Air Square

Air Square

(16. 6. 2022) KOGAA

   
 
 
 
 

Air Square

AIR SQUARE je mobilní veřejné prostranství, které aktivuje nedostatečně využívané městské prostory tím, že jim dává smysl a přináší do nich život. 


Projekt reaguje na potřebu zmírnit problémy spojené se změnou klimatu tím, že řeší nadměrné exponování tepelných ostrovů a nedostatek zelených a živých veřejných prostranství v našich městech. Horní prstenec je navržen jako velký stínicí systém, který ochlazuje a poskytuje útočiště před sluncem a horkem. V noci naopak poskytuje osvětlení tmavých a méně bezpečných městských zákoutí.

Jedná se o instalaci, která zlepšuje kvalitu městského prostředí a přispívá k budování rezistentní modrozelené infrastruktury města, což následně zvyšuje kvalitu životního prostředí, zdraví, biologickou rozmanitost, a také hodnotu okolních pozemků. V neposlední řadě zvyšuje povědomí o adaptaci na klimatickou změnu, což usnadňuje a urychluje realizaci jinak dlouhotrvajících adaptačních opatření, jako jsou změny v územním rozvoji, infrastruktuře, výstavbě, službách, veřejném prostoru a bezpečnosti obyvatel.

Inkluze
Air Square bylo vytvořeno pro rozmanitost a rovnost, zajišťuje bezbariérový přístup a průchodnost v rámci toku města.

Modularita, trvalost, udržitelnost
Instalace je vyrobena z CNC řezaných desek s minimálním množstvím odpadu z výřezů. Konstrukce základu je navržena jako modulární systém složený ze svislých stojnic a vodorovných lavic. Komponenty jsou k sobě připevněny šrouby a vytvářejí kruhovou nosnou konstrukci zajišťující stabilitu celého objektu.

Přizpůsobivost
Polohovatelné lavice umožňují vícero využití. Air Square může být využito jako prostor pro pořádání veřejných akcí, například trhů, koncertů či přednášek, nebo jako univerzální městský mobiliář s posezením, osvětlením a zastíněním v jednom. Air Square vytváří prostor, který zvyšuje kvalitu života v našich městech a zajišťuje plnohodnotnější způsoby společného života.

Materiály, konstrukce a instalace
Instalace se skládá ze dvou dílčích částí: dřevěné konstrukce a nafukovacího prstence v horní části, který měří celkem 14 m v průměru a 6 m na výšku. Jednotlivé komponenty jsou vyrobeny a nachystány tak, aby mohly být jednoduše zabaleny/rozbaleny a připraveny k použití spolu s většinou hardwaru a montážními pokyny, které usnadňují proces stavby.

Základ je vyroben z překližkových desek řezaných na CNC stoji a je navržen jako modulární systém složený vždy z jednoho vertikálního prvku stojné nohy a jednoho horizontálního ramene. Tyto dva prvky se vzájemně propojují a vytvářejí kruhovou nosnou kostru, která zajišťuje stabilitu celé konstrukce. Kruhový tvar byl zvolen pro svou vnitřní schopnost regulovat v sobě protichůdné síly (je proto ze všech základních geometrických tvarů nejstabilnější). Dynamika souvislého kruhu snese jakékoli zatížení, a proto potřebuje ke zpevnění pouze jednu protisílu, která je zajištěna prostřednictvím kříže z textilního pásu.

Základna také slouží jako ukotvení mezi horním prstencem a zemí, a to prostřednictvím upevňovacího systému, který umožňuje uchycení při větrných poryvech.

Horní prstenec je navržen jako stínicí systém pro veřejná prostranství. V reakci na globální problém nadměrného přehřívání měst vytváří prstenec velkou plochu, která slouží jako úkryt před sluncem a ochlazuje tyto městské oblasti. Otevřený stínicí prvek se vyhýbá problémům spojeným s existencí střechy (jako jsou akumulace tepla nebo konstrukční problémy), a vytváří velkou plochu k zastínění. Pro prstenec byl použit lehký materiál, který lze snadno postavit i složit a který je lehký i odolný vůči silným povětrnostním podmínkám. Kruhový tvar umožňuje větší dosah stínění ve srovnání s rovnou stěnou, takže se jedná o prostor lépe chráněný před sluncem.

Během večerních hodin funguje bílý prstenec jako světelný difuzér pro nedostatečně osvětlená městská zákoutí. To vytváří pocit péče a sounáležitosti s prostorem, což vede ke zvýšení bezpečnosti v dané lokalitě.

Autorská zpráva
Fotografie: Josema Cutillas, Javier Antón, Marcia Davis, KUBÍČEK.STUDIO, Mangoshake

Design: KOGAA
Výrobce: Kubíček Visionair
Projekční tým: Tomáš Kozelský, Alexandra Georgescu, Viktor Odstrčilík, Kateřina Baťková, Marcello Coldani, Maria Fonseca, Oleksandr Voropai
Umístění projektu: variabilní, projekt byl prezentován ve Španělsku, USA a ČR
Začátek projektu: 2019
Rok dokončení: 2022
Rozměry: 14 x 14 x 6 m / 196 m2 / 1176 m3
Web projektu: www.airsquare.eu
Grafický design a branding: Veronika Fullerová

O projektu Air Square jsme již dříve vydali tento článek.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

Dokončení

2022

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz