Za všedností

Národní technická knihovna nabídne výstavu divadelní architektury ve střední Evropě
– od 12. května do 6. června 2010


Praha 19. dubna (ČTK) – Národní technická knihovna v Praze v Dejvicích bude od 12. května do 6. června druhou zastávkou výstavy divadelní architektury ve střední Evropě nazvané Za všedností. Projekt, který se má během necelého roku představit ve středoevropských metropolích, má právě premiéru v Budapešti. V Praze ho doprovodí přednášky a exkurze.

„Autoři této mezinárodní putovní výstavy prezentují na sedm desítek divadelních budov a prostorů otevřených v uplynulých 250 letech,“ řekla dnes ČTK Silvie Marková ze společnosti Smart Communication. Podle ní však nesledují jedinečnou stavební stránku nebo technologický park představených divadel; tvůrci se v čele s kurátorem Igorem Kovačevičem soustředili na příběh objektů spojený s identitou národa, dobou vzniku či uměleckým programem.

„Divadlo bývá označováno za pilíř národní kultury a jazyka. Zdá se, že ani architektura není vůči národním či nacionálním atributům imunní. Je to dobře, nebo špatně? I hledání této odpovědi je předmětem naší výstavy,“ komentuje téma expozice Kovačevič.

Součástí doprovodného programu v Praze bude například exkurze do Drážďan s návštěvou Semperovy Opery, jež je považována za nejkrásnější operní divadlo na světě, a pásmo přednášek a diskusí Thinking the Space současné divadelní umění a architektura. Příspěvky přednesou kromě dalších architektů zvučných jmen také Oren Sagiv z Izraele a členové norského ateliéru 3RW ARCHITECTS.

Především studenti tuzemských fakult architektury by si podle Markové neměli nechat ujít prezentaci vítězného projektu soutěže na nové divadlo ve slovinské Lublani – Divadlo pro 21. století. Podrobné informace naleznou na internetové adrese www.zavsednosti.cz.

Kurátoři výstavu rozčlenili na dvě základní osy: podle současného státního uspořádání a linii chronologickou. Expozice je tmavým prostorem bez světel se sedmi desítkami na první pohled unifikovaných objektů; co solitér, to jedna divadelní budova. Každou zemi reprezentuje přibližně desítka divadelních budov či prostorů pro divadlo. Česká republika je zastoupena vedle Národního divadla například Divadlem Alfred ve dvoře či v evropském kontextu unikátním bytovým divadlem Vlasty Chramostové.

Ze slovenské divadelní architektury mohou návštěvníci nejen porovnat novou i historickou budovu Slovenského národního divadla, ale seznámit se třeba se Šlechtickým divadélkem v Hlohovci.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*