– cena Nestlé za inovativní projekty hospodaření s vodou.
Finanční odměnu ve výši 30 tisíc korun získaly projekty Mechatronická sprcha, Využití biodegradabilních nanovlákenných filtrů vyrobených z obnovitelných zdrojů k molekulární filtraci odpadních vod a Milovice – hledání města.
Studenti získali ceny za nápady, jak šetrněji zacházet s vodou
U příležitosti Světového dne vody Nadace Partnerství ocenila 3 studentské týmy, které zvítězily v soutěži Pro vodu – cena Nestlé za inovativní projekty hospodaření s vodou. Úkolem soutěžících bylo navrhnout, jak lépe zacházet s vodou v budovách, obcích a krajině. Autoři vítězných projektů – Mechatronická sprcha, Využití biodegradabilních nanovlákenných filtrů vyrobených z obnovitelných zdrojů k molekulární filtraci odpadních vod, Milovice – hledání města – dnes převzali finanční odměny ve výši 30 tisíc korun z rukou zástupce Ministerstva školství Marka Zemana, ředitele Nadace Partnerství Miroslava Kundraty a zástupce společnosti Nestlé Martina Waltera. Podrobnější informace o soutěži jsou dostupné na www.soutezprovodu.cz.
Do studentské soutěže zaměřené na šetrné hospodaření s vodou se se svými nápady přihlásilo celkem 30 týmů. 9 z nich pak postoupilo do finále k osobní prezentaci před odbornou porotou, u níž si musely projekt obhájit. „Rozhodování o vítězi nebylo vůbec jednoduché, týmy byly na zvídavé dotazy poroty velmi dobře připravené. Jsme rádi, že se díky soutěži podařilo objevit zajímavá řešení, ať už v podobě speciální fasády z mechů a lišejníků, chytré sprchy nebo efektivní komunikační kampaně pro zemědělce,“ říká Ivana Adámková z Nadace Partnerství.
V kategorii hospodaření s vodou v budově nakonec zvítězil projekt Mechatronická sprcha absolventů strojní fakulty ČVUT v Praze. Navržený typ sprchy zajištuje při začátku sprchování požadovanou teplotu vody a odpouštěnou vodu zpětně využívá, a tak pomáhá snižovat spotřebu vody i energie. Nejúspěšnějším nápadem v kategorii hospodaření s vodou v obci se stal projekt Vojtěcha Kundráta z Masarykovy univerzity v Brně, který využívá rozložitelných nanovlákenných filtrů k zachycení obtížně odstranitelných sloučenin při čištění odpadních vod. Projekt by mohl v budoucnu pomoci řešit znečištění vod sloučeninami používanými v hormonální antikoncepci, které například ohrožují vodní živočichy. Ocenění v kategorii hospodaření s vodou v krajině převzal absolvent Fakulty architektury ČVUT v Praze Ondřej Vojtíšek za svůj návrh obnovení soustavy rybníků a revitalizaci krajiny v Milovicích. (Pozn. pro editory – více o projektech v přiložené excellové tabulce)
„Finále soutěže nás příjemně překvapilo. Pro Nestlé je voda strategickým tématem. Těší nás, že soutěž umožňuje zapojit nadšení a inovativní přístupy studentů. Mnohé projekty mohou být inspirací pro praxi měst, firem i jednotlivců,“ říká Martin Walter z Nestlé.
Informace o soutěži: http://www.soutezprovodu.cz/
Vítězné projekty:
-
Kategorie hospodaření s vodou v budově:
Mechatronická sprcha (autoři: Jiří Kopřiva, Filip Kovář, Václav Ridl) -
Kategorie hospodaření s vodou v obci/městě:
Využití biodegradabilních nanovlákenných filtrů vyrobených z obnovitelných zdrojů k molekulární filtraci odpadních vod (autor: Vojtěch Kundrát) -
Kategorie hospodaření s vodou v krajině:
Milovice – hledání města (Ondřej Vojtíšek)
tisková zpráva
Související články:
Proč jste se rozhodli právě pro tento typ skel? Jak byste zhodnotili ty výsledky po letech používání? Dávali jste je…
My jsme dávali IZOS Triple. Spokojenost i po letech.
Kdyby se ozval někdo, kdo má taková skla na oknech, byl bych rád. Přijde mi to jako docela zajímavá myšlenka…
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…