Administrativní budova firmy Konplan
ulice Folmavská, Technická a Inženýrská, Plzeň, Borská Pole
(12. 1. 2021) Jiří Zábran
Administrativní budova firmy Konplan
Stavba se stala novou dominantou V Plzni na Borských
polích. Klasický trojtakt s vnitřním jádrem a pracovišti po obvodě má unikátní
fasádu. Jde o perforované lamely natočené proti slunci. Přísný kovový rastr
narušují zelené ostrovy. Obří květináče mají potenciál pro vysokou zeleň. Tyto
zelené oázy měly také vazbu na řešení interiéru. Právě okolo nich se
soustřeďují odpočinkové zóny na jednotlivých podlažích. Fasáda je ještě
odlehčena oblými prvky recepce a jídelny. Hra s kontrastem materiálu a jejich
tvarů je pro tuto budovu typickou, stejně jako hledání individuálního řešení
jednotlivých prvků. Součástí návrhu bylo také parkoviště, které se esteticky
uplatňuje a pracuje se zadržováním dešťové vody.
Požadavkem investora bylo vytvořit příjemné pracovní
prostředí, proto je areál vybaven kolárnou, umyvárnami pro cyklisty a jídelnou
pro zaměstnance. Při návrhu jsme také kladli důraz na akustický komfort a
tepelně technickou pohodu v interiérech, proto jsou na každém podlaží
zelené truhlíky s přilehlými odpočinkovými zónami a dvě čajové kuchyňky. Parkovací
místa částečně tvoří travnaté plochy.
Rozmístění budov a využití ploch areálu bylo prověřeno objemovou studií, kterou zpracovávaly dva architektonické týmy. Vítězný architekt se následně podílel na projektu. Řešení fasád bylo investorem vybráno ze čtyř architektonicky i technicky odlišných variant. Postupné definování vzhledu a technického řešení areálu i budovy v rámci zvolených studií a projektové dokumentace mělo pozitivní vliv na výsledné řešení a účelnost.
Areál, který zabírá celý městský blok, obsahuje administrativní budovu, kolárnu, parkoviště a komunikaci. Rozsáhlé plochy zde tvoří travnaté plochy. Spolu s areálem byla pro město Plzeň investorem postavena autobusová zastávka ve Folmavské ulici, podélná parkovací stání v Technické ulici a celá Inženýrská ulice včetně technické infrastruktury. Areál není oplocen, je volně přístupný chodcům. Parkoviště má atypicky řešena parkovací místa – každé z nich má střední část o šířce 1 m tvořenou pruhem trávníku, pod koly aut jsou betonové panely. Důvodem tohoto řešení byla snaha omezit přehřívání města a snížit odtok dešťových vod.
Administrativní budova svojí hmotou vystupuje nad okolní průmyslové stavby, díky architektonickému pojetí fasády vznikl orientační bod pro odbočení do Technické ulice, která je příjezdem k budově Fakulty aplikovaných věd a výzkumnému centru NTIS Západočeské univerzity v Plzni.
Budova byla navržena pro 350 osob, má šest nadzemních podlaží a není podsklepena. Požadavkem investora byla maximální otevřenost a variabilita prostor. Kanceláře typu open-space, hovorny a jednací místnosti proto dělí prosklené příčky. Požadované variabilitě kancelářských prostor byl také uzpůsoben návrh technických zařízení a členění fasád. Dělení prostoru sádrokartonovými příčkami na jednotlivé místnosti lze měnit podle sloupů fasády a podle železobetonových sloupů.
Dispoziční řešení bylo navrženo jako trojtrakt, podélně je objekt tvořen sedmi poli. V typickém podlaží je obvod budovy vyhrazen pro pracoviště. Vnitřní trakt zabírá hlavní schodiště, hygienické zázemí a technické prostory. V přízemí je podél Technické ulice situována jídelna, směrem k Folmavské ulici projektové/zasedací místnosti, směrem k areálové komunikaci technické zázemí.
Hlavní vchod je směrem od areálu, z vytvořeného navazujícího „náměstí“. Otevřenost budovy je zdůrazněna použitím žulové dlažby z náměstí i na podlahu v recepci. Přízemí má oproti ostatním podlažím vyšší konstrukční výšku, aby výška jídelny, recepce a projektových/zasedacích místností korespondovala s půdorysnými rozměry těchto prostor. Při severní fasádě objektu stojí reklamní plech s logem a názvem firmy. Vytváří určitý předěl mezi zasedacími místnostmi a veřejně přístupným chodníkem na pozemku investora.
Střecha je částečně ustupující – na východní straně z důvodu umístění strojů chlazení tak, aby nenarušovaly koncept hmoty budovy, na severozápadním rohu pak vznikla terasa s ozeleněnými truhlíky.
Fasáda budovy je v maximálním rozsahu prosklena. Aby se objekt nepřehříval, použili jsme pokovené tepelně izolační trojsklo a stínění kovovými lamelami z tahokovu. Aby bylo možno okna umývat, jsou mezi rovinou zasklení a lamelami pochozí lávky. Prosklená fasáda byla navržena se značným akustickým útlumem. Součástí fasády je deset rozměrných truhlíků se zelení, které jsou nepravidelně rozmístěny po fasádě v jednotlivých podlažích, a truhlík v 6.NP, který tvoří okraj střešní terasy. Typický truhlík má šířku 6,37 m, délku 2,6 m a výšku 0,47 m. Truhlík tvoří ocelová vana, ve které je vytvořeno souvrství zelené střechy o mocnosti 38 cm, což umožňuje výsadbu i středně velkých keřů. Aby zeleň v truhlících prosperovala, jsou truhlíky vybaveny automatickým systémem kapénkové závlahy. Aby v truhlících v případě intenzivních dešťů nestála voda, jsou napojeny na kanalizaci objektu.
Barevné řešení fasád působí v rámci blízkého okolí výrazně, ale ne rušivě. V dálkových pohledech na Plzeň budova s okolím splývá.
Interiéry
Velkorysé prosklení fasád, prosklené příčky, kanceláře typu open-space a atypicky vysoké dveře propůjčují budově vzdušnost a maximální otevřenost. V interiéru se výrazně uplatňují pohledové betony. V rámci návrhu jsme dbali na pravoúhlost, proto jsou schodišťová ramena řešena jako zazubená. Jako protiklad k pohledovým betonům a stěrkám podlah jsou v rámci interiéru uplatněny dřevěné obklady stěn., které díky svému technickému řešení přispívají k akustickému útlumu. Každé kancelářské podlaží má odlišnou barvu koberců, což zaměstnancům usnadňuje orientaci v budově. V 1.NP, které je pojato reprezentativněji, bylo požito více typů podhledů.
Mobiliář dotváří architekturu objektu. Jeho součástí je i osvětlení pracovišť pomocí stojacích lamp. Tím je umožněno zaměstnancům v open-space nastavit si vhodnou intenzitu osvětlení podle osobních preferencí a typu práce. Svítidla integrovaná v podhledu v kancelářích typu open-space zajišťují jen minimální míru osvětlení potřebnou pro bezpečný pohyb.
Konstrukce a TZB
Nosnou konstrukci tvoří železobetonový monolitický skelet založený na pilotách. Střední trakt tvoří ztužující stěnové jádro. Po obvodu budovy jsou sloupy s průvlaky, stropní desky jsou pnuty v obou směrech. Výtahové šachty byly z akustických důvodů řešeny jako šachta v šachtě, tj. vnitřní výtahová šachta z betonových prolévaných tvárnic je pružně uložena ve vnější železobetonové šachtě.
Tepelně-technický komfort je zajištěn kombinací pasivních opatření – akumulace tepla/chladu hmotou budovy, stínicími lamelami, kvalitními tepelně izolačními okny a důkladným zateplením neprůhledné obálky budovy. Dále podlahovým topením/chlazením; deskovými radiátory u neprůhledných částí oken; jednotkami Inducool v podhledech.
Podlahové topení/chlazení zajišťuje spolu s masivními konstrukcemi dlouhodobou stálost vnitřního prostředí. Dělení topných okruhů umožňuje do jisté míry variabilitu v nastavení teploty v jednotlivých podlažích či místnostech. V zimě je možno si přitopit malými deskovými topnými tělesy. Jednotky Inducool, které jsou integrovány v akustických podhledech jako samostatně zavěšené prvky, zajišťují přívod čerstvého vzduchu, v létě se díky integrovanému chlazení používají pro chlazení přiváděného vzduchu i pro ochlazování vzduchu v místnosti. Jednotky Inducool jsou připojeny na přívod vzduchu a vodní chladicí okruh.
Investorem vyžadovaná variabilita vnitřních prostor, přání nepoužít zdvojené podlahy a přesto podlahami vést datové i silové rozvody k pracovištím a do skladby podlahy integrovat podlahové topení/chlazení, vedla k atypické skladbě podlahy. Skladba podlahy typického podlaží má tloušťku 21 cm. Obsahuje nášlapnou vrstvu z koberce a roznášecí vrstvu z cementového litého potěru. Kvůli variabilitě prostoru stojí skleněné i sádrokartonové příčky na roznášecí vrstvě a jsou do ní kotveny. Proto je roznášecí vrstva atypicky mocná 64 mm (byla předepsána i délka kotevních šroubů příček, aby nedošlo k narušení potrubí podlahového vytápění/chlazení). Dále je v podlaze systémová deska pro uložení trubek podlahového chlazení/topení s integrovanou kročejovou izolací (tato vrstva včetně potrubí má tl. 50 mm); tepelná izolace EPS 100 o tl. 30 mm (část tloušťky tepelné izolace pod kabelovými žlaby je nahrazena deskami CETRIS, které tvořily desku pro montážní upevnění kabelových žlabů při betonáži) a vyrovnávací vrstva z pěnobetonu o tl. 60 mm.
Ve vrstvě systémových desek podlahového vytápění a roznášecí vrstvy jsou integrovány kabelové žlaby a podlahové krabice, které se mohou v případě potřeby shora otevřít. Trasy elektrorozvodů v podlaze byly navrženy tak, aby se do nich mohly doplňovat nebo odstraňovat elektrické rozvody. Ve vrstvě pěnobetonu a tepelné izolaci jsou vedeny kabelové kanály a rozvody topné vody k radiátorům u oken (tyto rozvody se nemohou křížit). Složitá skladba podlahy kladla vysoké nároky na přesnost realizace i na koordinaci prací.
Autor: PRO-STORY/architektonický ateliér – Jiří Zábran; spolupráce Lukáš Turek
Interiéry (dispoziční členění, barevné řešení podlah): PRO-STORY, Innovative Räume GmbH – Dipl.-Ing. Barbara Novak
Generální projektant: Valbek, spol. s r.o.; hlavní inženýr projektu Ing. Jiří Kott, Ph.D; technická kontrola Ing. Vlastimil Švarc
Dodavatel: BERGER BOHEMIA a.s.
Základní informace o objektu
Kategorie
Novostavby
Dokončení
2020
Administrativní budova firmy Konplan
ulice Folmavská, Technická a Inženýrská
Plzeň, Borská Pole
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

17. 1. 2021 09:58:30
Re: Praha vypíše mezinárodní urbanistickou soutěž na okolí Flore...
Soutěž zde je předčasná ( stejně pro filharmonií ). Nové koncepci musí předcházet řešení dopravních poměrů (magistrály) v celoměstských souvislostech + naléhavý je okruh Prahy. Dnešní stav je katastrofální ,nutno chápat jako provizorní. Nelze mu podřizovat budoucí zástavbu.
13. 1. 2021 12:04:15
Re: Přístavba budovy muzea skla a bižuterie
Myslím, že se to bude líbit. Díky zrcadlení okolí na fasádě vypadá objekt mnohem lépe, než vypadal v projektu. A taky už jsou dneska lidi na "nekrabicové" domy víc zvyklí.
13. 1. 2021 11:46:32
Re: Re: Re: Rodinný dům v údolí Dyje.
Interiér má potenciál pro změnu. Vypadá to jako před nastěhováním. Stačilo by pověsit obrazy, přidat pár kytek a nechat děti rozházet hračky. :) Mě spíš překvapila informace, že dům dodržuje uliční čáru. Na první i poslední fotografii to vypadá, že ustupuje, ale možná jde o optický klam díky tmavé fasádě. Můj první dojem byl, že dům říká "Já tu nejsem."
13. 1. 2021 07:31:59
Re: Stanovisko Klubu Za starou Prahu ke zveřejněnému projektu zá...
souhlasím s Ing.V.Kocourkem - že se Praha začíná zesměšňovat
12. 1. 2021 20:09:32
Re: Re: Rodinný dům v údolí Dyje.
Mám stejný názor. Exteriér a vnější architektura skvělé. Interiér je věc názoru uživatelů. Mně se zdá rovněž příliš sterilní.
12. 1. 2021 18:19:04
Re: Rodinný dům v údolí Dyje
Hmota a exteriér mě baví. Ale uvnitř? Covidová jednotka? Bydlení pro roboty? Na tuhle sterilitu jsem asi moc starej, nic ve zlým.
11. 1. 2021 11:01:20
Re: Stanovisko Klubu Za starou Prahu ke zveřejněnému projektu zá...
"Tuto odpočinkovou a vyhlídkovou funkci plní Filsakova piazzetta velmi dobře dodneška." Opravdu? Vždyť polovina "náměstí" jsou nadstavba nad garážemi. Tento návrh i přes novou budovu plochu náměstí výrazně rozšíří, pohledu na brutalistický hotel nijak nepřekáží, výškou nepřesahuje okolní zástabu, a zároveň bude fungovat jako památník českému filmu (jako dominanta náměstí režiséra Miloše Formana). Za mě opravdu unikátní návrh, který si v Praze své místo zaslouží. Doufám, že vyjde. Obecně se má mezi nájemci Pařížské ulice za to, že čím severněji adresa je, tím jde o méně zajímavý prostor. Tento redevelopment atraktivitu v rámci celé Pařížské vyrovná a bude katalyzátorem zvýšení kvality prostředí.
10. 1. 2021 11:08:51
Náměstí Miloše Formana nezastavovat.
Piazetta před hotelem Intercontinental je jednak zcela funkční rozptylový prostor pro hotelové hosty v době konání konferencí, jednak umožňuje nerušený pohled na hotel i "Učitelské domy" za ní, jak zmiňuje stanovisko Klubu za starou Prahu. Ten prostor je hotový, jak je a každá vestavba mu jen ublíží. Není to proluka k zastavění, takže souhlasím s KZSP.
9. 1. 2021 23:14:32
Re: Dům v ruině.
Proč? Mně právě to řešení oken přijde vtipné.
9. 1. 2021 22:37:03
Re: Hovorčovice znají novou podobu úřadu, zvítězil výrazný solit...
Tady si asi někdo plete sebevědomí s arogancí. Nevím, jaká byla další hodnotící kritéria, ale z ukázaných staveb by na tomto místě byla určitě nejhezčí ta, která získala 3. cenu.
9. 1. 2021 21:12:25
Re: Re: Hasičská zbrojnice a zázemí technických služeb.
Červená je pro hasiče symbolická a každý podle ní pozná, že jde právě o hasičovnu. Ale taky si myslím, že všeho moc škodí. Určitě by budově prospělo, kdyby se s tak agresivní barvou zacházelo střídměji a byla doplněná nějakou neutrální.
9. 1. 2021 18:49:01
Re: Stanovisko Klubu Za starou Prahu ke zveřejněnému projektu zá...
To je hodně diplomaticky řečeno. Ve skutečnosti by to byla urbanistická chyba, která nemá obdoby. Stavby vůbec nezapadá do daného kontextu z hlediska prostorového. Ostatní nechci komentovat. Praha se svými moderními stavbami se již začíná vysloveně zesměšňovat, až na několik povedených realizací.
9. 1. 2021 18:38:33
Re: Rekonstrukce polikliniky
Exteriér doslova otřesný.
8. 1. 2021 11:34:03
Re: Z navrhované přestavby mrakodrapu Všeobecného penzijního úst...
Dobrý den všem, velmi rád bych panu Potůčkovi nabídl odprezentovat celý záměr u nás v atelieru v Karlíně.
7. 1. 2021 09:03:24
Re: Hovorčovice znají novou podobu úřadu, zvítězil výrazný solit...
Zajímavé bude jistě i složení "poroty", která tak vágní nechutnou stavbu dovolí postavit pro veřejnost. Dekadence v Česku pokračuje, patrně to je masová nemoc mnoha architektů, kteří si jako členové kdejakých porot dovolí hodnotit přínos různých staveb, někdy i extravagantních, případně tak nevkusných a primitivních, jako je tato. Preferování všelijakých odporných stodol jako obydlí, to je opravdu cesta do tvůrčí žumpy. Kde je krása, která lahodí české přírodě, krajině, tradicím a účelnosti? Navždy pohřbena pseudotvorbou kdejakého novopečeného architekta, s extrémními názory na krásu.
7. 1. 2021 08:40:35
Re: Město Příbor hledá kvalitní projekt pro bytovou výstavbu v l...
...jako architekt takovou chytráckou formu výdělečné soutěže nemohu za poctivou a regulérní rozhodně považovat a doufám , že se nestane následovaným příkladem...
6. 1. 2021 20:44:31
Re: Z navrhované přestavby mrakodrapu Všeobecného penzijního úst...
Zajisté, neúcta k architektuře Proč nejsou oficiálně zveřejněna jména lidí, snad architektů, kteří se k takové blbosti propůjčili????
6. 1. 2021 18:50:18
Re: Hovorčovice znají novou podobu úřadu, zvítězil výrazný solit...
Řopík uprostřed vesnice... Tak gratulki.
5. 1. 2021 16:56:36
Re: Z navrhované přestavby mrakodrapu Všeobecného penzijního úst...
Všichni architekti podepsaní pod "revitalizací" VPÚ vraťte diplomy - že vám není hanba, pod něco takového vložit svůj podpis?! To stejné platí i o majiteli, který tímto poflusal a rozdupal památku hlavního akad. architekta Ing. Josefa Havlíčka & profesora Karla Honzíka!!
4. 1. 2021 22:00:57
Re: Hasičská zbrojnice a zázemí technických služeb
musí být vše, co se týká hasičů červené?