Praha 23. května (ČTK) – Územní plánování v Praze a především vznik satelitních městeček na okraji metropole se stane hlavní tématem výzkumu, který v Česku uskuteční více než padesátka studentů z dvaceti zemí světa. ČTK o tom v tiskové zprávě informoval spolupořadatel akce, sdružení Arnika. První studentský tým začal v Praze pracovat dnes, další naváže o 14 dnů později. Projekt potrvá celkem devět týdnů. Na konci průzkumu studenti s výsledky práce seznámí veřejnost a vydají publikaci.
"Pro studenty managementu životního prostředí ve městech je workshop v Praze klíčovou součástí akademického vzdělání. Naučí se vypořádávat s komplexními problémy měst na příkladu ze života," uvedl Bas van Vliet z univerzity v nizozemském Wageningenu, která budoucí specialisty do Prahy poslala.
Studenti se zaměří na suburbanizaci, tedy rozrůstáním obcí a měst, které je podle některých odborníků zvláště v Praze a Středočeském kraji palčivým problémem. Podle dřívějších údajů ministerstva životního prostředí zmizelo od roku 1990 do roku 2006 z českého půdního fondu 537 kilometrů čtverečních půdy. To je plocha větší než rozloha hlavního města Prahy v jeho administrativních hranicích či rozloha okresu Most nebo Teplice. Růst urbanizovaných ploch má navíc podle ministerstva dramaticky stoupající tendenci.
"Satelitní výstavba je jedním z nejzávažnějších problémů evropských měst. Je synonymem plýtvání krajinným prostorem, které stírá rozdíl mezi městem a venkovskou krajinou," tvrdí Jakub Esterka ze sdružení Arnika. Také podle něj v české krajině ubývá cenná zemědělská půda a vzniká nekoncepční výstavba. Život v satelitních městečkách prý v neposlední řadě způsobuje sociální odcizení. "Lidé se v nich uzavírají do svých domů a oplocených zahrad. Není to ani živé město, ani tradiční vesnice," doplnil.
Studenti přijíždí do Prahy s projektem už počtvrté. Tentokrát se jedna skupina zaměří na centrální zastavěné části metropole, druhá pak naváže průzkumem okrajových oblastí města. Budoucí odborníci se budou zajímat o infrastrukturu, ekosystém i územní plánování.
Doplněno Stavbaweb:
– Arnika spolupracuje s Univerzitou Wageningen dlouhodobě. V předchozích třech letech se studentské týmy věnovaly zeleni, brownfields v areálech čtyř pražských nádražích a hospodaření s vodou.
– Pro letošní výzkum bylo vybráno deset částí Prahy, které procházejí nebo v nejbližší době mají projít výraznou přeměnou: z centrálních částí Prahy je to historické centrum Prahy (Praha 1), Žižkov, Háje, Dejvice, Vysočany a z okrajových oblastí Praha Benice, Horní Počernice, Libuš-Písnice, Stodůlky-Třebonice a Vinoř.
– Výzkum Arniky, kolik hektarů zabírají změny územního plánu, kolik miliard se dalo vydělat na převodech půdy je k dispozici zde:
http://arnika.org/tiskove-zpravy/na-prahu-se-riti-miliardova-tsunami-na-ucelovych-zmenach-uzemniho-planu-vydelaji-spekulanti
Odkaz na studii, kolik půdy mizí v ČR kvůli výstavbě
http://www.mzp.cz/cz/articles_091123_Zemedelec
Informace o předchozích výzkumech Univerzity Wageningen v Praze najdete na webu www.arnika.org/vyzkum
Děkuji za perfektní popisky pod fotografiemi. Zatím se všechny články o trati soustřeďují na stavbu estakády. , Estakáda je sice…
Petr Tak to záleží na samotném prodejci a výrobci oken, jaké bude mít stanovené dodací lhůty. Protože jemu dodá skla…
Tu technickou pomoc při zakládání první řady je fakt skvělá možnost využít. Ono to zase nestojí nijak moc a není…
Heluz je v podstatě dost populární značka výrobce stavebního materiálu v Česku, hlavně jsou známí svými dobrými izolačními vlastnostmi. Úplně…
Pochybuji, že si dnes ještě někdo dobrovolně vybere dvojsklo...