Revitalizace holandské národní kulturní památky zpřístupnila zchátralé, kdysi vojenské území veřejnosti.
Místo: Lek dike (Děravá hráz), Culemborg, Nizozemí
Klient: Město Culemborg
Návrh: Rietveld Landscape “ Atelier de Lyon
ve spolupráci s Anouk Vogel
Architekt Fort hus: MONK
Vojenský historik: Douwe Koen
Realizace: podzim 2011
Otevřeno pro veřejnost: 2012
Foto: Rob ‚t Hart
Národní kulturní památka pevnost “Werk aan ‘t Spoel” je z roku 1794. Je součástí Nieuwe Hollandse Waterlinie – vojenské obranné linie, která využívala umělých záplav. Sloužila k ochraně jednoho z inundačních zdymadel. Město Culemborg a Nadace Werk aan ‘t Spoel si přáli udělat ze zchátralé pevnosti turistickou atrakci. V nové funkci pevnost spolu s nově postavenou budovou (Fort hus) slouží nejrůznějším činnostem a událostem, které iniciovali obyvatelé Culemborgu. Rietveld Landscape “ Atelier de Lyon převedli tyto ambice do kohézního návrhu, v němž se uplatňuje také bývalé záplavové zdymadlo.
Návrh se inspiroval bohatou historií pevnosti, aniž by se dal zlákat historizujícím pojetím. Projekt se dá číst jako obrovská zatravněná socha, která v sobě integruje jak historické prvky, jako bunkry, stavby odolné vůči bombám, tak prvky nové, jakým je moderní amfiteátr. Projekt sdružuje několik místních a regionálních aktivit a jako takový je příkladem nového typu public domain a má potenciál stát s jedním z nejvýznamnějších lákadel v rámci Nové holandské vodní linie.
site plan
Děkuji za perfektní popisky pod fotografiemi. Zatím se všechny články o trati soustřeďují na stavbu estakády. , Estakáda je sice…
Petr Tak to záleží na samotném prodejci a výrobci oken, jaké bude mít stanovené dodací lhůty. Protože jemu dodá skla…
Tu technickou pomoc při zakládání první řady je fakt skvělá možnost využít. Ono to zase nestojí nijak moc a není…
Heluz je v podstatě dost populární značka výrobce stavebního materiálu v Česku, hlavně jsou známí svými dobrými izolačními vlastnostmi. Úplně…
Pochybuji, že si dnes ještě někdo dobrovolně vybere dvojsklo...