Administrativní budova Aviatica

Administrativní budova Aviatica

(14. 10. 2013) Skupina Penta Investments zahájí stavbu budovy v areálu bývalé Waltrovky v pražských Jinonicích letos v listopadu. Autorem projektu je ateliér Cigler/Marani Architects (doplněno Stavbaweb).

 
 
 
 

Administrativní budova Aviatica

Skupina Penta Investments zahájí stavbu budovy v areálu bývalé Waltrovky v pražských Jinonicích letos v listopadu. Autorem projektu je ateliér Cigler/Marani Architects (doplněno Stavbaweb).


(ČTK) -
Dokončení stavby první budovy z plánované nové městské čtvrti se očekává v pololetí 2015, uvedli dnes na tiskové konferenci zástupci skupiny. Výše investice do budovy je miliarda korun, Penta zabezpečí financování z vlastních zdrojů. Celkem hodlá Penta do budoucí výstavby ve Waltrovce, kde kromě administrativních budov vzniknou i obytné domy, pět miliard korun.

Aviatica by měla nabídnout přes 27.000 metrů čtverečních pronajímatelných ploch. V budově by kromě kanceláří měly vzniknout i restaurace, kavárny a obchody. Projektový ředitel investic Penty v realitním odvětví Petr Palička uvedl, že v budoucnu by mohla vzniknout vedle Aviatiky podobná budova o 17.000 metrech čtverečních pronajímatelných ploch. Podle Paličky na něj už je územní rozhodnutí.

Aviatica by měla být dokončena v prvním pololetí roku 2015. "Předpokládáme, že první nájemci by se mohli nastěhovat v červenci 2015," řekl projektový manažer Penty Pavel Streblov. Měsíční nájemné v nové budově podle něj bude zhruba 13,50 eura (345 korun) za metr čtvereční. Streblov podotkl, že tato cena odpovídá tržním podmínkám v oblasti.

Areál bývalé továrny na letecké motory má celkem 16,5 hektaru. Podle územního plánu musí 1,5 hektaru pokrývat park. Na dalších pěti hektarech, především podél Radlické ulice, chce Penta vystavět administrativní budovy, které odstíní hluk dopravy. V klidnější zadní části areálu by na zhruba deseti hektarech měly vzniknout rezidenční budovy. Penta chce celkem investovat do výstavby v areálu bývalé Waltrovky pět miliard korun.

Obytné domy by Penta měla začít stavět za dva roky. V první fázi by to podle Paličky mělo být zhruba 100 bytových jednotek průžezově všemi kategoriemi bytů, které chce skupina v areálu Waltrovky budovat. Penta počítá se stavbou menších bytů ve čtyř- až sedmipatrových domech, s většími byty v nižších budovách i s rodinnými domky. Cena bytů by se při prodeji měla pohybovat mezi 45.000 a 64.000 korun za metr čtvereční, rodinné domy by měly stát do deseti milionů korun.

Kromě nové výstavby by součástí nové městské čtvrti v areálu Waltrovky měla být i přinejmenším jedna z původních továrních staveb, která je památkově chráněná. Palička uvedl, že Penta zatím není pevně rozhodnutá, jak budovu o zhruba 5000 metrech čtverečních využije. "Rozhodně to nechceme nějak zformátovat a pokusit se do toho nacpat klasické kanceláře," řekl Palička. Firma nyní zvažuje například vytvoření atypických kanceláří pro kreativní oddělení reklamních agentur nebo muzea historických vozidel.

Penta pozemky v areálu Waltrovky získala od česko-irské společnosti Red Group. Kromě tohoto projektu nyní v centru Prahy buduje administrativní budovu Florentinum, která by měla být dokončena na přelomu října a listopadu. První nájemci by se do Florentina měli nastěhovat v lednu příštího roku.

Doplněno Stavbaweb:
Budova administrativního centra Aviatica již má vydané stavební povolení a samotné stavební práce začnou v listopadu. Výše investice činí 1 miliardu korun a Penta financování zabezpečuje z vlastních zdrojů.

Území bývalé továrny Walter o rozloze 169 tisíc m2 chce Penta dále rozvíjet a plánuje zde investovat přes 5 miliard korun. Na Aviaticu bude navazovat další administrativní a především rezidenční výstavba spolu s veškerou občanskou vybaveností a relaxační zónou včetně nového centrálního parku o rozloze více než 15 tisíc m2. Tyto fáze projektu jsou ve stadiu přípravy, přičemž Penta předpokládá výstavbu několika set bytů v různých segmentech, od levnějších až po vyšší standard včetně rodinných domů. Výstavbu plánuje zahájit přibližně za 2 roky.

„Aviatica je prvním projektem nové moderní čtvrti v Praze, kterou chceme na území bývalé Waltrovky vystavět. Tak, jako v případě Florentina, chceme názvem projektu zdůraznit respekt k bohaté historii tohoto území a zároveň vyjádřit ambici proměnit zanedbanou část Prahy na místo, kde budou lidi pracovat, bydlet a odpočívat v kvalitativně jiném, příjemném prostředí,“ řekl Petr Palička, projektový ředitel Penta Investments.

Klíčové benefity projektu Aviatica
– Aviatica nabídne 27 tisíc m2 administrativní plochy nejvyššího standardu A,
– výjimečná organická architektura,
– vynikající dopravní dostupnost (stanice metra B Jinonice),
– blízkost centra Prahy,
– spolu s dokončením výstavby budou zpřístupněné veškeré navazující služby, které budou postupně expandovat,
– obdobně jako v případě Florentina nabídne Aviatica nájemcům flexibilní řešení patra o 5 tisících m2,
– předcertifikace LEED Gold.
Počet parkovacích míst: 500
Termín dokončení: pololetí 2015

Název Aviatica navazuje na průmyslovou historii oblasti a přímo odkazuje na jednu z nejvýznamnějších kapitol v její minulosti. Továrna Walter, která zde byla vybudována na začátku 20. století, se ve své době stala jedním z nejvýznamnějších výrobců komponentů pro letecký průmysl a špičkové motory do letadel Avia. Ty byly také přímou inspirací pro název developerského projektu. Stejně jako technicky dokonalé letecké motory známé po celém světě, zakládá si i projekt na špičkovém architektonickém řešení a vysokém standardu kvality, který uspokojí všechny stránky života moderního člověka. Zvolený název navíc vhodně komunikuje také s atraktivním vzhledem budov, stavějícím na oblých a ladných tvarech, a dohromady tak navozují pocity volnosti a lehkosti, které projekt svým uživatelům nabídne.

Informace o projektu Waltrovka:
– Penta území v areálu bývalé Waltrovky získala na podzim 2012 od irské developerské společnosti Red Group
– Lokalita o rozloze 169 tisíc m2 se nachází v pražských Jinonicích.
– Hlavními benefity území jsou vznik centrálního parku, plánovaná vysoká úroveň občanské vybavenosti včetně státní mateřské školky, dopravní dostupnost (metro B Jinonice), nadstandardní kvalita bydlení a kancelářských prostor.
(zdroj: tisková zpráva Penta)

Další vizualizace naleznete na stránkách autorů projektu Cigler/Marani Architecs - Q5 Waltrovka Offices.
Stránky projektu Waltrovka Jinonice

Související články:
Waltrovka je v Letňanech 15.7.2008 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Administrativa

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz