Novou aulu Gong ozdobí obří obraz svatého Václava

Ostrava 30. července (ČTK) – Obří obraz Antona Pettera s výjevem zavraždění svatého Václava ozdobí v nejbližších dnech novou multifunkční aulu Gong. V Ostravě vznikla z bývalého plynojemu v průmyslové lokalitě nazvané Dolní oblast Vítkovic. ČTK o tom informovala mluvčí společnosti Vítkovice Machinery Group Eva Kijonková.

Zdroj foto: www.scena.cz

"Obraz z roku 1844 byl do Ostravy dlouhodobě zapůjčen olomouckým arcibiskupstvím. Už od září bude sloužit také jako naprosto unikátní historická vzdělávací pomůcka podporující informovanost dorůstající generace o dějinách naší země," uvedla Kijonková. Dodala, že dílo bude do Gongu přivezeno a v jeho prostorách i instalováno v úterý dopoledne. "Naše nadace se finančním darem podílela na restaurování díla. I proto se podařilo dohodnout jeho zatím časově neomezené zapůjčení do Ostravy," řekla.

Zdroj foto: stránky Arcidicéze Olomoucké

Obraz má za sebou zvláštní osud. Vše začalo, když si olomoucký arcibiskup Maxmilián Sommerau-Beckh objednal u známého vídeňského malíře náboženských výjevů Antona Pettera velkorozměrný obraz pro hlavní oltář olomouckého dómu. Petter malbu po šesti měsících dokončil a signoval v roce 1844.

Uznání se ale nedočkal – arcibiskupovi vadil příliš výrazný Boleslav. Světci chyběla svatozář a vznášející se andělé postrádali palmové ratolesti, symbol mučednictví. Petter obraz částečně přepracoval, ale ani tak nebyl nikdy vystaven a skončil svinutý na zámku v Kroměříži. V roce 1921 ho prohlédl archivář Antonín Breitenbacher a vrátil zpět. Dílo zapadlo prachem. Až letos v únoru jej nechal snést arcibiskup Jan Graubner, aby zjistil, jakou škodu na něm napáchal čas.

Dílo je zajímavé mimo jiné svým pojetím slovanské mytologie. Zatímco svatý Václav je vyobrazen v romantickém oděvu, odkazujícím k jeho slovanské minulosti, jeho bratr s mohutným knírem připomíná balkánského ozbrojence hajduka. Aby mohl být obraz veřejně vystaven, bylo nutné ho nejdříve restaurovat, což nebylo vzhledem k jeho rozměrům jednoduché. Přesné rozměry jsou 850 krát 510 centimetrů, a je tedy větší, než jsou plátna Muchovy Slovanské epopeje.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*