Aerodynamický tunel Brno

Aerodynamický tunel Brno

(5. 6. 2012) Dnes, 5. června v 11 hodin byl slavnostně otevřen Aerodynamický tunel Brno v Černých Polích.

 
 
 
 

Aerodynamický tunel Brno

Dnes, 5. června v 11 hodin byl slavnostně otevřen Aerodynamický tunel Brno v Černých Polích.


ENERGOKLASTR CENTRUM BRNO
. Jeden z nejmodernějších klastrových projektů v lokalitě CEE
. Možnost pronájmu AERODYNAMICKÉHO TUNELU
. Věda, výzkum, inovace, nejmodernější technologie

POPIS
Energoklastr se v tomto projektu zaměřuje, kromě vytvoření nutného zázemí pro klastrové aktivity, na vybudování výpočetního centra, též přípravu speciálních testovacích místností, které budou využity pro další projekty zaměřené na snížené energetických náročnosti budov za využití vybudované infrastruktury. V rámci projektu je rovněž plánována realizace administrativního zázemí klastru. Projekt je zaměřen na dvě konkrétní aplikace inovativních řešení:
• snížení energetické náročnosti topení a klimatizace použitím pokročilých metod matematického modelování a regulace,
• snížení energetické náročnosti topení a klimatizace použitím pokročilých metod počítačového zpracování obrazu a rozpoznávání počtu osob v budově s následným řízením funkcí budovy.

Kromě standardních technologií a laboratoří v oblasti výzkumu a vývoje energetických technologií, se Energoklastr rozhodl za účelem měření a testování výsledků výzkumu realizovat nízkorychlostní cirkulační aerodynamický tunel určený pro testování vnější aerodynamiky s předpokládaným využitím nejen pro Českou republiku, ale také v širším regionu střední a východní Evropy. Předpokládané využití zejména pro automobilový, letecký a energetický průmysl.

Centrum Energoklastru v Brně bude do plného provozu (včetně aerodynamického tunelu) uvedeno v první polovině roku 2012. Zajímavostí tohoto projektu je úzká spolupráce s Univerzitou obrany, v rámci jejíhož areálu v Brně bude aerodynamický tunel umístěn, a jsou zde i vytvořeny podmínky pro další spolupráci.

PARTNEŘI PROJEKTU
Na realizaci projektu Energoklastr spolupracuje s řadou partnerů, mezi něž patří zejména České vysoké učení technické v Praze, Mendelova univerzita v Brně, Univerzita obrany v Brně, Centrum pro výzkum, vývoj a inovace a též také v mezinárodním měřítku Eidgenössische Technische Hochschule Zürich (ETH Zürich), KU Leuven, Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet či Sandia National Laboratories, Albuquerque, USA.

LOKALITA
Jedinečnost našeho projektu tkví kromě jiného v umístění projektu přímo v Moravské metropoli – Brně. Vzhledem ke skutečnosti, že vzdálenost hlavních měst okolních států je automobilem cca 1 hod., předpokládáme rozvoj spolupráce i s dalšími partnery v rámci CEE regionu.

CO NABÍZÍME
V rámci projektu nabízíme spolupráci na výzkumných projektech Energoklastru, realizaci výzkumu dle individuálních potřeb členů a partnerů Energoklastru (smluvní výzkum), ale též poskytování služeb souvisejících s laboratořemi Energoklastru v oblasti výzkumu a vývoje energetických technologií a vybudovaného aerodynamického tunelu.

V rámci aerodynamického tunelu se jedná zejména o:
• měření aerodynamických charakteristik letadel, vozidel, jejich částí a dalších konstrukcí
• měření rozložení tlaků na povrchu modelu
• vizualizace proudění okolo modelů letadel, vozidel, jejich částí a dalších konstrukcí
• ověření odolnosti konstrukce zařízení vůči silovým účinkům větru
• zkoušky stability výrobku při působení větru

TECHNICKÉ PARAMETRY ZAŘÍZENÍ
• Nízkorychlostní cirkulační aerodynamický tunel s uzavřeným měřícím prostorem 2x2x6 m s osmiúhelníkovým průřezem především pro výzkum v oblasti vnější aerodynamiky
• Rychlost v měřícím prostoru: do 50 m/s (180 km/h)
• Válcová brzda pro maření výkonu do 250 kW, trvalé maření výkonu 60 kW, s možností dynamického a statického měření a měření s proměnlivou akcelerací, možnost měření ztrát v náhonové cestě vozidla a s možností elektricky protáčet kola vozidla s výkonem do 8 kW
• Tenzometrický vážní systém 6ti komponentní (letecké aplikace) a 4x2 komponentní (automobilní aplikace), automatický polohovací systém výškového a úhlového přestavování měřených modelů
• Možnost vzdáleného řízení testování

Pro více informací o projektu i Aerodynamickém tunelu nás kontaktujte: JIŘÍ MUSIL, manažer Energoklastru info@energoklastr.cz

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz