(ČTK) – Projekt Novomlýnské brány, tedy novostavby na konci Revoluční ulice u Vltavy, se pravděpodobně neuskuteční v podobě, již architekti navrhovali.
Vyřešit situaci na předpolí Štefánikova mostu se v minulosti pokoušeli již mnozí. Konalo se několik soutěží, v roce 2004 zase prezentoval v Praze svůj návrh muzea Salvadora Dalího architekt Daniel Libeskind, který na okolní zástavbu příliš ohled nebral.
Ministerstvo kultury už v květnu rozhodlo, že magistrátní památkáři musí znovu posoudit plány na stavbu. V červnu do projektu vstoupil nový investor, jemuž se stavba, jež vybočovala z podoby tradičních městských domů, nelíbí. Oslovil architekty a hledá novou podobu projektu.
Projekt Novomlýnská brána měl zakončit Revoluční ulici a stát se jakousi branou do středu města směrem od řeky. Neobvyklou stavbu, která počítala s demolicí novorenesančního, dnes zdevastovaného domu a zakomponováním nízkého barokního domku, navrhl ateliér DaM, který investor vybral v malé, vyzvané soutěži.
Projekt před rokem představovala společnost Brobosu Properties, která podle slov svého zástupce počítala s investicí kolem 250 milionů korun; na financování stavby si chtěla půjčit od investičního fondu. Vedle obchodů a kanceláří se v domě počítalo i s byty.
Koncem roku 2011 dostal projekt povolení pražských památkářů, památkový odbor ministerstva kultury ale jako odvolací orgán půl roku poté rozhodnutí změnil. Majitel se proti tomu odvolal a dlouhé měsíce se věcí zabývala rozkladová komise ministerstva.
Na základě jejího rozhodnutí MK letos v květnu zrušilo závazné stanovisko magistrátního odboru památkové péče z 15. prosince 2011 a věc tomuto odboru vrátilo. Pražští památkáři by se tedy projektem měli zabývat znovu; vzhledem k tomu, že nový investor, společnost RSJ Private Equity, považuje projekt za příliš kontroverzní, pravděpodobně se v něm pokračovat nebude.
Společnost RSJ Private Equity uvádí, že oslovila architektonická studia, z jejichž návrhů by mohla vzejít nová podoba projektu. Tvrdí, že chce dát Praze novou architektonickou dominantu, která souzní s historickým centrem. Investor začal diskusi o nové podobě projektu u Klubu za starou Prahu, který byl největším kritikem původního projektu.
Do místa, kde je přes 70 let proluka, DaM navrhl objekt, který není tradičním městským domem – nemá klasickou fasádu s okny. Stavba má abstraktní tvar, plášť budovy měl pokrývat perforovaný plech měděné barvy. Objekt měl mít pasáž, která by zpřístupnila malebné zákoutí navazující Lannovy ulice.
Doplněno Stavbaweb:
Zajímavý článek Karolíny Jirkalové "Přešlapování nad Revoluční" vyšel v časopise Art+Antiques (prosinec – leden / 2011) – naleznete ho ZDE.
Související články:
- Novomlýnská brána mění investora i vzhled 4.7.2013
- Novomlýnská brána – ministerstvo vrátilo projekt stavby v Revoluční na magistrát 23.5.2013
- Investor stavby v Revoluční nesmí podle MK zbourat starý dům 2.7.2012
- Dům v Revoluční má stát i na pozemcích města, to prý souhlasí 13.1.2012
- Novomlýnská brána – nový dům v Revoluční má být branou do města, vyvolává ale spory 6.1.2012
- Novomlýnská brána 5.1.2012
V roce 2004 prezentoval v Praze svůj návrh muzea Salvadora Dalího architekt Daniel Libeskind, který na okolní zástavbu příliš ohled nebral….
Petr Tak to záleží na samotném prodejci a výrobci oken, jaké bude mít stanovené dodací lhůty. Protože jemu dodá skla…
Tu technickou pomoc při zakládání první řady je fakt skvělá možnost využít. Ono to zase nestojí nijak moc a není…
Heluz je v podstatě dost populární značka výrobce stavebního materiálu v Česku, hlavně jsou známí svými dobrými izolačními vlastnostmi. Úplně…
Pochybuji, že si dnes ještě někdo dobrovolně vybere dvojsklo...
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…