– cena Nestlé za inovativní projekty hospodaření s vodou.
Finanční odměnu ve výši 30 tisíc korun získaly projekty Mechatronická sprcha, Využití biodegradabilních nanovlákenných filtrů vyrobených z obnovitelných zdrojů k molekulární filtraci odpadních vod a Milovice – hledání města.
Studenti získali ceny za nápady, jak šetrněji zacházet s vodou
U příležitosti Světového dne vody Nadace Partnerství ocenila 3 studentské týmy, které zvítězily v soutěži Pro vodu – cena Nestlé za inovativní projekty hospodaření s vodou. Úkolem soutěžících bylo navrhnout, jak lépe zacházet s vodou v budovách, obcích a krajině. Autoři vítězných projektů – Mechatronická sprcha, Využití biodegradabilních nanovlákenných filtrů vyrobených z obnovitelných zdrojů k molekulární filtraci odpadních vod, Milovice – hledání města – dnes převzali finanční odměny ve výši 30 tisíc korun z rukou zástupce Ministerstva školství Marka Zemana, ředitele Nadace Partnerství Miroslava Kundraty a zástupce společnosti Nestlé Martina Waltera. Podrobnější informace o soutěži jsou dostupné na www.soutezprovodu.cz.
Do studentské soutěže zaměřené na šetrné hospodaření s vodou se se svými nápady přihlásilo celkem 30 týmů. 9 z nich pak postoupilo do finále k osobní prezentaci před odbornou porotou, u níž si musely projekt obhájit. „Rozhodování o vítězi nebylo vůbec jednoduché, týmy byly na zvídavé dotazy poroty velmi dobře připravené. Jsme rádi, že se díky soutěži podařilo objevit zajímavá řešení, ať už v podobě speciální fasády z mechů a lišejníků, chytré sprchy nebo efektivní komunikační kampaně pro zemědělce,“ říká Ivana Adámková z Nadace Partnerství.
V kategorii hospodaření s vodou v budově nakonec zvítězil projekt Mechatronická sprcha absolventů strojní fakulty ČVUT v Praze. Navržený typ sprchy zajištuje při začátku sprchování požadovanou teplotu vody a odpouštěnou vodu zpětně využívá, a tak pomáhá snižovat spotřebu vody i energie. Nejúspěšnějším nápadem v kategorii hospodaření s vodou v obci se stal projekt Vojtěcha Kundráta z Masarykovy univerzity v Brně, který využívá rozložitelných nanovlákenných filtrů k zachycení obtížně odstranitelných sloučenin při čištění odpadních vod. Projekt by mohl v budoucnu pomoci řešit znečištění vod sloučeninami používanými v hormonální antikoncepci, které například ohrožují vodní živočichy. Ocenění v kategorii hospodaření s vodou v krajině převzal absolvent Fakulty architektury ČVUT v Praze Ondřej Vojtíšek za svůj návrh obnovení soustavy rybníků a revitalizaci krajiny v Milovicích. (Pozn. pro editory – více o projektech v přiložené excellové tabulce)
„Finále soutěže nás příjemně překvapilo. Pro Nestlé je voda strategickým tématem. Těší nás, že soutěž umožňuje zapojit nadšení a inovativní přístupy studentů. Mnohé projekty mohou být inspirací pro praxi měst, firem i jednotlivců,“ říká Martin Walter z Nestlé.
Informace o soutěži: http://www.soutezprovodu.cz/
Vítězné projekty:
-
Kategorie hospodaření s vodou v budově:
Mechatronická sprcha (autoři: Jiří Kopřiva, Filip Kovář, Václav Ridl) -
Kategorie hospodaření s vodou v obci/městě:
Využití biodegradabilních nanovlákenných filtrů vyrobených z obnovitelných zdrojů k molekulární filtraci odpadních vod (autor: Vojtěch Kundrát) -
Kategorie hospodaření s vodou v krajině:
Milovice – hledání města (Ondřej Vojtíšek)
tisková zpráva
Související články:











Mně se líbí hlavně to, že se řeší akustika už při samotném návrhu a ne až ve chvíli, kdy je…
Zajímalo by mě, odkud a z jaké doby jednotlivé chaty jsou. Když už o tom ta výstava je, tak proč…
Řekl bych, že právě akustika bývá u řadových domů často podceňovaná. Tohle řešení se zdvojenou stěnou z Heluz AKU 20…
Proptech nám v kanceláři nejvíc pomáhá s predikcí, kdy se vyplatí jít do rekonstrukce, místo odhadů "od oka". Zajímalo by…
V tom domě v 16 poschodí jsme bydleli. Bylo to bydlení přímo snové. Neskutečný výhled na celé město, poloha uprostřed…