(ČTK) – Developeři a lobbistické skupiny tlačí na obecní zastupitele, aby povolovali stavby i v zátopových oblastech. Stavební zákon to přitom zakazuje. Na tiskové konferenci to minulý týden prohlásili představitelé České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT).
"Existuje tu silná developerská lobby, která potlačuje vodohospodářské hledisko. Lobbistické skupiny už zasahují i malé obce v okolí větších měst, jejichž jména jste nikdy před tím neslyšeli. Staví se tam rodinné domy bez ohledu na to, že stojí v záplavových oblastech," prohlásil autorizovaný inženýr v oboru stavby vodního hospodářství a krajinného inženýrství Jiří Leitgeb a připomněl, že stavební zákon přitom jasně říká, že v záplavovém území se stavět nesmí.
Podobnou zkušenost má i předseda ČKAIT Pavel Křeček. „Řada developerů by si ráda dělala, co by chtěla. To ale není možné,“ poznamenal Křeček.
Podle Leitgeba by základem územních plánů všech úrovní mělo být vymezení území, kde se už opravdu nesmí stavět bez možnosti jakékoliv výjimky. "Stále existují stavby, které jsou v povodňových oblastech. Když je zaplaví voda, tak praskají a mohou být nebezpečné," varoval Leitgeb.
Předseda ČKAIT Křeček vidí problém také v nekvalitních územních plánech. "V současné době se dělají veřejnou soutěží, v níž vyhrává nejnižší cena. Málokteré zastupitelstvo vybere kvalitní projekt, rozhodují se převážně podle ceny," podotkl Křeček s tím, že často pak cena jde tak nízko, že se za ní kvalitní práce odvést nedá. Nepovolovat stavby v místech, kam stoupá velká voda, by mělo být podle ČKAIT pro obce samozřejmostí.
Jo, taky se mi to líbí, fakt to má něco do sebe!
Když můžou být smaltované vany naprostá topka - odolné, trvanlivé, snadno se udržují a ještě k tomu skvěle vypadají, tak…
Za mě top volba pro každého, kdo nechce dělat kompromisy mezi designem a funkčností. Oceňuju hlavně ekologickou stránku, bez olova,…
Sympatická novinka. Jen tak dál.
Aaaa tyhle izolační skla mi jsou nějak povědomý 😄