Vesnice Mulbekh leží na okraji okresu Kargil indického státu Džammú a Kašmír. V bývalém královském sídle stále udržují tradiční kulturní zvyklosti. Mezi obyvatelstvem kolují legendy o létajících mniších a o udatných činech místních králů. Dominantou vesnice je dvacetimetrová socha buddhy vytesaná do kamene.
U příležitosti návštěvy 14. Dalajlámy v České Republice, předal Václav Havel Jeho svatosti Dalajlámovi děkovný dopis od Hnutí Brontosaurus. To je jedinou českou neziskovou organizací, které Dalajláma posílá peníze na její rozvojový projekt v Malém Tibetu (Ladakh, severní Indie) – školy ležící ve vesnici Mulbekh.
Soukromá základní škola byla založena před patnácti lety členy místní komunity. Současných pět budov navštěvuje 150 dětí rozdělených do dvanácti tříd. Od roku 2008 přijíždějí do školy dobrovolníci, kteří zde vedou rozdílné učební programy podle svojich možností a nápadů. Škola je finančně podporována díky dobročinnému programu.
Od roku 2008 pomáhají brněnští Brontosauři s rozvojem školy ležící ve vesnici Mulbekh v severní Indii. Pravidelně tam jezdí čeští dobrovolníci učit děti nebo školit učitele, odborně asistovat při zpracování plánů rozvoje školy (stavební, akademický, právní struktury atd.). Díky charitativním akcím v Česku přispěli Brontosauři 1 milion korun na stavbu nového školního internátu.
Na podzim roku 2010 navštívil školu 14. Dalajláma a na začátku léta 2011 přijal zástupce komunity v Mulbekhu a Brontosaury na audienci do paláce jeho exilové vlády v Dharamsale. "Dalajlámovi jsme představili současnost a plány rozvoje školy v Mulbekhu a on se rozhodl projekt podpořit darem 550 tisíc korun ročně" říká koordinátor projektu Brontosauři v Himálajích Ing. Jiří Sázel.
"Je to pro nás velká čest získat podporu přímo od našeho největšího duchovního vůdce; myslím, že můžu mluvit za všechny z naší vesnice" zhodnotil své dojmy ředitel školy v Mulbekhu Tsewang Norboo. "Peníze využijeme v průběhu dalších let na platy a školení učitelů, na dostavbu internátu a taky na stavbu nových tříd prvního stupně."
"Nové školní budovy jsou navrhnuty jako ekologické objekty kombinující moderní západní a tradiční Ladacké stavitelství. Jejich prostory jsme navrhly vytápěné solární energií, protože v současnosti probíhá výuka v zimních měsících při teplotách okolo 10 stupňů celsia." říká Ing. Martin Knap Ph.D. architekt školního rozvoje. "V současné době chodí do školy 150 dětí. Po vybudování nových školních prostor poskytne škola vzdělání 400 dětem z celého údolí řeky Wakha" dodává.
"Vzpomínám, jak jsme před 3 a půl lety jeli do Mulbekhu, nevěděli pořádně kde vystoupit, kde hledat školu, v Čechách asi nikdo o tomto místě ani nevěděl… a dnes zpráva v Událostech jak Havel předává Dalajlámovi poděkování…to bych si nikdy předtím nemyslela" vzpomíná dobrovolnice Jarmila Krajčová za začátek spolupráce se školou v Mulbekhu.
První verze koncepce rozvoje školy vznikla na podzim roku 2010 a byla vytvořena Ing. Arch. Martinem Knapem PhD.
Prohlédnout si ji můžete zde.
Stavba školního internátu umožní studium na škole dětem z okolí vesnice Mulbekh. Internát je v současnosti pro školu prioritním projektem. Jeho projekt byl zpracován v létě 2010 Ing. Jiřím Sázelem a začátek jeho výstavby je naplánován na jaro 2011. Podobu projektu, shlédnout motivační video od ředitele školy nebo si prohlédnout výkresovou dokumentaci můžete zde.
Reportáž ČT naleznete zde.
Další podrobné informace o projektu naleznete na stránkách "Brontosauři v Himalájích" zde.
tisková zpráva
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,