Pritzkerovu cenu 2010 získali japonští architekti Sedžimová a Nišizawa

Fotogalerie ke článku (1)

Kazujo Sedžimová a Rjue Nišizawa

Kazujo Sedžimová a Rjue Nišizawa
Celá fotogalerie (1)

Oba jsou oceňováni jako tvůrci éterických, jakoby snových prostorů muzeí, univerzitních budov a butiků předních módních firem v Japonsku, Spojených státech a Evropě

Los Angeles 28. března (ČTK) - Nejprestižnější světové ocenění v oblasti architektury, Pritzkerovu cenu, získali letos japonští architekti Kazujo Sedžimová a Rjue Nišizawa. V Los Angeles to dnes oznámila porota, která o ceně rozhoduje.

Porota prohlásila, že oba "jako málokdo jiný zkoumají fenomenální vlastnosti prostoru, lehkosti, transparentnosti a materiálnosti". Agentura AP napsala, že oba jsou oceňováni jako tvůrci éterických, jakoby snových prostorů muzeí, univerzitních budov a butiků předních módních firem v Japonsku, Spojených státech a Evropě. Porota konkrétně zmínila budovu módního domu Christian Dior v Tokiu a Skleněný pavilon muzea v Toledu ve Spojených státech.

Sedžimové je 54 let, Nišizawa je o deset mladší. Oba pracují společně ve firmě Sanaa Ltd., kterou založili v roce 1995.

Pritzkerova cena bývá nazývána "Nobelem architektury". Založili ji v roce 1979 americký podnikatel Jay Pritzker a jeho žena Cindy. Mezi jejími nositeli jsou například Brazilec Óscar Niemeyer, Američan Ieoh Ming Pei, Brit Norman Foster a Francouz Jean Nouvel. Laureát dostává medaili a 100.000 dolarů.

Doplněno Stavabweb:
Fotografie projektů architektů Kazujo Sedžimové a Rjue Nišizawy naleznete
zde.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*