Po celé republice jsou prázdné tisíce nových postavených bytů

Odhady o přesných počtech bytů zatím marně shánějících kupce se ale různí. Stejně tak se liší údaje z trhu o aktuální poptávce po bydlení, protože oficiální statistiky neexistují. Vyplývá to ze zjištění ČTK mezi realitními firmami a odborníky.

Praha 25. dubna (ČTK) – V Praze v současnosti zejí prázdnotou tisíce nových postavených bytů. Odhady o přesných počtech bytů zatím marně shánějících kupce se ale různí. Stejně tak se liší údaje z trhu o aktuální poptávce po bydlení, protože oficiální statistiky neexistují. Vyplývá to ze zjištění ČTK mezi realitními firmami a odborníky.

„Podle našich kvalifikovaných odhadů je v Praze v současné době celkem asi 3000 neprodaných bytů v již dokončených projektech a kolem 800 až 1000 bytů v projektech, které se nyní staví a jsou před dokončením,“ řekl ČTK analytik poradenské společnosti King Sturge Ondřej Novotný.

Developerská společnost Ekospol zveřejnila výsledky své analýzy, podle které je v hlavním městě prázdných přes 2300 bytů. Firma vycházela z rozboru ceníků pražských developerských projektů s 50 a více byty. Podle analytika King Sturge ale podíl neprodaných bytů na jejich celkovém počtu nelze přesně určit, protože není možné definovat základnu, která tvoří 100 procent.

Jasněji není ani v názorech na úroveň současné poptávky. Zatímco podle některých názorů poptávka poroste, protože lidé si budou raději vybírat již stojící byty před bydlením pouze na „papíře“, generální ředitel Ekospolu Evžen Korec si myslí něco jiného. „Při pohledu na ceníky dokončených bytů totiž zájemci rychle ztratí zájem,“ uvedl šéf firmy. Řada developerů si podle něj jednoduše nemůže dovolit zlevňovat, protože úvěrové financování těchto projektů a určení cen stavebních prací probíhalo v době realitního boomu. „Přistupují tak pouze ke kosmetickým úpravám cen v řádu několika jednotek procent, což rozhodně nereflektuje současnou tržní situaci,“ dodal Korec.

Analytik King Sturge se ale domnívá, že počet postavených bytů sice bude nadále klesat, stejně tak se ale pravděpodobně sníží i počet neprodaných bytů. „O hloubce poklesu je možné pouze spekulovat, každopádně se domníváme, že tempo poklesu by mělo byt u neprodaných jednotek rychlejší v návaznosti na postupně se oživující poptávku,“ soudí Novotný.

Nabídkové ceny bytů v Praze se podle Českého statistického úřadu v prvním čtvrtletí ve srovnání s předchozím obdobím snížily o 0,7 procenta. „V Praze je díky snižujícímu se tempu poklesu nabídkových cen asi nejlépe patrné oživování a postupná stabilizace rezidenčního trhu,“ uvedl Novotný. Odborníci ale současně uvádí, že nabídkové ceny se liší od konečných cen, které kupující skutečně zaplatí. V případě realizovaných cen mají však statistici nejnovější údaje z druhého čtvrtletí 2009, kdy ceny klesly o 6,3 procenta.

Mnoho nových bytů na severu Moravy zůstává zatím prázdných
Ostrava 25. dubna (ČTK) – Až stovky nových bytů v Moravskoslezském kraji zůstávají i letos v důsledku hospodářské krize prázdné. Podle předsedy krajské rady Svazu podnikatelů ve stavebnictví Pavla Ševčíka to může být nejméně třetina dostavěných bytů. Někteří developeři sice zaznamenali během prvního čtvrtletí náznaky mírného oživení poptávky, většina ale očekává skutečné probuzení trhu s byty v regionu nejdříve za půl roku, zjistila ČTK.

Podle Ševčíka souvisí množství volných bytů mimo jiné s tím, že se loni stavebním firmám v kraji podařilo navzdory krizi dokončit téměř 3000 bytů, což je o téměř čtvrtinu více než v roce 2008. Podle Českého statistického úřadu to bylo jen za poslední čtvrtletí loňského roku bezmála 1260 bytů, což je meziročně o 22 procent více.

„Situace ale souvisí také s ekonomickou krizí, trhem práce, stavem hypoték, platební schopností lidí i náladami ve společnosti,“ řekl Ševčík. Podle něho bude možné mluvit o skutečném oživení moravskoslezského trhu s byty za půl až tři čtvrtě roku, tedy se zpožděním například za Prahou.

Aktuální přebytek nových bytů je dán také výrazným poklesem cen starších bytů, které je možné nyní koupit až o polovinu levněji. ČTK to řekl ředitel realitní a developerské skupiny Trimex Group Robert Švec. Rozdíly mezi cenami starých a nových bytů jsou podle něho v Moravskoslezském kraji největší v rámci republiky.

První čtvrtletí přineslo podle Švece mírné oživení poptávky po realitách. Zatím ale není možné říci, že „z nejhoršího jsme venku“, dodal. Až letošní jaro podle něho rozhýbalo prodej bytů v bytovém domě Atrium Slezská v Ostravě, kde je volných už jen 15 bytů ze 130. S jejich prodejem však Trimex začal ještě před vypuknutím krize, která naplno zasáhla například prodej nových bytů v Hlučíně na Opavsku, kde společnost prodala zatím zhruba třetinu ze 143 bytových jednotek.

Podle Švece se v kraji žádné nové velké bytové projekty zatím nezahajují, většina developerů stále vyčkává. Trimex odložil například rozsáhlou výstavbu rodinných domů ve Velké Polomi na Ostravsku, kterou chce ještě letos zahájit.

S výstavbou luxusního bytového domu Kristián v Čeladné na Frýdecko-Místecku zatím vyčkává také developerská společnost Kristián, přestože má už 60 procent z 75 plánovaných bytů rezervovaných. Dům měl být dokončený už letos v létě. „Kromě nižší poptávky po bytech je důvodem i velká opatrnost bank, které chtějí 40 procent vlastních zdrojů a až šedesátiprocentní předprodanost. V tomto směru banky selhávají a jsou velkou brzdou,“ řekl jednatel společnosti Milan Bajgar.

Podle něho prodej nových bytů, především z kategorie levnějších, v kraji víceméně ještě stojí. Lidé nyní čekají, jak dopadnou volby nebo zda se firmy nepřestěhují do zahraničí. „Nálada na trhu s byty zůstává nervózní,“ dodal Bajgar.

Oslabení trhu s byty zasáhlo i společnost SEY Development z Frýdlantu nad Ostravicí na Frýdecko-Místecku, která v centru Ostravy postavila rezidenční bytový dům Améba. Podle předsedkyně představenstva Ivety Skuherské je teď prodána zhruba polovina ze 40 bytů. „Nejvíce se prodávají byty od 35.000 do 40.000 korun za metr čtvereční,“ řekla. Zhruba tři čtvrtiny z 36 bytů jsou volné také v dokončovaném luxusním bytovém domě Městská brána v centru Ostravy, kde se ceny pohybují od 38.800 Kč za metr čtvereční. „Každý týden ale jednáme s několika klienty a cítíme první příznaky pozvolného růstu zájmu,“ řekla mluvčí společnosti METROSTAV DEVELOPMENT Martina Huclová.

V Pardubicích jsou desítky volných nových bytů
Pardubice 25. dubna (ČTK) – V Pardubicích jsou desítky volných bytů, které developeři v posledních měsících zkolaudovali. Prodejci tvrdí, že po loňském útlumu lidé opět začínají byty kupovat. Realitní makléři jsou skeptičtější, trh s novými byty už je podle nich naplněný. Vyplývá to z jejich vyjádření pro ČTK.

„Co by měli developeři jiného říkat, než že u nich stojí fronty a lidé nevědí, za co by peníze utratili,“
řekl majitel realitní kanceláře Jan Jošt.

Bytové domy i rodinné domy se začaly v Pardubicích a jejich okolí hojně stavět, když před několika lety strmě stoupala poptávka po bydlení. Podle Jošta se teprve až v druhé a třetí vlně začaly stavět opravdu pěkné byty, „ale přišly na trh pozdě“.

Developeři jsou jiného názoru. Loňská poptávka proti minulosti až nepřirozeně klesla, zatímco letos se vrací pozvolna do normálu. „Teď spíš čekáme, až se srovnají banky. Lidé často nedosáhnou na úvěr, ale je jen otázkou času, až se podmínky bank zase zlepší,“ řekl místopředseda představenstva firmy CZ Stavební holding Jan Paseka.

Pro kupující je dobrou zprávou, že mnohdy ceny nových bytů v Pardubicích stagnovaly či mírně klesly. Prodejci však podotýkají, že víc zlevnit nemohou, protože jejich marže jsou minimální a pro snížení cen už není prostor. Proto se v Pardubicích ani nerozmohly významně další bonusy, které nabízejí developeři v Praze, dodal Paseka.

Ve většině ostatních měst je poptávka po novém bydlení stále utlumená. Developerské projekty jsou v krajském městě, které má mnohem větší možnosti pracovního uplatnění, velkorysejší než v jiných regionech.

„Postavily se tři bytové domy na Dukle a polovina bytů je pořád volných. Ale město je na zájem o bytovou výstavbu dobře připravené,“ řekl místostarosta Ústí nad Orlicí Luboš Bäuchel.

Nové bydlení vznikne v místních částech Knapovec a Hylváty, pozemky budou připravené na sídlišti Štěpnice. Ústí by prospěl další větší zaměstnavatel, poté by lidé byty začali kupovat, dodal Bäuchel.

Například v Litomyšli na Svitavsku nové byty moc nevznikají. Čtyři bytové domy si proto postaví město samo, dva z nich zadá developerovi. Přihlásil se jen jeden, nyní se obě strany pobaví o podmínkách. Podle starosty Michala Kortyše se počet obyvatel dlouhodobě nemění, proto ani není velký „hlad po bydlení“.

„Rádi bychom měli startovací byty pro mladé rodiny. Městu se také hodí byty pro lidi, kteří by pro něj byli přínosem, například lékaři. Měli by u nás pro začátek zázemí v nájemním bytě,“ řekl starosta.

Sousední Chrudim teprve velká výstavba čeká. Město dlouho měnilo územní plán, proto výstavba na několik let ustrnula. Zatím se staví domy za nemocnicí, na další pozemky nejsou ještě vydána stavební povolení.

„Ostatní výstavba jsou hvězdné plány. Developerské skupiny asi ale zájem mít musí, jinak by nejednaly s městem a privátními vlastníky pozemků,“ řekl chrudimský místostarosta Petr Řezníček.

Středočeští developeři podporují prodej snížením cen i bonusy
Praha 25. dubna (ČTK) – Trh s novými byty ve středních Čechách ovlivnila hospodářská krize jen částečně. Někteří developeři pokles zájmu kupujících nezaznamenali, jiní na něj reagovali snížením cen nebo zvýšením bonusů. Některé projekty firmy rozdělily na etapy, zjistila ČTK.

Zvýšením bonusů při přípravě prodejních cen reagovala na situaci na trhu s byty společnost Bydlení Šestajovice. „Problém s prodejem proto nemáme,“ řekla zástupkyně firmy Olga Drozová. Ze 170 cihlových bytů je na prodej 12 posledních.

Společnost Doma zatím letos žádné byty nedokončila, na podzim ale zkolauduje 23 bytových jednotek v Hostivici u Prahy. Zhruba 80 procent bytů prodali už před zahájením jejich stavby. Podle předsedy představenstva Iva Slamjáka jde však o malý projekt, v minulosti firma postavila stovky bytů. „Připravujeme další projekty středního rozsahu, kolem 100 jednotek. Podle situace na trhu budeme zvažovat etapizaci prodeje, což je zásadní rozdíl oproti roku 2008,“ dodal.

„V prvním čtvrtletí jsme nic nerealizovali. Stavět nemělo cenu, protože trh je od loňského roku mrtvý. Tak jsme nic neplánovali,“ řekl jednatel Říčanské investiční Roman Vocl. Firma se věnuje menším developerským projektům, realitní a inženýrské činnosti ve výstavbě. V minulosti postavila například 20 řadových domů v centru Říčan.

Pokles zájmu zaznamenala i společnost EUFI. Obchodní ředitel Jevgenij Tonkoškur už dříve řekl, že loňský propad byl až 75procentní. Firma působí na českém developerském trhu od roku 2004. Staví bytové a rodinné domy na hranicích Prahy a Středočeského kraje. Nynější situace je podle Tonkoškura důsledkem hospodářské krize. „Banky zpřísnily podmínky hypotečních úvěrů, lidé na ně těžko dosáhnou,“ dodal. Firma podle něj snížila ceny a prodej stoupl, výsledků předchozích let ale nedosáhla.

Podle Českého statistického úřadu se loni ve středních Čechách začalo stavět 7516 bytů, to bylo meziročně o pětinu méně. Dokončilo se 7422 bytů, což byl pokles o osm procent. Přesto byl počet zahájených i dokončených bytů nejvyšší v Česku.

Výrazně se loni snížila zejména výstavba rodinných domů, a to proti roku 2008 téměř o třetinu. Projevilo se to hlavně v blízkém okolí Prahy. Počet zahájených bytů se snížil v sedmi z 12 středočeských okresů. Například v okrese Praha-východ byl pokles více než 52procentní, na Nymbursku 41procentní. Stavební rozvoj naopak zaznamenalo Berounsko, kde se začalo stavět o 82 procent víc bytů než předloni.

V Plzeňském kraji větší bytové projekty stojí, klienti váhají
Plzeň 25. dubna (ČTK) – Více než rok trvající krize zastavila zejména větší bytové projekty v Plzeňském kraji. Nyní se pracuje pouze na stavbách nejvíce jednoho dvou domů s 50 byty ve větších městech a dokončují se domy rozestavěné v době před krizí. Podle stavebníků se situace letos nezlepší, ale realitní makléři cítí oživení, zjistila ČTK.

„Bytová výstavba se trochu zastavila, ale ne dramaticky. Spíše je to o nabídce a poptávce, tedy o potřebě skutečného bydlení a nekupují se byty na spekulaci,“ řekla ředitelka Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně Irena Vostracká. Menší projekty, tedy jeden dva bytové domy, běží. Problémy jsou mnohem více v klientech než v záměrech.

„V Plzni a okolí je řada projektů ve fázi územního nebo stavebního povolení, ale jsou zatím pozastavené,“ řekla ředitelka plzeňské realitní kanceláře Pubec Michaela Džupinová. Jakmile se zahájí výstavba, tak na ně klienti reagují mnohem lépe. Jako příklad reakce developera na krizi uvedla velký projekt pražského V Investu Nová Valcha u přehrady České údolí v Plzni, jehož první etapa 65 bytů odstartuje v létě. Investor celý projekt předělal na menší domy s větším výběrem typů a za nižší ceny. Také plzeňský Stafin, jenž na druhý pokus zahajuje projekt téměř 200 bytů v Klatovech Pod Hůrkou, rozdělil stavbu na menší celky a nabízí pouze část bytů, nikoliv velké množství najednou.

Banky spustí financování, pokud má developer zajištěno zálohami nejméně třetinu, loni dokonce polovinu klientů. Podle regionálního šéfa Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jána Kapošváryho způsobila krize menší zájem o nové byty. Klienti mají navíc často problémy se získáním hypotéky a hodně se rozmýšlejí koupit si něco, co ještě nevzniklo. Právě banky ovlivnily podle stavitelů pokles bytové výstavby, protože v krizi zpřísnily podmínky hypoték. „Klienti už zase začínají ve větší míře hypoteční úvěry využívat, úrokové sazby už jsou zase příznivé,“ dodala Džupinová. Menší poptávka se vyřešila tím, že se snížila kapacita stavebních firem, dodal předseda představenstva Stafinu Josef Nový.

V Plzni se dodělává velký dům naproti Svazáčku na Borech, první etapa dvou domů Na Švabinách na Doubravce, dva domy v Černicích naproti Olympii, vždy zhruba 50 až 60 bytů. Izraelská firma Properties má každým dnem začít budovat bytové domy u univerzity, připravena je stavba čtyřpodlažních domů před loděnicí u Boleveckého rybníka a bytové domy v Lábkově ulici ve Skvrňanech, které doplní řadu věžových domů. Naopak pozastaveny jsou velké projekty na Bručné, na Zeleném trojúhelníku u univerzity, v centru u Kalikovského mlýna, v Kaplířově ulici, na Vinicích dva projekty firem Hochtief a SPGroup, u nichž ale není jasno, zda byly pozdrženy kvůli krizi nebo kvůli vysokým podmiňovacím investicím.

Stojí také projekty luxusních bytů, například Palác Ehrlich architekta Bořka Šípka. Dům s 52 byty plánuje v centru Plzně už dva roky postavit pražský MICHAEL Development.

Rodinné domky, které recese ekonomiky tolik neovlivnila jako developery a města, se ve větší míře stavějí v Božkově, Pod Mikulkou, naopak pozastaven je start stavby 120 domků ve Lhotě.

Jediné, co v krizi nezlevnilo, jsou ceny stavebních parcel a atraktivního bydlení. „V určitých lokalitách se dokonce pozemky zhodnocují,“ dodala Džupinová.

Teď se v Plzeňském kraji velmi dobře prodávají starší panelové byty i nové byty vzniklé před nedávnem. „Nejdéle do dvou měsíců jsou prodané a ceny jsou zajímavé a stabilizované,“ dodala Džupinová. Banky na ně půjčují, požadují zhruba 15 procent vlastních zdrojů. Ceny starších bytů klesly za dobu krize o desetinu, u panelových bytů až o čtvrtinu. U pronájmů jsou shodné několik let.

V Klatovech připravují soukromí investoři tři střední projekty, město jim pomáhá s infrastrukturou. Asi 50 bytů vzniká na plánickém předměstí, připravuje se zóna v Soběticích a na horažďovickém předměstí. „Krize zpomalila poptávku, ale zájem investorů je,“ řekl starosta Rudolf Salvetr. V Sušici zatím stojí výstavba bytů v areálu stavebního podniku. Město nabídne pro bydlení kasárna Pod Kalichem. Zatím se rozmýšlí, zda je prodá celé nebo po částech, nebo poté, až vybuduje sítě. „Největší projekt, který je před startem, je 72 bytů v bývalých kasárnách. Zájem o bydlení je veliký,“ řekl rokycanský místostarosta Jaroslav Mráz. Nyní se staví jen v centru u hotelu Bílý lev 16 bytů.

Domažlice intenzivně připravují první etapu 62 parcel pro rodinné domky Na Bábě, z nichž je 54 prodáno. Do infrastruktury investovaly 28 milionů korun. „Do června musí být vše hotové, aby se mohly předávat parcely zájemcům,“ řekl starosta Miroslav Mach. Tachov má připraven velký projekt v bývalé Rybeně, ale soukromý developer od něj odstoupil. „Zatravníme to. Pokud se zlepší situace na trhu s byty, stavělo by se na komerční bázi. Pokud ne, uvažujeme, že bychom tam začali stavět například chráněné byty,“ řekl starosta Ladislav Macák.

Zájem o byty v Ústeckém kraji poklesl, ceny již nestoupají
Ústí nad Labem 25. dubna (ČTK) – Realitní makléři v Ústeckém kraji pociťují v poslední době mnohem menší zájem o byty. Zatímco ceny bytů ještě před ekonomickou krizí v regionu stoupaly, nyní se zastavily, někde dokonce klesají. V Ústeckém kraji se sice nestaví téměř žádné nové byty, developerské společnosti mají o region malý zájem, ale tam kde vyrostly, mají nyní firmy s jejich prodejem problém. Vyplývá to z vyjádření prodejců nemovitostí pro ČTK.

Ústecký realitní agent Pavel Krásenský řekl, že v současné době je zájem o byty asi třetinový než před rokem. Ceny bytů se podle něho ustálily a v nyní nerostou. „Záleží na lokalitě. Jsou lokality, kde jsou ceny vysoké, pak jsou místa, o která lidé zájem nemají,“ uvedl. Podle něho jde většinou o místa blízko sociálně vyloučených nebo problémových lokalit.

Stagnace trhu s byty se nevyhnula ani Chomutovsku. Banky se podle místního realitního makléře, který v oboru působí už 20 let, bojí půjčovat. „Změnily se i podmínky, jsou nyní víceméně nereálné. Finanční ústavy například požadují, aby klienti pracovali na dobu určitou. Nelze už ani ručit stoprocentní hodnotou domu či bytu, maximum je nyní 80 procent. Lidé tak přestali nemovitosti kupovat, zájem je o pronájmy,“ uvedl.

Cena bytů přitom neustále klesá. Zatímco před ekonomickou krizí se v Chomutově družstevní byt se třemi pokoji a kuchyní prodával za 450.000 korun, nyní je k mání za 290.000 korun. „Ačkoli se byty prakticky nestaví, je jich dostatek. Zájem o ně je však minimální,“ doplnil makléř.

S malým zájmem o byty se potýká i developerská společnost Crestyl, která v centru Mostu v rezidenci Odeon nabízí 101 luxusních nových bytů. Jejich cena se pohybuje podle velikosti od 823.000 do pěti milionů korun. „Byty nabízíme přesně rok, volných jich je nyní 48. Dříve jsme je i pronajímali, nyní už jen prodáváme. To je ale problém, lidé upřednostňují právě pronájem. Nabízím proto nyní slevy, za nižší ceny je možné pořídit například byty s horším výhledem,“ uvedla zástupkyně firmy.

Crestyl postavil i 20 nových luxusních bytů v centru Chomutova, nabízet je začne ještě letos. „Vzhledem k nízkému počtu bytů se v tomto případě neobáváme, že by některé zůstaly volné,“ dodala.

V Ústí nad Labem 213 nových bytů postavilo město ve třech domech ve čtvrti Bukov v roce 2005. Dlouho mělo problém byty udat, ale v roce 2008 byla už většina bytů obsazená. Před několika lety postavilo malometrážní a startovací byty i město Děčín. Podle mluvčí radnice Romany Silvarové je radnice obsadila formou losování. Jiné nové byty tam nejsou.

Na zájmu o nové byty v Olomouci se negativně podepsala krize
Olomouc 25. dubna (ČTK) – Asi pětina nově postavených bytů v Olomouci, které vybudovaly developerské firmy, zatím zůstává podle odborníků bez kupce. Na dosavadním nezájmu o ně se podepsaly mimo jiné dopady světové hospodářské krize, které mnohé rodiny nutí více zvažovat to, zda si vzít na nové byty úvěr. Přesto někteří investoři připravují v krajském městě nové projekty bytové výstavby, zjistila ČTK.

„Problémem je i to, že někteří developeři nabízejí byty za neúměrně vysoké ceny. V rámci okrajových částí Olomouce, kde se staví nejvíce, je rozumná cena nového bytu maximálně do 25.000 korun za metr čtvereční. Někteří developeři ale byty nabízejí za více než 30.000 korun za metr čtvereční,“ řekl ředitel Hanácké realitní kanceláře Petr Korytar.

Podle něj se na snížení poptávky po nové bytové výstavbě, která některé projekty v krajském městě i pozastavila, negativně podepsala také světová finanční krize. „Lidé jsou kvůli krizi více opatrní, mají strach si vzít úvěr,“ uvedl Korytar.

Světová finanční krize poznamenala zájem o koupi nových bytů také podle generálního ředitele olomoucké stavební a developerské společnosti Eurogema CZ Milana Válka. „Krize se určitě částečně projevila, nicméně prodej bytů, které jsme postavili na Horním lánu, jde relativné dobře. Téměř ze tří čtvrtin jsou prodané nebo závazně zarezervované,“ řekl Válek. Podobně se vyjádřili i zástupci dalších developerů a prodejců jejich bytů.

Přestože podle odborníků prodej nově vybudovaných bytů v krajské Olomouci o něco poklesl, někteří investoři připravují výstavbu dalších. Největší z nich, projekt Šantovka, počítá s vybudováním nové městské části nedaleko historického centra města za deset miliard korun. Stavba tohoto multifunkčního centra s byty, obchody či kancelářemi by mola začít letos v zimě či na jaře 2011.

V Olomouckém kraji se loni zvýšil počet nově dokončených bytů. Stavbaři jich kolaudovali celkem 2026, což je o desetinu více než předloni. Zahajovaná bytová výstavba naopak výrazně zpomalila. Nových bytových jednotek se v regionu začalo budovat 1840, což je v porovnání s předchozím rokem o téměř 20 procent a v absolutních číslech o 440 méně.

Makléři: Jihočeský trh s byty brzdí banky přístupem k hypotékám
České Budějovice 25. dubna (ČTK) – Jihočeský trh s nemovitostmi brzdí banky svým opatrným přístupem k přidělování hypoték a také větší opatrnost lidí a jejich ochota zadlužit se. Shodli se na tom makléři a developeři, které oslovila ČTK. Kvůli menšímu zájmu investoři pozastavili některé své projekty, už postavené byty se ale zatím daří prodávat. Ceny starých bytů klesly podle jejich odhadů o deset i více procent v závislosti na lokalitě. 

Ubývá klientů, kteří na pořízení vlastního bydlení finančně dosáhnou. Banky totiž zpřísnily podmínky pro poskytování úvěrů a hypoték, říkají makléři. „Před dvěma lety dostalo bez problémů hypotéku devět z deseti klientů, v současnosti na ni většina nedosáhne. Banky požadují vyšší spoluúčast, stoprocentní hypotéky téměř nedávají,“ uvedl Jaromír Grégr ze společnosti Reality Grégr, která působí na Písecku.

Kvůli ztíženému přístupu lidí k hypotékám developeři zvažují, zda mají začít stavět. Mnohdy projekty raději odkládají. S prodejem už postavených bytů prý větší problémy nemají. „Úspěšně jsme prodali stávající developerské projekty, s novou výstavbou jsou investoři opatrní,“ řekla obchodní ředitelka budějovické realitní kanceláře Stejskal Hana Kovandová.

Cenu nových bytů developeři v rámci akcí snižují do deseti procent, níž podle nich jít nelze. „Tady je zisk developera tak minimální, že ceny dolů nepůjdou. To se projekty radši zastaví,“ vysvětlil Rudolf Hofhanzl ze Stavinvest reality. Ceny starých bytů klesly podle odhadů makléřů o deset a více procent v závislosti na městě a konkrétní lokalitě.

RK Stejskal má několik developerských projektů, například v Mladém v Českých Budějovicích, ve Veselí nad Lužnicí a připravuje projekt srubových domů na Lipně. Byty v krajském městě mají už prodané a nabízejí další dvě patra, které jsou zatím jen vyprojektována.

S prodejem budovaných řadových domů a bytů v Suchém Vrbném v krajském městě nemá problém ani skupina Mane. „V bytovém domě nabízíme 80 bytů a neprodány jsou zatím dva,“ uvedl Michal Frömel. Na Zadově na Šumavě mají postaven apartmánový dům, polovina apartmánů je už také prodaná. Velký bytový projekt v Kovářově na Lipně zatím připravují. Celkový prodej bytů na jihu Čech podle Frömla ve srovnání s minulými lety tolik neklesl.

Podle Grégra prověřila ekonomická krize všechny projekty, problémy měly ty, které nebyly kvalitní nebo byly na špatném místě. Nejlepší dobu zaznamenaly realitní kanceláře a developeři alespoň na Písecku v letech 2008 a 2009, dodal. Makléři neočekávají, že by se letos trh nějak výrazně oživil a ceny zvýšily.

V K. Varech jsou desítky prázdných nových bytů, zatím chybí kupci
Karlovy Vary 25. dubna (ČTK) – Zájem o nákup bytů v Karlovarském kraji nadále stagnuje, i když banky ochotněji nabízejí hypotéky, než tomu bylo vloni. Převažuje tendence byty prodávat než kupovat. Relativně slušný zájem, který krize výrazněji nepoznamenala, je o pozemky na výstavbu rodinných domků. Ceny nemovitostí meziročně klesly o pět až deset procent, nejvíce neprodaných nových bytů je v Karlových Varech, vyplývá z informací, které ČTK poskytly realitní kanceláře v regionu.

V Karlových Varech jsou nyní desítky volných bytů hlavně v nedávno dokončených obytných a rezidenčních domech, které postavili různí investoři. Spolumajitel karlovarské realitní kanceláře Recom Reality a viceprezident Asociace realitních kanceláří ČR Ivan Žikeš řekl, že počet prázdných bytů odhaduje mezi 300 až 350. „Při poklesu zájmu o nákup bytů jak v krajském městě, tak v regionu, reálně hrozí, že byty zůstanou neobsazené i několik let. Kupce odrazuje hlavně vysoká cena,“ uvedl.

Podle Žikeše není zcela normální, aby v Karlových Varech někdo požadoval ze jeden metr čtvereční obytné plochy 60.000 korun i více. To jsou ceny, které odpovídají Praze, a i tam trh s novými byty stagnuje, poznamenal. Uvedl, že podle jeho informací v jednom z nedávno dokončených domů se 160 byty se zatím podařilo prodat necelé tři desítky bytů. „Místní nemají ani na byty s cenou kolem 20.000 korun za metr čtvereční. A žádní bohatí kupci tady dávno nejsou. Vzniká tu městečko duchů,“ podotknul Žikeš.

V nově postavených bytech je podle něho investováno přibližně 1,6 miliardy korun. A někteří developeři připravují další projekty, což Žikeš považuje za absurdní. Domnívá se, že to může skončit jejich obrovskými ztrátami poté, co je banky, které často projekty úvěrují, dotlačí k prodeji za mnohem nižší ceny, anebo dají byty do prodeje samy. „Každopádně trh s byty je tady zdevastovaný a zdeformovaný. To může mít děsivý dopad a radnice přitom povoluje výstavbu dalších domů,“ dodal Žikeš.

Kromě luxusních bytů je nyní řada volných i v klasické panelové zástavbě, sdělil Vladimír Hoch z realitní kanceláře MGH Consult Karlovy Vary. Nabídka jednoznačně převažuje nad poptávkou, konstatoval. Banky se podle něho sice takříkajíc rozpohybovaly, pokud jde o úvěry na bydlení, ale lidé stále vyčkávají. „Cizinci už byty prakticky nekupují. Kdo z nich si chtěl tady byt pořídit, tak už ho má. Z Ruska už sem přijíždějí opravdu jenom turisté a řada těch movitějších dokonce město opouští,“ uvedl.

Že může být ale projekt výstavby obytných domů i úspěšný, pokud se zvolí odpovídající cena a lokalita, potvrzuje případ společnosti ISSO – Inženýrské stavby Sokolov. V roce 2007 začala stavět v Sokolově nová obytné domy v lokalitě Atletická. Do dneška je osm domů hotovo a devátý je před dokončením. Všechny byty se prodaly, uvedl jednatel firmy Josef Bartyzal. „V plánu bylo celkem deset domů, ale se zahájením stavby toho posledního zatím počkáme, až se situace na trhu zlepší,“ uvedl.

Na Vysočině jdou na odbyt starší byty, zlevnily i o 30 procent
Jihlava 25. dubna (ČTK) – V největších městech Vysočiny se teď lépe prodávají starší byty v panelových domech, které kvůli hospodářské krizi zlevnily až o 30 procent. V krajské Jihlavě tak nabídka ve starší zástavbě podstatně konkuruje novým bytům, jejichž ceny se moc nemění. V některých novostavbách je delší čas prázdná třetina bytů. Řada developerských projektů se proto zastavila nebo zpomalila. Z ankety ČTK vyplynulo, že krize v tomto venkovském kraji zatím moc neublížila stavbám rodinných domů.

Podle statistik přibývalo v posledních letech na Vysočině ročně přes 300 nových bytů v bytových domech – za rok 2008 to bylo dokonce 400 bytů. Loni jich bylo pouze 265. V této výstavbě dlouhodobě dominuje Jihlava.

Podle jihlavských realitních kanceláří se sice trh s byty začíná oživovat, ale vzhledem k předcházející stagnaci prodeje je podstatně větší nabídka. Před krizí si zákazníci mohli vybírat třeba jen ze dvou, tří bytů podobné kvality, teď si jich mohou prohlédnout i 15. Pro kupující je hodně důležitá cena, protože převážná část si byty pořizuje na úvěr.

V ceně kolem 1,5 milionu korun je teď v Jihlavě k mání nový byt s dvěma pokoji a kuchyňským koutem, stejně jako opravený třípokojový byt v panelovém domě. „V jejich rozloze může být rozdíl i 20 metrů čtverečních a to už může být pro klienty zajímavé,“ uvedl Michal Kriška z jihlavské kanceláře TB-reality. Mladí lidé, kteří si berou úvěr na 20 i víc let, podle něj často upřednostní větší byt, protože předpokládají, že budou mít děti.

Podstatné rozevření cen mezi starými a novými byty potvrdil Petr Michálek, jednatel realitní kanceláře Michálek & Partners. „Podle našich cenových map se panelákové byty dostaly na cenovou úroveň z přelomu let 2006 a 2007. U developerských projektů ceny zůstaly,“ konstatoval. Developeři podle něj nezlevňují, protože jejich vstupní náklady zůstaly stejné. Věří tomu, že se i tak byty nakonec podaří prodat, byť to bude trvat déle.

„Prodej nových bytů se nezastavil, ale došlo k jeho výraznému zpomalení,“ konstatoval Michálek. Kancelář nabízí asi dva roky 36 nových bytů v jihlavské lokalitě U Dubu, volných je ještě sedm. Další vývoj v Jihlavě bude podle Michálka záviset na tom, zda se v dohledné době uskuteční ohlášené developerské projekty – pak by ve městě přibylo dalších několik stovek bytů.

Kvůli krizi se však některé projekty pozastavily. Třeba firma Grupo Picasso chtěla stavět byty v několika městech Vysočiny. Na svých internetových stránkách teď hledá kupce na tři projekty – dva se týkají lokalit celkem skoro pro 50 bytů v Jihlavě.

Pardubický CZ Stavební Holding, který postupně staví bytové domy v Jihlavě-Hruškových Dvorech, teď s další stavbou vyčkává. Z 53 bytů, dokončených ve třetí etapě přibližně před rokem, jsou prodány přibližně dvě třetiny. „Momentálně to stagnuje,“ řekl marketingový ředitel Jan Paseka. Podnik působí v několika městech. „Lepší situace než v Jihlavě je třeba v Pardubicích a v Příbrami,“ podotkl.

Zatímco stavba bytových domů v celém kraji se loni propadla víc než o třetinu, rodinných domů bylo oproti roku 2008 méně jen o necelá čtyři procenta. Celkem bylo v minulém roce dokončeno v rodinných domech 927 bytů. Zájem stavebníků podle radnic trvá. Obce v kraji letos připraví s podporou státní dotace asi 300 nových parcel. Například ve Ždírci nad Doubravou s 3200 obyvateli prodalo město za posledních 12 let zhruba 140 parcel, letos vybuduje infrastrukturu pro 11 dalších. I tak radnice eviduje přes dvě desítky zájemců o stavění.

V některých nových projektech je až 30 procent neprodaných bytů

Brno 25. dubna (ČTK) – V některých developerských projektech v Jihomoravském kraji je vlivem krize až 30 procent volných neprodaných bytů. Je to výrazně více než v období před globální ekonomickou krizí, kdy se běžně vyprodávaly nové bytové projekty už v době, kdy ještě nestála ani hrubá stavba. Mnozí developeři tak stále lákají zákazníky na bonusy v podobě aut či kuchyňských linek, jiní vyčkávají na další vývoj. Vyplývá to z vyjádření odborníků na realitní trh, které ČTK oslovila.

„Mimo Brno je situace velmi složitá a v některých dokončených projektech je až 30 procent neprodaných bytů, v Brně to bude do deseti procent,“ řekl Marcel Prát ze společnosti Across Reality. Záleží tak nyní více na projektu a jeho atraktivnosti, lokalitě a ceně. Na druhou stranu ale jsou stále některé projekty prodány ještě v průběhu výstavby.

Podle obchodního ředitele společnosti Gaute Dušana Přikryla je situace podobná jako v Praze, kde podle odhadů zůstává u některých projektů asi pětina bytů volná. V Brně to podle něj může být až čtvrtina, někde pětina i méně. Záleží na lokalitě a pružnosti investora, jak se vyrovnal a přizpůsobil měnícímu se trhu, míní Přikryl.

Některý investor tak nezlevňuje a vyčkává, zejména pokud má splacený úvěr. Většina developerů se ale snaží najít východisko, a to především ve formě různých akcí, slev, dnů otevřených dveří, zvýhodněného financování či pomoci při vyřízení hypoték. „Pro konečného zákazníka je velkou výhodou, že kupuje již dokončený byt. Jeho pozice ve vyjednávání s investorem je výhodnější, než tomu bylo dříve, kdy si developer mohl klienty vybírat,“ míní Přikryl.

Nabídka nového bydlení je podle Práta stále nízká. Staví se pouze v několika lokalitách, a to ještě v omezeném rozsahu. Byty v novostavbách v Brně se podle něj nyní více prodávají a poptávka je vyšší než nabídka. Opačně tomu je ale zejména mimo Brno. Vliv krize ale některé projekty pocítily. „Rozhodně byly některé projekty odloženy nebo alespoň utlumen rozsah jejich rozestavěnosti, například rozdělením do více etap,“ uvedl Prát.

Podle Přikryla se prodej nových bytů v současné době stabilizoval. „Nyní vnímáme mírné oživení poptávky, ale stále nabídka převyšuje poptávku,“ míní. Ceny nyní podle něj stagnují, ve srovnání s obdobím před krizí jsou nižší. Stále se ale byty příliš neprodávají. „Rozestavěné projekty developeři dostavují, dochází ke snižování cen a prodejnost bytů je mizivá,“ podotýká.

Trh s byty ve Zlínském kraji stagnuje, prodávají se jen stěží
Zlín 25. dubna (ČTK) – Trh s nemovitostmi ve Zlínském kraji stále stagnuje. Nové byty se prodávají jen velmi málo a developeři i realitní kanceláře hovoří o tom, že více než pětina nových bytů je prázdná. Přitom ceny za poslední rok klesly až o 15 procent a podle odhadů už klesat nebudou. Developeři pozastavují plánované projekty, nabízejí akční slevy, zjistila ČTK.

Podle údajů České statistického úřadu Zlínský kraj vloni zaznamenal v mezikrajovém srovnání nejvyšší nárůst dokončených staveb, a to o 42,8 procenta více než v roce 2008. Dokončeno tak bylo 1894 bytů. Zahájených staveb bylo však v meziročním srovnání o pětinu méně, když ve Zlínském kraji byla vloni zahájena výstavba 1300 bytů. Počet zahájených staveb tak byl poprvé po několika letech nižší než počet dokončených bytů.

Podle oslovených developerů a zástupců realitních kanceláři je problém zejména v neschopnosti lidí si našetřit hotovost a jejich spoléhání se na to, že jim banka půjčí 100 procent sumy. „Banky ale takhle už nepůjčují. Klienti navíc čekají, že ceny půjdou ještě níž, ale níže již opravdu nepůjdou. Momentálně jsou opravu nejlepší podmínky pro koupi nemovitosti,“ řekl majitel zlínské kanceláře Century 21 Pavel Dočkal.

Miroslav Zvonek z realitní Agentury Zvonek upozornil na to, že nabídka převyšuje poptávku a ti, kteří chtějí skutečně byt nyní koupit, mají z čeho vybírat. „Nabídka je hodně široká,“ uvedl Zvonek.

Zvonek zároveň upozornil na to, že trh s nemovitostmi v posledních letech výrazně ovlivnila i filozofie kupujících. Zatímco před lety developeři prodávali byty ještě dříve, než je začali stavět, dnes většina kupujících preferuje značnou rozestavěnost nemovitosti. Nový trend má podle odborníků vliv i na zahájení nových developerských projektů. Investoři čekají na zklidnění trhu s nemovitostmi, dokončují projekty z minulých let.

Jedinou možností prodávajícího, jsou tak podle odborníků akční ceny, které cenu nové nemovitosti ještě stlačí, často o více než deset procent. Třípokojový byt ve Zlíně a jeho blízkém okolí lze nyní pořídit od 1,8 milionu do tří milionů korun, záleží na lokalitě a vybavenosti. Před lety byly ceny takových nemovitostí o stovky tisíc vyšší.

Výrazně se situace změnila i u starých bytů. Například před dvěma lety se ceny zděných bytů v dobrých lokalitách a panelových bytů v horších místech příliš nelišily. Podle developerů však nyní kupující buď preferují co nejlevnější byt a lokalitu nebo právě naopak. Nejméně hezké třípokojové byty v panelovém domě tak dnes přijdou na 1,3 milionu korun. Naopak za zděný byt v pěkné lokalitě může kupující zaplatit přes dva miliony.

I přesto, že podle odborníků je nejvhodnější doba pro koupi nemovitosti, trh se zastavil. Developeři tak plánované projekty nezahajují, už rozestavěné zakonzervovali.

Velký projekt, který je ale vzhledem k situaci nyní pozastavený, se chystá například v Kroměříži. Pozastavena je výstavba bytového domu na Kútech ve Zlíně, kde se nejprve stavěly velké byty, které kvůli situaci na trhu nakonec firma přebudovala na menší. „Projekt je nyní zakonzervovaný. Stojí hrubá stavba a čeká se, až část bytů bude odprodaných,“ poznamenal Dočkal. Přibližně sedm developerských projektů má nachystaných i Agentura Zvonek.

Pro developerské firmy, které se zaměřují na větší stavební projekty, jsou lákavá zejména okolí velkých měst. Ve Zlíně se doprodávají čtyři lokality nových bytů většinou na Jižních Svazích. Investory však stále více láká například i Kroměříž a Uherské Hradiště, kde se připravuje několik velkých projektů. Několik nových bytů nedávno vzniklo například v areálu bývalých uherskohradišťských kasáren.

V Královéhradeckém kraji jsou desítky neprodaných nových bytů
Hradec Králové 25. dubna (ČTK) – Stavební firmy a developeři v Královéhradeckém kraji výrazně omezili výstavbu nových bytů. V regionu nyní na kupce v už dokončených projektech čekají desítky hotových nových bytů. Důvodem je pokles poptávky v době hospodářské krize. Menší poptávka je i po starších bytech v panelových domech, zjistila ČTK u zástupců stavebních firem a realitních kanceláří.

„V hradeckém kraji se nyní prakticky žádné bytové domy stavět nezačínají, developeři nové zakázky nevypisují. Běží jen stavby rodinných domků,“
řekl generální ředitel stavební společnosti BAK Trutnov Dušan Čížek. Kupci jsou podle něj nyní opatrnější a při velké nabídce, mnohde podpořené i slevami, s rezervacemi nespěchají.

BAK, který je největší stavební firmou v kraji, žádný bytový projekt v regionu nyní nechystá. „Bylo by to riskantní. Nevidíme prostor k prodeji,“ řekl Čížek. Doplnil, že loni BAK v Trutnově dokončil projekt s 29 byty, z nichž ještě osm zůstává volných.

Na výrazný pokles zájmu o nové byty reagovala i hradecká stavební společnost Fato, která už v krajském městě postavila desítky bytů. „Tempo výstavby jsme zvolnili. Další dva domy s asi 50 byty bychom v hradecké lokalitě Podzámčí chtěli začít stavět v letošním druhém pololetí, ač stavba měla začít už loni,“ řekl spolumajitel firmy Fato Jiří Fráňa. Výrazný pokles poptávky podle něj zasáhl i menší města. V Novém Městě nad Metují Fato počítá se zahájením stavby dalšího domu s 26 byty nejdřív na konci letošního roku, tedy zhruba s ročním zpožděním.

Propad nové výstavby bytů ukázala i čísla Českého statistického úřadu za loňský rok. Podle statistiků se loni v kraji v bytových domech zahájila stavba jen 407 bytů proti 834 předloni. Celkově počet zahájených bytů loni klesl o 19 procent na 1942 bytů.

Zájemce o byty by navíc mohly znejistět i zprávy o problémech některých developerů. Například developerská společnost Eube, která v Hradci Králové stavěla desítky bytů, je od března v insolvenčním řízení. „Příčinou potíží je větší množství rozestavěných projektů a souběžně s tím i velké množství neprodaných bytů,“ uvedl představitel Eube Allan Jírek.

Eube například stála u zahájení projektu výstavby 136 bytů v hradecké čtvrti Třebeš. Nyní tento už prakticky dokončený projekt vlastní firma Residence Park Třebeš z finanční skupiny Raiffeisen. V současné době jsou podepsány budoucí kupní smlouvy na více než 60 bytů, uvedl za prodávající společnost Century 21 Bonus Jiří Reeh.

Desítky neprodaných bytů jsou nyní i v jiných lokalitách. Společnost Orco ve třetí etapě projektu Plachta v atraktivní lokalitě hradeckých Malšovic postavila 135 bytů, z nichž neprodaných je nyní asi čtvrtina. „Přijďte si domluvit zvýhodněnou cenu,“ vyzývá společnost zájemce v inzerátech v regionálním tisku. Třípokojový byt Orco podle internetové prezentace nabízí od asi 3,2 milionu korun bez DPH.

Společnost Imo-star 98 z projektu Střezina II v Hradci Králové o 15 bytech má podle své internetové prezentace zatím prodaných deset bytů. Necelá třetina bytů je volná i v nyní dokončovaném objektu s 22 byty společnosti Interma ve Vrchlabí. Ve Vrchlabí v Jihoslovanské ulici také nabízí k prodeji 18 nových bytů společnost DD Real, která tam celkem postavila ve dvou domech 52 bytů. Kupce firma nyní láká na slevu až 260.000 korun za byt. „Nepodléhejte negativní mediální kampani. Ceny nových bytů se již více snižovat nebudou,“ tvrdí firma na internetových stránkách svého projektu.

Na slabou poptávku si nestěžuje hradecká radnice, která nyní dokončuje přes 70 nájemních bytů takzvaného startovacího bydlení pro mladé. „Čekáme ještě větší zájem než v minulosti, kdy na jeden byt byli tři až čtyři uchazeči,“ řekl náměstek radnice Josef Malíř. Zatím radnice postavila asi 100 startovacích bytů. Mladí nájemníci v prvních třech letech v nich platí zvýhodněné nájemné.

Krize zasáhla i poptávku po starších bytech. Projevilo se to poklesem jejich ceny. „V Hradci Králové se to nejvíce projevilo u větších bytů ve starší panelové výstavbě. Jejich ceny klesly asi o pětinu,“ řekl makléř společnosti Ideal Reality Jan Landa. Panelový byt 3+1 se tak podle něj dá už pořídit pod dva miliony korun. Krize se naopak podle Landy nijak zásadně neprojevila v cenách pozemků v krajském městě.

V Libereckém kraji jsou v nabídce desítky nových bytů
Liberec 25. dubna (ČTK) – Několik desítek nových bytů je v nabídce realitních kanceláří v Libereckém kraji. Jen v krajském městě mají zájemci na výběr čtyři desítky nových bytů, z nichž do většiny se lze okamžitě nastěhovat. Přestože některé z nich se nabízejí i více než půl roku, ceny snižují developeři jen výjimečně. Prodejní ceny posledních volných bytů v Liberci zlevnila například Javornická společnost, když snížila ceny o 400.000 korun, o 15 procent levněji nabízí nové byty Vilapark Horská. V cenách rodinných domů se realitní krize výrazněji neodrazila.

„Krize se projevila zejména v poklesu cen ve starší zástavbě, developeři na ni moc nereagovali,“ řekl ČTK majitel liberecké společnosti Patria Reality Pavel Hála. Žádný zásadní pokles cen u nové výstavby neočekává ani v následujících měsících. To nejhorší má podle makléřů realitní trh zřejmě za sebou. Největší propad prodejů zaznamenali v závěru loňského roku a počátkem letošního. „Celý loňský rok se prodávalo méně, lidé s investicemi do bydlení vyčkávali a sledovali vývoj na trhu, teď už jsme ale zaznamenali oživení zájmu, i když stále nejsme na úrovni minulých let,“ dodal Hála.

Krize výrazně srazila ceny starších bytů o 20 procent a na některých sídlištích až o 40 procent. Zatímco ještě před dvěma lety se třípokojové byty na největším libereckém sídlišti Rochlice prodávaly za ceny blížící se ke dvěma milionům korun, dnes lze takový byt pořídit za 1,2 milionu. Dražší jsou byty ve starší zástavbě třeba na sídlišti Králův Háj nebo v Ruprechticích a Františkově. Víc jsou lidé ochotni zaplatit hlavně za byty ve zděných domech. „Pro většinu kupujících je stále při výběru rozhodující cena,“ řekl Hála. Rodinných domů se krize prakticky nedotkla a ceny pozemků jdou stále nahoru.

V současné době je v Liberci poměrně široký výběr nových bytů v cenách od 27.000 korun za metr čtvereční až po 70.000 Kč za metr. Nejčastěji ale developeři nabízejí nové byty za ceny kolem 35.000 Kč za metr. K zajímavým projektům patří například nabídka čtyř devadesátimetrových bytů v nízkoenergetickém domě v Horním Hanychově, které se prodávají za 2,39 milionu korun. Jinak lze nový třípokojový byt v Liberci koupit v průměru za 3,4 milionu korun, jsou ale i byty levnější, ty jsou ale malé. Na trhu se ale najdou i třípokojové byty za více než pět milionů korun.

Za takové peníze lze ale v Liberci pořídit slušný nový dům, který majiteli nabídne podstatně větší komfort. Zatímco v minulých letech v Liberci a jeho okolí převažovala v případě rodinných domů hlavně individuální výstavba, nyní přibývá developerských projektů řadových domů, dvojdomů i solitérní výstavby na klíč. V nabídce jsou desítky takových domů. Stále větší je nabídka zejména v oblasti nízkoenergetických a pasivních domů, o něž mají investoři největší zájem. Jejich ceny začínají podle velikosti, vybavení a pozemku od 3,49 milionu korun. Průměrný dům se ale v Liberci i jeho blízkém okolí prodává za 4,5 milionu korun.






Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*