Rietveld Landscape + Atelier de Lyon: památková pevnost v Culemborgu

Revitalizace holandské národní kulturní památky zpřístupnila zchátralé, kdysi vojenské území veřejnosti.Místo: Lek dike (Děravá hráz), Culemborg, Nizozemí
Klient: Město Culemborg
Návrh: Rietveld LandscapeAtelier de Lyon
ve spolupráci s Anouk Vogel
Architekt Fort hus: MONK
Vojenský historik: Douwe Koen
Realizace: podzim 2011
Otevřeno pro veřejnost: 2012
Foto: Rob ‚t Hart

Národní kulturní památka pevnost “Werk aan ‘t Spoel” je  z roku 1794. Je součástí Nieuwe Hollandse Waterlinie – vojenské obranné linie, která využívala umělých záplav. Sloužila k ochraně jednoho z inundačních zdymadel. Město Culemborg a Nadace Werk aan ‘t Spoel si přáli udělat ze zchátralé pevnosti turistickou atrakci. V nové funkci pevnost spolu s nově postavenou budovou (Fort hus) slouží nejrůznějším činnostem a událostem, které iniciovali obyvatelé Culemborgu. Rietveld Landscape “ Atelier de Lyon převedli tyto ambice do kohézního návrhu, v němž se uplatňuje také bývalé záplavové zdymadlo.

Návrh se inspiroval bohatou historií pevnosti, aniž by se dal zlákat historizujícím pojetím. Projekt se dá číst jako obrovská zatravněná socha, která v sobě integruje jak historické prvky, jako bunkry, stavby odolné vůči bombám, tak prvky nové, jakým je moderní amfiteátr. Projekt sdružuje několik místních a regionálních aktivit a jako takový je příkladem nového typu public domain a má potenciál stát s jedním z nejvýznamnějších lákadel v rámci Nové holandské vodní linie.


site plan

 

 

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*