Fotogalerie ke článku (1)
Kazujo Sedžimová a Rjue Nišizawa
Oba jsou oceňováni jako tvůrci éterických, jakoby snových prostorů muzeí, univerzitních budov a butiků předních módních firem v Japonsku, Spojených státech a Evropě
Los Angeles 28. března (ČTK) - Nejprestižnější světové ocenění v oblasti architektury, Pritzkerovu cenu, získali letos japonští architekti Kazujo Sedžimová a Rjue Nišizawa. V Los Angeles to dnes oznámila porota, která o ceně rozhoduje.
Porota prohlásila, že oba "jako málokdo jiný zkoumají fenomenální vlastnosti prostoru, lehkosti, transparentnosti a materiálnosti". Agentura AP napsala, že oba jsou oceňováni jako tvůrci éterických, jakoby snových prostorů muzeí, univerzitních budov a butiků předních módních firem v Japonsku, Spojených státech a Evropě. Porota konkrétně zmínila budovu módního domu Christian Dior v Tokiu a Skleněný pavilon muzea v Toledu ve Spojených státech.
Sedžimové je 54 let, Nišizawa je o deset mladší. Oba pracují společně ve firmě Sanaa Ltd., kterou založili v roce 1995.
Pritzkerova cena bývá nazývána "Nobelem architektury". Založili ji v roce 1979 americký podnikatel Jay Pritzker a jeho žena Cindy. Mezi jejími nositeli jsou například Brazilec Óscar Niemeyer, Američan Ieoh Ming Pei, Brit Norman Foster a Francouz Jean Nouvel. Laureát dostává medaili a 100.000 dolarů.
Doplněno Stavabweb:
Fotografie projektů architektů Kazujo Sedžimové a Rjue Nišizawy naleznete zde.
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…
To tlumení zvuku je tam docela slušné, co tak koukám.
I to byl důvod, proč jsme si na stavbu domu vybrali právě cihly Heluz. Jasně, šlo hlavně o ty technické…
Petr Vybrali jsme ho hlavně kvůli lepší tepelné izolaci – v zimě je u oken znatelně tepleji a v létě…
Je fajn vidět, že společnost HELUZ IZOS nabízí nejen širokou škálu izolačního zasklení, ale také nástroje, které usnadňují výběr —…