(ČTK) – V Prachatickém muzeu v úterý začaly dvě výstavy věnované zednickému mistru a představiteli selského baroka Jakubu Bursovi, jehož 200. výročí narození připadá na 21. července. Bursa je znám jako autor štítů jihočeských vesnických usedlostí. Méně se ví, že při stavebních úpravách rušil černé kuchyně a zaváděl první zděné sporáky napojené na takzvané vlašské komíny, řekl ČTK ředitel muzea a autor jedné z výstav Pavel Fencl.
"Návštěvníci na výstavě najdou kromě modelu statku číslo popisné 11 ve Dvorech u Husince i figurální výjev z interiéru, kterému dominuje zděný sporák," upozornil Fencl.
Na výstavě s názvem Jihočeský zedník Jakub Bursa mají lidé také možnost začíst se do rodokmenu Jakuba Bursy, jehož autorem je genealog Jan Antonín Mager. Dozvědí se, že Bursa byl třikrát ženatý a třikrát ovdověl, měl 13 dětí a v 71 letech zemřel v chudobinci ve Vlachově Březí. V době vrcholu své slávy totiž zaměstnával desítky lidí a při výplatě hostil celou hospodu, proto mu asi žádné peníze nezbyly, vysvětlil ředitel.
Bursova zbožnost, projevující se typickými výjevy na fasádách a štítech budov, je připomenuta i vzpomínkami na poutě a procesí, které v době Bursova života absolvovali obyvatelé Vlachova Březí a okolí.
Souběžně s výstavou Jihočeský zedník Jakub Bursa začala v Prachatickém muzeu výstava fotografií Petra Luniaczka Selské baroko Jakuba Bursy na Vlachovobřezku a Volyňsku. Výstavy potrvají do konce září, respektive června.
Doplněno Stavbaweb:
Jakub Bursa
Dokument ČT – Jihočeský zedník Jakub Bursa
publikace: Selské baroka Jakuba Bursy
Petr Vybrali jsme ho hlavně kvůli lepší tepelné izolaci – v zimě je u oken znatelně tepleji a v létě…
Je fajn vidět, že společnost HELUZ IZOS nabízí nejen širokou škálu izolačního zasklení, ale také nástroje, které usnadňují výběr —…
Zajímavé zjištění, že tohle patří pod Heluz. To by mě nenapadlo.
Taková záruka je úplně jiná liga. 149 let? To už je skoro jako věčnost! 😎
Kdo by nechtěl mít na barák doživotní záruku? A ještě k tomu celou hrubou stavbu, to už je level, co…