Stavbu do soutěže nominovala Česká asociace ocelových konstrukcí. Konkrétně se jedná o stavbu zimního stadionu v Chomutově, jejímž investorem byl Magistrát města Chomutov, architekty Jindřich Smetana a Jan Burgemeister a generálním projektantem Excon. Ocelovou konstrukci vyrobily společnosti Excon a Metrostav – divize 7. Evropská asociace ocelových konstrukcí (ECCS) oceňuje každé dva roky významné stavby z oblasti ocelových konstrukcí v rámci jednotlivých členských zemí. V letošním roce vybrala mezinárodní porota soutěže Steel Design Awards mezi čtrnácti vítěznými stavbami i jednu z České republiky.
Slavnostní ceremoniál, který je považován za největší událost v oboru ocelových konstrukcí v roce 2011, proběhl 22. září v německé Postupimi a zúčastnilo se ho všech 14 oceněných delegací z jednotlivých zemí. Ocenění pro stavbu zimního stadionu v Chomutově převzal Ing. Antonín Pačes, prezident České asociace ocelových konstrukcí.
Projekt se objevil ve společnosti takových staveb jako je například Aviva Stadion v irském Dublinu, největší komerční centrum na Pyrenejském poloostrově Dolce Vita Tejo v portugalské Amadoře, nová závodní dráha se zázemím pro Formuli 1 v Abu Dhabi, administrativní budovy Les Rives de Clausen v Luxemburgu a The Crystal v Kodani, centrum Basalte v pařížské čtvrti La Défense nebo nové letištní terminály v tureckém Istanbulu, maďarské Budapešti a rumunské Bukurešti.
Hlavním posláním soutěže je zviditelnění a celková propagace staveb z oceli a oceněné projekty jsou posuzovány dle jejich přínosu pro obor ocelových konstrukcí, tedy nezávisle na jejich velikosti, původu, množství použité oceli či jiných podobných kritériích. V předchozích ročnících soutěže bylo již oceněno několik českých staveb, například stanice metra Střížkov v Praze, Sazka Aréna v Praze, Mariánský most v Ústí nad Labem, lávka pro pěší přes dálnici D8 s názvem Kočičí oči nebo budova Jihomoravské plynárenské v Brně.
Zimní stadion v Chomutově disponuje dvěma ledovými plochami, z nichž jedna je v hlavní aréně pro 5 000 diváků a druhá v tréninkové hale. Šatny a administrativní blok je umístěn mezi oběma objekty. Oceněno bylo hlavně zajímavé řešení zastřešení stadionu. Konstrukční systém střechy byl zvolen oblého tvaru se dvěma křivostmi, zavěšené na předpjatých táhlech na oblouk v podélné ose stadionu. Oblouk je tvořen rourou o průměru 1 000 mm s rozpětím 120 m a vzepětím 28 m. Přestože je halo objemově úsporná, střední světlá výška je vyšší než u klasické konstrukce, což vytváří prostor pro alternativní využití arény. Navržené řešení je navíc úsporné z hlediska pořizovacích nákladů a s ohledem na minimalizaci vytápěného prostoru i fasádních ploch a podstatně tak přispívá ke sníženek provozních nákladů.
Ing. Marek Janda
tajemník
Česká asociace ocelových konstrukcí
www.caok.cz
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,