Nová budova byla postavena podle návrhu Atelieru M1.
Zhruba 600 místností včetně moderních laboratoří nabízí studentům a pedagogům nová budova Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého na Envelopě v Olomouci. Ačkoliv ji studenti začnou využívat od nového semestru, stěhování jednotlivých pracovišť už začalo. Výstavba objektu byla zahájena v roce 2006 a celkem si vyžádala investici 1,08 miliardy korun. Jde o největší investiční projekt v dějinách olomoucké univerzity, řekl dnes novinářům mluvčí UP Rostislav Hladký.
Podle rektora UP Lubomíra Dvořáka fakulta v posledních letech sídlila až v sedmi lokalitách na různých koncích Olomouce, což bylo komplikované zejména pro studenty. „Myšlenka postavit novou budovu existovala desetiletí, scházely ale peníze,“ uvedl Dvořák.
Do nového objektu se kromě děkanátu přestěhuje i 12 kateder, knihovna a studijní oddělení. „Nové sídlo nám umožní soustředit obory matematiky, chemie, fyziky a věd o Zemi v jednom centru. Od tohoto kroku si slibujeme zefektivnění výzkumu a výuky,“ uvedl děkan fakulty Juraj Ševčík. Dalším jejím centrem jsou budovy v části Holice. Děkan přiznává, že ani nová budova kapacitní problémy zcela neřeší. „Plánovala se před deseti lety a tehdy jsme požadovali 600 místností. Dnes bychom žádali o třetinu více,“ řekl. První katedra se do nové budovy přestěhovala, další budou následovat v příštích dvou týdnech. Uvolněné objekty využijí ostatní fakulty.
Budova je vybavena moderními technologiemi, na výstavbě se podílelo kromě sdružení stavebních společností Hochtief CZ a Tchas i 80 subdodavatelů a pracovalo v ní kolem 1550 zaměstnanců. „Nová budova je šetrná k životnímu prostředí. Při její více než dva roky trvající stavbě jsme použili nejmodernější technologie a materiály včetně žulových desek dovezených z Brazílie a tropických dřevin,“ řekl ředitel divize Morava Hochtief CZ David Horák. V objektu ještě schází mobilní nábytek, UP musí na veřejnou zakázku v hodnotě zhruba 30 milionů korun vypsat soutěž.
Budova se nachází nedaleko historického jádra u vysokoškolských kolejí a jednoho z olomouckých parků. Záměr zastavět významnou zelenou plochu v lokalitě budil u části veřejnosti nevoli. „Je to problém postavit tak velký objekt v centru města. Přistoupili jsme k tomu tak, že jsme co nejvíce snížili zastavěnou plochu, aby část zelené plochy zůstala zachovaná. Považuji za klad, že budova navazuje na bulvár 17. listopadu a dokáže vzdorovat neuspořádané výstavbě z 80. let minulého století,“ uvedl architekt Jan Hájek z Ateliéru M1, kde vznikl architektonický návrh.
Zastavěná plocha je 4600 metrů čtverečních, v okolí je 100 parkovacích míst a dalších 94 v podzemí. Součástí vybavení je i signalizace pro nevidomé a sluchově postižené a dvě plošiny pro handicapované.
Zdroj: Zpráva ČTK 22.6.2009
Nová budova přírodovědecké fakulty UP byla publikována ve Stavbě č.2/2009
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…
To tlumení zvuku je tam docela slušné, co tak koukám.
I to byl důvod, proč jsme si na stavbu domu vybrali právě cihly Heluz. Jasně, šlo hlavně o ty technické…
Petr Vybrali jsme ho hlavně kvůli lepší tepelné izolaci – v zimě je u oken znatelně tepleji a v létě…
Je fajn vidět, že společnost HELUZ IZOS nabízí nejen širokou škálu izolačního zasklení, ale také nástroje, které usnadňují výběr —…