Projekt Operndorf Afrika je strukturován jako tradiční africká vesnice skládající se z malých modulů uspořádaných kolem centrálního náměstí. Nejdůležitějším místem vesnice je škola.
V Ziniaré je šílené vedro – asi 40° ve stínu. Za tlustými zdmi z červených hliněných cihel se aspoň dá dýchat – s vnitřní teplotou kolem 25° je to na místní poměry překvapivě chladné prostředí. V této vesnici asi 30 km severovýchodně od hlavního města Ouagadougou byla dokončena první etapa projektu Operndorf.
Christoph Schlingensief a architekt Diébédo Francis Kéré navrhli hybrid sestávající ze školy, studny, nemocnice a kulturního domu, stavět se začalo počátkem loňského roku
Lak na dveřích zrovna tak doschl, knihovní police byly dodány přesně pro okamžik slavnostního otevření. V nadcházejících šesti školních letech má škola Operndorf nabídnout vždy třídu pro 50 dětí. Kromě běžného vyučování se zde bude vyučovat i film, výtvarné umění a hudba.
Budova školy nemá žádná okenní křídla, žádnou klimatizaci ani tekoucí vodu. Okna mají speciální zakázkové okenice, které mohou být postupně otevírány nebo naopak zcela uzavřeny. Kašna na školním nádvoří je centrem, kde se všichni setkávají.
Kolem školního modulu jsou rozmístěny kanceláře, družiny a školní jídelna. Nahoře na svahu (s výhledem na savanu) byly postaveny byty pro učitele. Červenobílé tyčky vyznačují kruhové místo, kde bude ve třetí etapě postavena opera,. Druhou fázi představuje nemocnice. „Christoph chtěl postavit šnekovitý dům, který by narůstal a rozšiřoval se jako nějaký organismus, který stále roste. Uprostřed domu hlavní festivalový sál," vysvětluje vdova po Schlingensiefovi Aino Laberenzová. Darované jeviště čeká zabalené na okraji vesnice, až přijde čas jeho stavby.
Po Schlingensiefově smrti převzal rozhodující roli ve stavbě projektu Goethe-Institut. Mezi všemi šílenými projekty Christopha Schlingensiefa je jeho Operndorf pravděpodobně nejgrotesknější. Co s Beyreuthem v Burkina Faso, ptá se každý. Jaké myšlenky stojí za takovým projektem? Obyvatelné sociální plastiky, vize umělců, totální divadlo nebo konečně kulturně zabalená vývojová pomoc?
Text upraven podle www.baunetz.de
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,