Zimní stadion v Chomutově získal mezinárodní ocenění ocelářů

Stavbu do soutěže nominovala Česká asociace ocelových konstrukcí. Konkrétně se jedná o stavbu zimního stadionu v Chomutově, jejímž investorem byl Magistrát města Chomutov, architekty Jindřich Smetana a Jan Burgemeister a generálním projektantem Excon. Ocelovou konstrukci vyrobily společnosti Excon a Metrostav – divize 7. Evropská asociace ocelových konstrukcí (ECCS) oceňuje každé dva roky významné stavby z oblasti ocelových konstrukcí v rámci jednotlivých členských zemí. V letošním roce vybrala mezinárodní porota soutěže Steel Design Awards mezi čtrnácti vítěznými stavbami i jednu z České republiky.Slavnostní ceremoniál, který je považován za největší událost v oboru ocelových konstrukcí v roce 2011, proběhl 22. září v německé Postupimi a zúčastnilo se ho všech 14 oceněných delegací z jednotlivých zemí. Ocenění pro stavbu zimního stadionu v Chomutově převzal Ing. Antonín Pačes, prezident České asociace ocelových konstrukcí.
Projekt se objevil ve společnosti takových staveb jako je například Aviva Stadion v irském Dublinu, největší komerční centrum na Pyrenejském poloostrově Dolce Vita Tejo v portugalské Amadoře, nová závodní dráha se zázemím pro Formuli 1 v Abu Dhabi, administrativní budovy Les Rives de Clausen v Luxemburgu a The Crystal v Kodani, centrum Basalte v pařížské čtvrti La Défense nebo nové letištní terminály v tureckém Istanbulu, maďarské Budapešti a rumunské Bukurešti.
Hlavním posláním soutěže je zviditelnění a celková propagace staveb z oceli a oceněné projekty jsou posuzovány dle jejich přínosu pro obor ocelových konstrukcí, tedy nezávisle na jejich velikosti, původu, množství použité oceli či jiných podobných kritériích. V předchozích ročnících soutěže bylo již oceněno několik českých staveb, například stanice metra Střížkov v Praze, Sazka Aréna v Praze, Mariánský most v Ústí nad Labem, lávka pro pěší přes dálnici D8 s názvem Kočičí oči nebo budova Jihomoravské plynárenské v Brně.Zimní stadion v Chomutově disponuje dvěma ledovými plochami, z nichž jedna je v hlavní aréně pro 5 000 diváků a druhá v tréninkové hale. Šatny a administrativní blok je umístěn mezi oběma objekty. Oceněno bylo hlavně zajímavé řešení zastřešení stadionu. Konstrukční systém střechy byl zvolen oblého tvaru se dvěma křivostmi, zavěšené na předpjatých táhlech na oblouk v podélné ose stadionu. Oblouk je tvořen rourou o průměru 1 000 mm s rozpětím 120 m a vzepětím 28 m. Přestože je halo objemově úsporná, střední světlá výška je vyšší než u klasické konstrukce, což vytváří prostor pro alternativní využití arény. Navržené řešení je navíc úsporné z hlediska pořizovacích nákladů a s ohledem na minimalizaci vytápěného prostoru i fasádních ploch a podstatně tak přispívá ke sníženek provozních nákladů.


Ing. Marek Janda
tajemník
Česká asociace ocelových konstrukcí
www.caok.cz

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*