Brno 15. června (ČTK) - Málo známou kapitolu z dějin české a slovenské architektury popisuje nová výstava Proudy avantgardy na brněnském hradě Špilberku. Je věnována prvorepublikovým stavbám brněnských architektů v Žilině a českému vlivu na tehdejší slovenskou architekturu obecně. Výstava přiblíží moderní život města v letech 1918 až 1938, jednotlivé stavby a interiéry, ale i specifickou atmosféru doby, oznámila ČTK mluvčí Muzea města Brna Michaela Budíková.
Žilina se za první republiky stala jedním z center moderní slovenské architektury. Vznikla tam řada budov ve funkcionalistickém stylu. Svůj podíl na tom měli také brněnští architekti a urbanisté Bohuslav Fuchs, Vladimír Zákrejs a Josefa Peňáz. Právě Peňáz vytvořil regulační plán, podle kterého se Žilina rozvíjela několik desetiletí.
Kolonie Svojdomov, ulice Na Šefranici. Zdroj: Wikipedia
Funkcionalistické Brno ovlivnilo také původem slovenské architekty, mezi nimiž vynikl Milan Maxmilián Scheer, absolvent brněnské techniky. "Podle jeho návrhu se realizovala jedna z nejvýznamnějších památek moderní architektury Žiliny – funkcionalistická čtvrť Svojdomov," uvedla Budíková. Svojdomov se významem i pojetím podobá slavným moderním čtvrtím Weissenhof ve Stuttgartu, Nový dům v Brně nebo pražské Babě.
Brněnské a české vlivy se výrazně vepsaly do "tváře" Žiliny a vytvořily její jedinečnou podobu, uvedli muzejníci v průvodním slovu k výstavě. Expozici v západním křídle hradu tvoří hlavně nákresy, projekty a současná i historická fotodokumentace. Potrvá do 16. října. Doprovází ji odborná publikace.
Sympatická novinka. Jen tak dál.
Aaaa tyhle izolační skla mi jsou nějak povědomý 😄
Musím říct, že smaltovaná skla mě zaujala nejen po technické stránce, ale i z hlediska estetiky. Je fajn, jak se…
Skvělá novinka! Spojení tradiční technologie smaltu s moderním sklem dává smysl – odolné, krásné a ekologické řešení pro interiér i…
Kde jsou tyče na sjíždění o patro níž?