Fotogalerie ke článku (1)
Jacques Herzog
Bern/Praha 18. dubna (ČTK) - Znáte pekingský olympijský stadion Ptačí hnízdo nebo mnichovskou Allianz Arénu? Jejich spolutvůrce a spolumajitel jedné z nejžádanějších světových architektonických kanceláří Herzog & de Meuron, Jacques Herzog, oslaví letos 19. dubna šedesátku. První stavbu, horskou dráhu z kartonu, prý vytvořil se svým kolegou Pierrem de Meuronem v dětském pokoji, když jim bylo šest let. Od té doby už jeden druhého neopustil. O padesát let později patří jejich stavby mezi nejpozoruhodnější na světě.
Herzog a de Meuron společně vystudovali architekturu na prestižní curyšské polytechnice (ETH) a v roce 1978 otevřeli v Basileji vlastní ateliér. Začínali skromně a celosvětový průlom se jim podařil až na konci 90. let díky citlivé přestavbě staré londýnské elektrárny na světově největší centrum současného umění Tate Modern. Před pěti lety otevřela brány jejich fotbalová Allianz Arena s pláštěm z gumových "polštářů", které díky nasvícení mění barvu podle klubu, který v ní právě hraje. Za návrh Ptačího hnízda pro olympijské hry v Pekingu 2008 si vysloužili obdiv, ale i kritiku - zejména od ochránců lidských práv, kteří upozorňovali na jejich porušování pravidel během stavby i v Číně obecně.
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…
To tlumení zvuku je tam docela slušné, co tak koukám.
I to byl důvod, proč jsme si na stavbu domu vybrali právě cihly Heluz. Jasně, šlo hlavně o ty technické…
Petr Vybrali jsme ho hlavně kvůli lepší tepelné izolaci – v zimě je u oken znatelně tepleji a v létě…
Je fajn vidět, že společnost HELUZ IZOS nabízí nejen širokou škálu izolačního zasklení, ale také nástroje, které usnadňují výběr —…