Brno 15. března (ČTK) – V Brně byly se zpožděním dokončeny stavební úpravy funkcionalistické kavárny Era v prestižní čtvrti Černá Pole. Otevření opravené historické kavárny z roku 1929, které bylo původně naplánováno na konec loňského roku, se tak nově přesouvá až na duben. ČTK to sdělil David Kuchař z občanského sdružení Studio 19, které stojí za opravou památky.
"Úpravy už jsou u konce, nyní zbývá už jen legislativní část jako kolaudace a další věci," uvedl Kuchař. Era, kterou navrhl brněnský architekt Josef Kranz (1901 až 1968), by tak mohla první klienty přivítat mezi půlkou a koncem dubna. Na slavnostním otevření by podle něj měl být přítomen i synovec Josefa Kranze a vnučka kavárníka Josefa Špunara, který Eru vlastnil. V dvoupatrovém řadovém domě fungovala v přízemí a prvním patře kavárna, nejvyšší patro zaujímal byt majitele. Po rekonstrukci by v třetím patře zřejmě měla být expozice o funkcionalismu.
Obnova podle Velka vycházela z původních plánů a především z dochovaných fotografií. Originálním barevným konceptem se Kranz inspiroval u nizozemského meziválečného hnutí De Stijl, které pracovalo jen se třemi základními barvami: modrou, žlutou a červenou. Podle Velka byla Kranzem navržená budova koncipována ve strohých tvarech podle kavárny v Rotterdamu, kterou navrhl architekt hnutí De Stijl Jacobus Johannes Pieter Oud v roce 1925.
Kranz mimo jiné získával zkušenosti i u architekta Bohuslava Fuchse, který navrhl funkcionalistický hotel Avion v centru Brna.
Oprava Ery vyjde celkem na 12 milionů korun. Sedm milionů korun z toho Sdružení 19 získalo z evropských dotací.
Kavárna byla koncem 50. letech znárodněna, později sloužila jako pivnice a jako sklad. Nyní patří soukromému majiteli, Studio 19 si prostory bude pronajímat.
Související články:
Rekonstrukce kavárny Era v Brně-Černých polích 10.11.2010
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,