Adolf Loos / Pioneer of Modern Living

Adolf Loos / Pioneer of Modern Living

(18. 6. 2020) Česká centra připomenou Adolfa Loose v on-line projektu

 
 
 
 

Adolf Loos / Pioneer of Modern Living

(ČTK) - Do letošního Roku Adolfa Loose, jímž se v mnoha zemích připomíná 150. výročí narození jednoho z nejvýznamnějších světových architektů 20. století, se připojí i Česká centra. Pro on-line prostředí připravila program Adolf Loos - Pioneer of Modern Living. Prostřednictvím facebookové a instagramové platformy se návštěvníci seznámí nejen s průřezem Loosovy tvorby v Čechách a na Moravě, realizacemi jeho staveb, ale i s pozoruhodnou osobností českého rodáka. Sérii zahájí ve čtvrtek 18. června v 18:00 streamovaná prohlídka Winternitzovy vily v Praze.

Kromě prohlídek Loosových staveb projekt nabídne výběr Loosových citátů a komentáře kurátora Filipa Šenka. Další obsahovou součástí stránky bude prezentace projektů připravovaných v ČR v rámci Roku Adolfa Loose. Do něj se zapojily mimo jiné třeba Národní památkový ústav, Muzeum hlavního města nebo Národní technické muzeum.

Projekt Adolf Loos - Pioneer of Modern Living začíná prohlídkou Winternitzovy vily s architektem Adamem Gebrianem na Mall TV. Další streamovaná prohlídka bude 23. července, zájemce zavede do interiéru Bauerova zámečku v Brně, kde on-line návštěvníky doprovodí architektka Lenka Štěpánková. Ve čtvrtek 20. srpna se při další virtuální prohlídce Adam Gebrian zaměří na plzeňské Loosovy interiéry. Podzimní program počítá s oslovením odborné veřejnosti prostřednictvím cyklu tematických přednášek.

"Facebooková stránka představí zahraniční veřejnosti Loosovy stavby prostřednictvím sérií fotografií, videí, streamovaných prohlídek, přednášek, ale i glos a citátů. Naší ambicí je zprostředkovat do zahraničí ucelený pohled na dílo Adolfa Loose a současně přiblížit Českou republiku jako zemi se silnou tradicí designu a architektury," uvedl k projektu ředitel Českých center Ondřej Černý.

Adolf Loos (1870 až 1933) se narodil v Brně, ale celý život se pohyboval mezi Vídní, Paříží a New Yorkem. Odmítal přebytečnou zdobnost, jíž se vyznačoval právě panující styl secese, a prosazoval stroze funkční a praktickou obytnou architekturu. Jeho princip vnitřního upořádaní prostoru, takzvaný raumplan, spočívá v tvrzení, že od plochy místnosti a její funkce se odvíjí její výška. Jeho domy tak nejsou rozvrženy na klasická patra.

Zdobnost považoval za projev primitivismu, věcnost a účelnost za znaky kulturní vyspělosti. "Ornament je zločin," prohlásil ve svém nejslavnějším výroku. V České republice jeho autorství nese více než 30 budov a interiérů. Svým myšlením i realizacemi ovlivnil soudobou architekturu, inspiroval pozdější dění a směřování architektury v mezinárodním měřítku.

Komentáře ke článku

 
 
 
 

18. 6. 2020 14:29:12. Re: Adolf Loos / Pioneer of Modern Living. Jiří Kalvach

 
 
 
 

18. 6. 2020 14:29:12. Re: Adolf Loos / Pioneer of Modern Living. Jiří Kalvach

  Ornament je rozmar, nikoliv zločin.

18. 6. 2020 17:07:29. Re: Adolf Loos / Pioneer of Modern Living. JK

  Loosův slavný výrok správně z překladu zní "Ornament a zločin"

24. 6. 2020 11:18:29. Re: Re: Adolf Loos / Pioneer of Modern Living. SD

  Jenže u Loose ornament nebyl ani rozmar. Byla to funkční pozůstalost tradice, kterou nezvarhoval. Viz texty např. J.E.Kouly, kde popisuje, jak seděl s Loosem v taxíku a Loos měl obuté polobotky, anglicky ozdobně děrované...

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz