Ostrava 30. července (ČTK) – Obří obraz Antona Pettera s výjevem zavraždění svatého Václava ozdobí v nejbližších dnech novou multifunkční aulu Gong. V Ostravě vznikla z bývalého plynojemu v průmyslové lokalitě nazvané Dolní oblast Vítkovic. ČTK o tom informovala mluvčí společnosti Vítkovice Machinery Group Eva Kijonková.
"Obraz z roku 1844 byl do Ostravy dlouhodobě zapůjčen olomouckým arcibiskupstvím. Už od září bude sloužit také jako naprosto unikátní historická vzdělávací pomůcka podporující informovanost dorůstající generace o dějinách naší země," uvedla Kijonková. Dodala, že dílo bude do Gongu přivezeno a v jeho prostorách i instalováno v úterý dopoledne. "Naše nadace se finančním darem podílela na restaurování díla. I proto se podařilo dohodnout jeho zatím časově neomezené zapůjčení do Ostravy," řekla.
Obraz má za sebou zvláštní osud. Vše začalo, když si olomoucký arcibiskup Maxmilián Sommerau-Beckh objednal u známého vídeňského malíře náboženských výjevů Antona Pettera velkorozměrný obraz pro hlavní oltář olomouckého dómu. Petter malbu po šesti měsících dokončil a signoval v roce 1844.
Uznání se ale nedočkal – arcibiskupovi vadil příliš výrazný Boleslav. Světci chyběla svatozář a vznášející se andělé postrádali palmové ratolesti, symbol mučednictví. Petter obraz částečně přepracoval, ale ani tak nebyl nikdy vystaven a skončil svinutý na zámku v Kroměříži. V roce 1921 ho prohlédl archivář Antonín Breitenbacher a vrátil zpět. Dílo zapadlo prachem. Až letos v únoru jej nechal snést arcibiskup Jan Graubner, aby zjistil, jakou škodu na něm napáchal čas.
Dílo je zajímavé mimo jiné svým pojetím slovanské mytologie. Zatímco svatý Václav je vyobrazen v romantickém oděvu, odkazujícím k jeho slovanské minulosti, jeho bratr s mohutným knírem připomíná balkánského ozbrojence hajduka. Aby mohl být obraz veřejně vystaven, bylo nutné ho nejdříve restaurovat, což nebylo vzhledem k jeho rozměrům jednoduché. Přesné rozměry jsou 850 krát 510 centimetrů, a je tedy větší, než jsou plátna Muchovy Slovanské epopeje.
Petr Vybrali jsme ho hlavně kvůli lepší tepelné izolaci – v zimě je u oken znatelně tepleji a v létě…
Je fajn vidět, že společnost HELUZ IZOS nabízí nejen širokou škálu izolačního zasklení, ale také nástroje, které usnadňují výběr —…
Zajímavé zjištění, že tohle patří pod Heluz. To by mě nenapadlo.
Taková záruka je úplně jiná liga. 149 let? To už je skoro jako věčnost! 😎
Kdo by nechtěl mít na barák doživotní záruku? A ještě k tomu celou hrubou stavbu, to už je level, co…