Společnost VELUX dokončila a otevřela pátou experimentální stavbu v rámci projektu VELUX Model Home 2020. Jedná se o dva CO2 neutrální rodinné aktivní domy s názvem CarbonLight Homes, které stojí v obci Rothwell a jsou prvními domy ve Velké Británii postavenými podle nové normy britské vlády pro nulové emise uhlíku.
Domy CarbonLight Homes inteligentně využívají přírodní zdroje a podporují trvale udržitelný životní styl. Vysoká míra prosvětlení interiérů denním světlem, využití přirozené ventilace a dynamické pláště domů dělají z těchto staveb rezidenční objekty, jejichž vnitřní prostředí aktivně podporuje zdraví obyvatel a přibližuje koncepci příjemného bydlení široké veřejnosti. Domy splňují všechny tři aspekty principu aktivního domu – energetickou úspornost, komfortní a zdravé vnitřní klima a šetrnost k životnímu prostředí. Při výstavbě obou rodinných domů byly použity šetrné moderní materiály a technologie. Projekt získal hlavní cenu za inovace ve stavebních technologiích (Innovation Award for Building Technology) v rámci prestižní soutěže British Homes Awards 2010.
Budovy CarbonLight Homes propagují myšlenku energetické soběstačnosti a jejich velmi nízká celková spotřeba energie je pokryta z obnovitelných zdrojů. Hlavním cílem bylo dosáhnout nulové bilance energie, aniž by se využila fotovoltaika či nepřetržitý chod mechanické ventilace s rekuperací tepla. Ohřev teplé užitkové vody a vytápění v domech zajišťuje systém kombinace solárních kolektorů a tepelného čerpadla vzduch/voda. Na rozdíl od předchozích experimentálních domů z projektu VELUX Model Home 2020, které mají systém podlahového vytápění, zde projektanti navrhli nízkoteplotní radiátory. Nezastupitelnou roli z hlediska energetické soběstačnosti hrají i pasivní solární zisky.
V objektu je navržen hybridní systém ventilace, kdy přirozená ventilace funguje společně se systémem mechanického větrání s rekuperací tepla v závislosti na venkovní teplotě. V teplých částech roku je pro chlazení použita automaticky řízená přirozená ventilace v kombinaci s automaticky řízeným vnějším stíněním fasádních i střešních oken. Tento systém zamezuje přehřívání interiérů a přispívá k vytvoření příjemného vnitřního klimatu.
Cíl – snížení emisí CO2
– Důkladně izolovaná stavební konstrukce s hodnotou U = 0,11 W/m² K pro všechny stěny, podlahu i střechu;
– Těsná obálka budovy;
– Okna s trojskly na chladnější (východní) straně pro zajištění dokonalé tepelné ochrany a okna s dvojskly na teplejší (západní) straně pro ideální využití pasivních solárních zisků;
– Optimální velikost prosklené plochy fasádních i střešních oken VELUX pro maximalizaci pasivních solárních zisků a dostatek přirozeného denního světla;
– Ohřev teplé vody a vytápění pomocí solárních kolektorů, tepelného čerpadla a mechanické ventilace s rekuperací tepla;
– Přirozená ventilace po celý rok s mechanickou podporou (s rekuperací tepla) během topné sezóny;
– Energeticky úsporné osvětlení v celém objektu;
– Automatizovaný provoz otevírání oken a řízené stínění zabraňující přehřívání interiéru, ochraňující před oslněním a snižující vnitřní hladinu CO2,
Všechna uvedená opatření vedou ke snížení emisí CO2 u tohoto objektu. K výsledku přispěla orientace domu na východ/západ, která dokazuje, že pro dosažení optimálního řešení není nutný pozemek orientovaný k jihu.
Domy CarbonLight Homes jsou projektovány jako skutečné domovy pro skutečné lidi, na což byl kladen hlavní důraz. Domy CarbonLight Homes dopřávají svým obyvatelům více prostoru, jsou přibližně o 30 % větší než průměrný, tradiční rodinný britský dům se třemi nebo čtyřmi pokoji. Činitel denní osvětlenosti je 5 %, což je třikrát více, než je požadavek britské legislativy. Dostatečné prosvětlení má pozitivní vliv na psychickou kondici a pohodu obyvatel a vede ke snížení závislosti na umělém osvětlení při každodenních úkonech. Využití přirozené ventilace – přístup čerstvého vzduchu je nejzdravější způsob větrání a je zadarmo. Řídicí systém WindowMaster monitoruje teplotu interiéru, hladinu CO2 a množství světla v objektu a automaticky řídí větrání a stínění tak, aby bylo vždy dosaženo optimálního vnitřního klimatu. Hladké povrchy podlah v celém domě brání zachycování nečistot v podlaze a snižují pravděpodobnost vzniku alergií.
Prostor zahrady působí jako přirozené prodloužení interiéru, čímž je podpořena snaha o prolnutí exteriéru s interiérem. Každý dům má pod zahradou nádrž na sběr dešťové vody o objemu 3500 litrů. Dešťová voda slouží ke splachování toalet, pro provoz pračky a pro stabilní hasicí zařízení, pokud by bylo spuštěno.
Aktivní rodinné domy CarbonLight Homes budou k dispozici k exkurzím do února 2012, poté bude po dobu jednoho roku vyhodnocován jejich provoz. Výsledky budou zpětně využity při navrhování a výstavbě dalších CO2 neutrálních obytných projektů.
Domy CarbonLight Homes byly postaveny v rámci strategického partnerství architektonické kanceláře HTA Architects, skupiny VELUX, městské rady v Ketteringu a společností VILLMOTT DIXON a North Northants Development. Stavební materiály dodaly firmy WindowMaster, VELFAC, Drexel & Weiss a Sonnenkraft. Místní samospráva v obci Rothwell přijala aktivní domy CarbonLight Homes jako normu pro všechny místní novostavby, kterých by zde mělo být v následujících 10 letech vystavěno celkem 5500.
Tisková zpráva, Praha 7. listopadu 2011
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,