Harpa, koncertní a konferenční centrum v Reykjavíku

Možná poslucháte pořad rozhlasové stanice Vltava Severský rok a možná jste zachytili i její díl z 26. ledna „Reykjavík – hudební centrum Islandu“, kde se hovořilo mimo jiné o koncertní síni Harpa, dokončené v loňském roce. V tom případě si možná spolu s námi užijete fotografie našeho kolegy Ondřeje Miky ze srpna loňského roku. Informace o projektu a stavbě jsme čerpali z oficiálních stránek Harpy.


Historie budovy: V dubnu 2002 podepsal stát Island a město Reykjavík dohodu o výstavbě konferenčního a hudebního centra. Společně založily soukromou společnost The East Harbour Company, jejímž úkolem bylo zorganizovat výstavbu centra a provozovat ho, a to ve spolupráci s hotelem ve Východním přístavu Reykjavíku. Šlo o tzv. privátního developera, tedy o soukromou společnost, která se měla postarat o návrh, stavbu, financování a provoz centra. Celkovým záměrem East Harbour Company je povzbudit život v dané oblasti a zvýšit propojení mezi městem a přístavem. Hned na začátku si rada East Harbour Company ustanovila cíle projektu:
– vytvořit silnou kulturní image, přitáhnout na Island a do Reykjavíku pozornost světa;
– posílit pozici země v mezinárodní konkurenci v oblasti kultury a cestování;
– vytvořit správné zařízení k pořádání mezinárodních kulturních akcí a zlepšit situaci v zařízeních, která by mohla přijímat světové umělce;
– obohatit kulturní život Islandu a založit mezinárodní kulturní vztahy;
– vytvořit prvotřídní zařízení pro Islandský symfonický orchestr.




Návrh:
Hlavními architekty koncertní síně a konferečního centra Harpa jsou dánská kancelář Henning Larsen Architects a islandská kancelář Batteríið Architects. Henning Larsen Architects získali věhlas díky skvělým projektům, jako třeba nové Opery v Kodani.
Batteríið Architects obdrželi za své návrhy řadu cen, jako například za rozšíření budovy islandského parlamentu. Kancelář působí v severských zemích, Severní Americe a Australii v těsné spolupráci s uznávanými architekty a inženýry a dodavateli.
Dánsko-islandský umělec Ólafur Elíasson navrhl jižní fasádu a ve spolupráci s oběma architektonickými kancelářemi vyvinul princip pro zbývající fasády severní, východní a západní a pro střechu. Elíasson využívá světlo, barvu a přírodní jevy k tomu, aby vyzkoušel jak fyzický pohyb, smyslové zapojení a interakce těla a mozku ovlivňují naše vnímání okolí.
Artec, konzultační firma ze Spoejných Států, je zodpovědná za akustiku, zvukovou izolaci a návrh divadelní a zvukové techniky.



Projekt: Koncertní síň a konferenční centrum Harpa je součástí rozsáhlého plánu na rozvoj přístavu v Reykjavíku, tzv. Projektu Východní přístav. Jak je poznat už z pojmenování, celkovým předmětem projektu je rozšířit a oživit Východní přístav, vybudovat tu nové centrum a náměstím, obchodní ulicí, hotelem, obytnými budovami, vzdělávacími institucemi a smíšeným průmyseml. Centrum Harpa je leží trochu mimo tradiční centrum Reykjavíku a svým umístěním a vizuální přitažlivostí se budova stala ikonou města. Význam umístění Harpy spočívá ve schopnosti fasády, vystaveným měnícím se podmínkám počasí a světla, odrážet je s velkolepostí, která je často v kontrastu s úzkými ulicemi zbytku města.



Program budovy:
Koncertní síň a konferenční centrum musí vyhovovat širokému spektru hudebních a kulturních událostí. Musí flexibilně pojmout malé i velké akce najednou, aniž by si překážely. Konferenční centrum nabízí možnosti a zařízení pro jednání různého charakteru. V budově jsou občerstvení a restaurace. Celá je zařízena v nejvyšším standardu. Umožňuje pořádání výstav, slavností a akcí pro veřejnost.
Konferenční zařízení obsahují velký sál pro 750 posluchačů, dva zasedací sály pro 63 lidí, zázemí konferenčního servisu a osm menších jednacích místností.
Harpa je sídlem Islandského symfonického orchestru a Islandské opery.



Harpa v číslech: celková užitná plocha – 28 000 m2, spodní deska – 8000 m2, pozemek i s přilehlými budovami – 60 000 m2, výška budovy – 43 m; 30 tis. m3 monilitického betonu, 2500 tun konstrukční oceli a 4000 tun výztuže, před začátkem stavby bylo přemístěno 200 000 m3 zeminy.


 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*