Nová budova byla postavena podle návrhu Atelieru M1.
Zhruba 600 místností včetně moderních laboratoří nabízí studentům a pedagogům nová budova Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého na Envelopě v Olomouci. Ačkoliv ji studenti začnou využívat od nového semestru, stěhování jednotlivých pracovišť už začalo. Výstavba objektu byla zahájena v roce 2006 a celkem si vyžádala investici 1,08 miliardy korun. Jde o největší investiční projekt v dějinách olomoucké univerzity, řekl dnes novinářům mluvčí UP Rostislav Hladký.
Podle rektora UP Lubomíra Dvořáka fakulta v posledních letech sídlila až v sedmi lokalitách na různých koncích Olomouce, což bylo komplikované zejména pro studenty. „Myšlenka postavit novou budovu existovala desetiletí, scházely ale peníze,“ uvedl Dvořák.
Do nového objektu se kromě děkanátu přestěhuje i 12 kateder, knihovna a studijní oddělení. „Nové sídlo nám umožní soustředit obory matematiky, chemie, fyziky a věd o Zemi v jednom centru. Od tohoto kroku si slibujeme zefektivnění výzkumu a výuky,“ uvedl děkan fakulty Juraj Ševčík. Dalším jejím centrem jsou budovy v části Holice. Děkan přiznává, že ani nová budova kapacitní problémy zcela neřeší. „Plánovala se před deseti lety a tehdy jsme požadovali 600 místností. Dnes bychom žádali o třetinu více,“ řekl. První katedra se do nové budovy přestěhovala, další budou následovat v příštích dvou týdnech. Uvolněné objekty využijí ostatní fakulty.
Budova je vybavena moderními technologiemi, na výstavbě se podílelo kromě sdružení stavebních společností Hochtief CZ a Tchas i 80 subdodavatelů a pracovalo v ní kolem 1550 zaměstnanců. „Nová budova je šetrná k životnímu prostředí. Při její více než dva roky trvající stavbě jsme použili nejmodernější technologie a materiály včetně žulových desek dovezených z Brazílie a tropických dřevin,“ řekl ředitel divize Morava Hochtief CZ David Horák. V objektu ještě schází mobilní nábytek, UP musí na veřejnou zakázku v hodnotě zhruba 30 milionů korun vypsat soutěž.
Budova se nachází nedaleko historického jádra u vysokoškolských kolejí a jednoho z olomouckých parků. Záměr zastavět významnou zelenou plochu v lokalitě budil u části veřejnosti nevoli. „Je to problém postavit tak velký objekt v centru města. Přistoupili jsme k tomu tak, že jsme co nejvíce snížili zastavěnou plochu, aby část zelené plochy zůstala zachovaná. Považuji za klad, že budova navazuje na bulvár 17. listopadu a dokáže vzdorovat neuspořádané výstavbě z 80. let minulého století,“ uvedl architekt Jan Hájek z Ateliéru M1, kde vznikl architektonický návrh.
Zastavěná plocha je 4600 metrů čtverečních, v okolí je 100 parkovacích míst a dalších 94 v podzemí. Součástí vybavení je i signalizace pro nevidomé a sluchově postižené a dvě plošiny pro handicapované.
Zdroj: Zpráva ČTK 22.6.2009
Nová budova přírodovědecké fakulty UP byla publikována ve Stavbě č.2/2009
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…
Nejen tmavá, ale taky lesklá. Kdyby byla matná a profilovaná jako břidlicové šablony, tak by to tolik nebilo do očí.…