(ČTK) – Centrum Plzně spojila s pivovarem po téměř 150 letech nová lávka přes řeku Radbuzu. Atraktivní přístup do areálu Plzeňského Prazdroje se otevřel turistům i občanům současně s relax centrem, rozsáhlou sportovní a odpočinkovou zónou ve Štruncových sadech. ČTK to řekla manažerka cestovního ruchu Prazdroje Jindřiška Eliášková. Autory projektu jsou architekti Daniel a Pavel Němečkovi (doplněno Stavbaweb).
"Hrozně to vítáme, protože to vychází krásně před 5. říjnem (na oslavy 170. výročí uvaření první várky piva Pilsner Urquell). Bude to symbolika opětovného propojení města a pivovaru," dodala.
Dřevěná lávka mezi obcí a loukou, kde se stavěl pivovar, vznikla přibližně ve stejných místech ve 40. letech 19. století. V 70. letech 19. století ji vzala voda a od té doby tam nebylo nic. Prazdroj přispěl na projekt a podílí se na části lávky, která vede v areálu a svádí lidi ze střechy garáží až na nádvoří před návštěvnické centrum, kde končí koridor. Lávka za zhruba deset milionů korun bude stejně jako nádvoří pivovaru od půlnoci uzavřená, otevírat se bude v 05:00.
"Velmi ji vítám. Všichni víme, že dlouhodobě není dopravní situace před pivovarem dobrá a není také jednoduše řešitelná. Je to jizva minulého politického období," uvedla manažerka. Lávka, určená i pro cyklisty, podle ní "trochu nahrazuje" možnost, aby se lidé bezpečně dostali z pivovaru do města a obráceně. Bude sloužit turistům, ale také Plzeňanům k procházkám. Budou moci bezpečně projít oblastmi, kam se dříve neodvážili vstoupit, protože nechtěli přebíhat magistrály, dodala. Z pivovaru projdou lidé mezi sokolovnou a stadionem k podchodu pod magistrálou, takzvané myší díře, a upravenou Mlýnskou strouhou dojdou do centra.
Proměna Štruncových sadů nabízí potenciál pro každodenní rekreaci a odpočinek
Po roce rekonstrukčních prací a stavebních úprav mohou Plzeňané využívat další relaxační zónu v blízkosti centrální části města. Výrazná proměna území u soutoku řek Radbuzy a Mže nyní nabízí nevšední potenciál pro každodenní rekreaci a odpočinek. Projektem s celkovými náklady ve výši 71,6 milionu korun bez DPH se Plzni podařilo zhodnotit místo nejen z hlediska rekreačního a sportovního, ale i z hlediska ekologického a krajinného. Revitalizace území Štruncových sadů naplnila jednu z klíčových investic do kulturní a volnočasové infrastruktury spojené s projektem Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015.
Upravené promenády při Mži a Radbuze, sportoviště, víceúčelové a dětské hřiště, lezecká a boulderingová stěna, skateboardové centrum, cyklostezky, dráha pro inline bruslaře, prvky pro cvičení, nový plot, dosadba stromových alejí, nová místa pro sezení, veřejné osvětlení, ale také venkovní galerie, místa pro umělecké artefakty a plochy pro graffiti. To vše zahrnuje projekt, kterým se okolí Štruncových sadů revitalizovalo do podoby relaxačního centra.
„Celkem jsme vybudovali 1,2 kilometrů cyklostezek a v celém prostoru se nachází 1,7 hektarů nově založené nebo rekonstruované zeleně. Lákadlem pro lezce jistě bude osmnáct metrů vysoká horolezecká stěna, jedna z nejvyšších v České republice. Na své si určitě přijdou pěší, inlinisté a skateboardisté,“ přibližuje Martin Klír, vedoucí úseku přípravy a řízení projektů Útvaru koordinace evropských projektů.
Součástí projektu se stala i nová lávka pro pěší vedoucí přes řeku Radbuzu přímo do areálu Plzeňského Prazdroje. „Spojuje centrum města s turisticky zajímavým a hojně navštěvovaným cílem,“ vysvětluje smysl lávky technický náměstek Petr Rund. Její pořízení stálo necelých deset milionů korun bez DPH. Částečně se změnila také Brána borců. Po obou stranách byly rekonstruovány přístavby, které poslouží jako zázemí pro lezecké a skateboardové centrum.
„Převážně monofunkční území se změnilo v živý prostor, který nabízí nejen občanům Plzně, ale i jejím návštěvníkům možnost využívat moderní pohybové aktivity, což se potvrdilo ještě předtím, než bylo Relax centrum oficiálně do užívání předáno. A věřím, že se podařilo vytvořit další pozoruhodné místo pro setkávání lidí,“ říká plzeňský primátor Martin Baxa.
Revitalizace Štruncových sadů je první dokončenou investiční akcí uvedenou v přihlášce projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. „Cílem celého projektu je proměnit město i region v lepší místo pro život, kde si každý jedinec může najít to, co ho potěší. Volnočasové centrum bude místem pro odpočinek, sport i kulturní vyžití lidí. Sport s kulturou se totiž nevylučují, ale naopak se mohou vzájemně obohacovat“ říká předsedkyně správní rady obecně prospěšné společnosti Plzeň 2015 Marcela Krejsová.
Celková přestavba území ve Štruncových sadech vyšla na 71,6 milionu korun bez DPH, z toho Regionální operační program (ROP) Jihozápad přispěje zhruba 48 miliony. „Proměna Štruncových sadů mě velmi pozitivně překvapila. Myslím, že takový prostor Plzeňané doposud postrádali. Věřím, že sady v této podobě pozvednou celou oblast centra a stanou se zelenou oázou města," říká Ivo Grüner, předseda Regionální rady ROP Jihozápad.
V oplocené části areálu, který využívají plážoví volejbalisté, lukostřelci nebo hokejbalisté, bylo pro jednotlivé sportovní oddíly nově vybudováno zázemí v podobě dvoupodlažní budovy.
tisková zpráva Magistrátu města Plzně
Relax centrum Štruncovy sady
Dotace: ROP NUTS II Jihozápad
Příjemce: statutární město Plzeň
Zhotovitel stavby: Sdružení Relax – Berger Bohemia a.s. a Eurovia a.s.
Projektant: arch. Němeček a Valbek s.r.o.
Smysl projektu:
Projekt řeší výraznou proměnu areálu Štruncových sadů, který má dnes převážně monofunkční využití pro vrcholový sport. Celý stávající areál je obehnán nevzhledným betonovým plotem a komunikací, která slouží jako obslužná pro sportovní areál. Výskyt automobilové dopravy, ač v omezené míře, negativně působí na možné sportovně rekreační využití. Soutok řek Radbuzy a Mže neplní svoji urbanistickou a estetickou roli, kterou obvykle tento typ prostoru plní v centrech evropských měst.
Cíle projektu:
„Zvýšení pobytové kvality skrze revitalizaci parkových ploch a doprovodného inventáře“
„Rozšíření nabídky pro sportovně rekreační vyžití skrze skrze zkvalitnění sportovně rekreační infrastruktury“
„Propojení centra města s turisticky atraktivním areálem Plzeňského Prazdroje“
Výstupy projektu:
• Upravené promenády při Mži a Radbuze – rekonstruovaná asfaltová stezka, nové pískové stezky pro pěší, fit stezky, nový průhledný plot, rozšíření promenád, dosadba stromových alejí
• Sportoviště – lezecká a boulderingová stěna, skateboardové centrum, víceúčelové hřiště, dětské hřiště, zokruhování stezek pro inline bruslaře, cyklostezky
• Kultura – venkovní galerie na soutoku, prostory pro budoucí umístění uměleckých artefaktů, plochy pro graffiti
• Lávka do Prazdroje
• Upravené parkové plochy, místa pro sezení, nové veřejné osvětlení
Harmonogram:
Zahájení přípravy projektu: architektonická studie – 2006
Vydání stavebního povolení: prosinec 2009
Žádost o dotaci: duben 2011
Zahájení stavby: září 2011
Ukončení stavby a kolaudace: září 2012
Náklady:
Předpokládané rozpočtové náklady: 91 400 000 Kč
Celkové vysoutěžené náklady: 71 550 144 Kč
Předpokládaná výše dotace: cca 50 000 000 Kč
Zajímavé údaje:
• 1,7 ha nově založené nebo rekonstruované zeleně
• 1,2 km cyklostezek
• 18m vysoká horolezecká stěna
• Cena lávky do Prazdroj 10 mil. Kč
Doplněno Stavbaweb:
Foto ze stavby nové lávky naleznete zde.
Foto obnovených Štruncových sadů naleznete zde.
Související články:
- Štruncovy sady v Plzni se mění na relaxační areál 28.6.2012
- Relax centrum Štruncovy sady 1.8.2011
- Štruncovy sady v Plzni 28.3.2011
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,