Adaptace krčku Pražákova paláce

Adaptace krčku Pražákova paláce

Brno

(12. 2. 2018) n-1

n-1

   
 
 
 
 

Adaptace krčku Pražákova paláce

Na okružní třídě kolem historického jádra města Brna se nachází nádvoří neorenesančního souboru Pražákova paláce (Moravská galerie) a Besedního domu (Brněnská filharmonie). Projekt adaptuje jejich spojovací krček umístěný na terénní hraně někdejšího hradebního valu. Zadání představuje změnu v užívání restaurátorské dílny na bezbariérový kulturní prostor pro přednášky, workshopy, koncerty, výstavní a performativní projekty, videoprojekce s kavárnou, barem a provozním zázemím. Neexistuje žádná permanentní náplň (funkce), definován byl pouze prostor stávající stavby a nový prostor událostí.
Existující interiér byl i po odstranění všech nenosných příček těsný, nově iniciovaný prostor je proto situační, podle okamžitých potřeb expandující na nádvoří nebo se smršťující do kavárny. Interiér města (nádvoří) a adaptovaného objektu splývají v nových gradientech společné podlahy. Hranice architektury definuje multiplicita kulturního programu. Trvalé intervence jsou infrastrukturní: bezbariérové úpravy, zasíťování, nové dveře, sanitární zařízení, sklad/kancelář. Intrastruktura je viditelná (vnitřní kabeláže, rozvody, šachty). Mobiliář je v původním slova smyslu mobilní, používaný bez rozlišování interiéru a exteriéru: barové segmenty, pódiové podesty použitelné jako pracovní stoly, výškově stavitelné stolky, stohovací a skládací židle.
Ambivalenci měnícího se prostoru rozšiřují stopy původní dílny, kde zůstaly zářivkové osvětlení dřívější dispozice, textura betonové podlahy, rozdílná zrnitost omítek v místě bouraných příček. Použili jsme recyklované prvky, jako například polykarbonátové panely z výstavy Obrazy mysli, reinstalaci knihovny z literárního veletrhu nebo židle z aukra.

Autorská zpráva

Autoři: n-1 – Jakub Kopec, Jaroslav Sedlák

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2014

 
 
 
 
49.2109540
16.6124000
Adaptace krčku Pražákova paláce

Adaptace krčku Pražákova paláce
Brno

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz