze slovenských Malacek, po roce 1939 opustil Československo a v kariéře pokračoval ve Velké Británii. V Brně podle jeho návrhů vyrostl například palác Morava, unikátní krematorium nebo někdejší Moravská banka na náměstí Svobody. Stavěl i rodinné domy, patrně nejznámější je vila Neumark v Hroznové ulici.
Zdroj: Zpráva ČTK, 22. srpna 2008
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.