Architektonický návrh budovy vypracoval hrabě Künigel a stavbu trvající dva roky řídil dvorní stavitel Antonín Haffenecker, autor dostavby severního křídla Pražského hradu. Původně klasicistní, zčásti barokem inspirovaný Haffeneckerův styl získal pozdějšími přestavbami neorenesanční charakter.
Stavba Stavovského divadla v Praze byla zahájena před 230 lety
Praha 6. června (ČTK) – Před 230 lety, 7. června 1781, byl položen základní kámen pražského Stavovského divadla. Reprezentativní budova postavená v klasicistním slohu otevřela své dveře publiku o dva roky později. V současnosti je nejstarší dochovanou divadelní budovou v Praze.
Stavba, která je dle nápisu na průčelí zasvěcena "vlasti a múzám", se záhy stala oblíbeným cílem kultury chtivých Pražanů, kteří v ní mohli zhlédnout řadu památných představení. Ve Stavovském divadle mimo jiné poprvé zazněla Mozartova opera Don Giovanni i česká národní hymna Kde domov můj?
Stavbu budovy na Ovocném trhu financoval osvícenský aristokrat František Antonín hrabě Nostic-Rieneck, který k tomuto účelu daroval svůj pozemek. Divadlo bylo otevřeno 21. dubna roku 1783 Lessingovou tragédií Emilia Galotti. Koncem 18. století divadlo zakoupili čeští stavové.
V průběhu své více než dvousetleté historie scéna několikrát změnila svůj název, takže dříve narození jej mohou znát i jako Tylovo divadlo. Svůj dnešní staronový název nese Stavovské divadlo od roku 1990.
www.stavovskedivadlo.cz
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,