Architektonický návrh budovy vypracoval hrabě Künigel a stavbu trvající dva roky řídil dvorní stavitel Antonín Haffenecker, autor dostavby severního křídla Pražského hradu. Původně klasicistní, zčásti barokem inspirovaný Haffeneckerův styl získal pozdějšími přestavbami neorenesanční charakter.
Stavba Stavovského divadla v Praze byla zahájena před 230 lety
Praha 6. června (ČTK) – Před 230 lety, 7. června 1781, byl položen základní kámen pražského Stavovského divadla. Reprezentativní budova postavená v klasicistním slohu otevřela své dveře publiku o dva roky později. V současnosti je nejstarší dochovanou divadelní budovou v Praze.
Stavba, která je dle nápisu na průčelí zasvěcena "vlasti a múzám", se záhy stala oblíbeným cílem kultury chtivých Pražanů, kteří v ní mohli zhlédnout řadu památných představení. Ve Stavovském divadle mimo jiné poprvé zazněla Mozartova opera Don Giovanni i česká národní hymna Kde domov můj?
Stavbu budovy na Ovocném trhu financoval osvícenský aristokrat František Antonín hrabě Nostic-Rieneck, který k tomuto účelu daroval svůj pozemek. Divadlo bylo otevřeno 21. dubna roku 1783 Lessingovou tragédií Emilia Galotti. Koncem 18. století divadlo zakoupili čeští stavové.
V průběhu své více než dvousetleté historie scéna několikrát změnila svůj název, takže dříve narození jej mohou znát i jako Tylovo divadlo. Svůj dnešní staronový název nese Stavovské divadlo od roku 1990.
www.stavovskedivadlo.cz
Minimalistické, ale praktické. Taková ideální kombinace pro rodinný život. A ta krytá terasa vypadá podle popisu parádně :-)
Zní to jako velmi promyšlený návrh. Máme podobně svažitý pozemek, tak mě inspiruje, že i takové místo má velký potenciál!
Je to moc krásný projekt :-) A ten důraz na orientaci místností podle světových stran..To dělá v každodenním životě obrovský…
Musím potvrdit..žádná plíseň, žádné tepelné mosty. Funguje skvěle!
Projekt pana Vostrackého sleduju už delší dobu, má opravdu cit pro funkční a zároveň estetické stavby. Tahle není výjimkou.