Praha 23. května (ČTK) – Územní plánování v Praze a především vznik satelitních městeček na okraji metropole se stane hlavní tématem výzkumu, který v Česku uskuteční více než padesátka studentů z dvaceti zemí světa. ČTK o tom v tiskové zprávě informoval spolupořadatel akce, sdružení Arnika. První studentský tým začal v Praze pracovat dnes, další naváže o 14 dnů později. Projekt potrvá celkem devět týdnů. Na konci průzkumu studenti s výsledky práce seznámí veřejnost a vydají publikaci.
"Pro studenty managementu životního prostředí ve městech je workshop v Praze klíčovou součástí akademického vzdělání. Naučí se vypořádávat s komplexními problémy měst na příkladu ze života," uvedl Bas van Vliet z univerzity v nizozemském Wageningenu, která budoucí specialisty do Prahy poslala.
Studenti se zaměří na suburbanizaci, tedy rozrůstáním obcí a měst, které je podle některých odborníků zvláště v Praze a Středočeském kraji palčivým problémem. Podle dřívějších údajů ministerstva životního prostředí zmizelo od roku 1990 do roku 2006 z českého půdního fondu 537 kilometrů čtverečních půdy. To je plocha větší než rozloha hlavního města Prahy v jeho administrativních hranicích či rozloha okresu Most nebo Teplice. Růst urbanizovaných ploch má navíc podle ministerstva dramaticky stoupající tendenci.
"Satelitní výstavba je jedním z nejzávažnějších problémů evropských měst. Je synonymem plýtvání krajinným prostorem, které stírá rozdíl mezi městem a venkovskou krajinou," tvrdí Jakub Esterka ze sdružení Arnika. Také podle něj v české krajině ubývá cenná zemědělská půda a vzniká nekoncepční výstavba. Život v satelitních městečkách prý v neposlední řadě způsobuje sociální odcizení. "Lidé se v nich uzavírají do svých domů a oplocených zahrad. Není to ani živé město, ani tradiční vesnice," doplnil.
Studenti přijíždí do Prahy s projektem už počtvrté. Tentokrát se jedna skupina zaměří na centrální zastavěné části metropole, druhá pak naváže průzkumem okrajových oblastí města. Budoucí odborníci se budou zajímat o infrastrukturu, ekosystém i územní plánování.
Doplněno Stavbaweb:
– Arnika spolupracuje s Univerzitou Wageningen dlouhodobě. V předchozích třech letech se studentské týmy věnovaly zeleni, brownfields v areálech čtyř pražských nádražích a hospodaření s vodou.
– Pro letošní výzkum bylo vybráno deset částí Prahy, které procházejí nebo v nejbližší době mají projít výraznou přeměnou: z centrálních částí Prahy je to historické centrum Prahy (Praha 1), Žižkov, Háje, Dejvice, Vysočany a z okrajových oblastí Praha Benice, Horní Počernice, Libuš-Písnice, Stodůlky-Třebonice a Vinoř.
– Výzkum Arniky, kolik hektarů zabírají změny územního plánu, kolik miliard se dalo vydělat na převodech půdy je k dispozici zde:
http://arnika.org/tiskove-zpravy/na-prahu-se-riti-miliardova-tsunami-na-ucelovych-zmenach-uzemniho-planu-vydelaji-spekulanti
Odkaz na studii, kolik půdy mizí v ČR kvůli výstavbě
http://www.mzp.cz/cz/articles_091123_Zemedelec
Informace o předchozích výzkumech Univerzity Wageningen v Praze najdete na webu www.arnika.org/vyzkum
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.