Altán pro knihovnu

Altán pro knihovnu

Vamberk

(5. 3. 2021) Martin Kožnar

   
 
 
 
 

Altán pro knihovnu

V roce 2015 jsme se sešli s Janem Rejzlem, místostarostou města Vamberk na zanedbaném místě za náměstím směrem k řece Zdobnici. Lokalita je na spojnici mezi náměstím a fabrikami a denně jí prochází množství lidí. Domeček bývalých záchodků, rozlámané schody k řece s dožilou továrnou, ruina a zadní fasády domů tu vytvářely ostrou dekadenci. Dohoda zněla: začněme s něčím drobným, ať je proměna brzy vidět.

 
Městská knihovna, která je jedním ze sousedních domů zanedbaného prostoru, potřebovala zahradu. A také altán pro mateřské centrum, čtení, výstavy a večerní akce by byl smysluplné řešení.

Tvorba projektu trvala krátce přes jeden rok, realizace altánu ve dvou etapách téměř tři roky. Mezitím se revitalizovala fabrika i pobytové schody od ateliéru Tsunami a z místostarosty se stal starosta.

Altán
Komunikace kolem knihovny, prostor bývalých městských záchodků i zahrada městské knihovny jsou ve vlastnictví města. Proto bylo možné parcelu přizpůsobit změnou hranic pozemku s ohledem na zvětšení zahrady. Na jejím konci byl ve tvaru úhelného kamenu umístěn altán. Součástí návrhu je opěrná kamenná zeď, která místo urbanisticky zpevňuje a materiálově koresponduje s farou naproti. Taktéž vytváří sokl pro dřevostavbu altánu i větší pobytovou zahradu knihovny.
Altán má tvar nepravidelného čtyřúhelníku. Konstrukce je dřevo-skleněná, ze strany zahrady průhledná, aby umožnila skrze altán vnímat krajinu za ním. Pultová zelená střecha při pohledu z vyšších pater knihovny posiluje vjem zahrady. Cestičku od knihovny tvoří betonové kulaté nášlapy stejné barvy jako podlaha altánu. Altán je letní knihovnou, hernou, výstavním i přednáškovým prostorem. Zahrada je přístupná přes knihovnu i přes branku z ulice.

Úroveň zahrady je v místě altánu o 3 m výše než ulice. Základy tvoří betonový fundus, který nese altán. Ten tvoří opěrnou zeď zahrady a vymezuje ulici. Konstrukce stěn altánu je kombinací smrkových KVH sloupků s příčníky zavětrovanými ocelovými ztužidly a jednou plnou, dřevěnou, sendvičovou biodeskovou stěnou. Celý prostor překrývá střecha se sendvičovou konstrukcí s trámky a biodeskou. Fasádu tvoří modřínové prvky a sklo. Konstrukce byla sestavena v tovární hale po jednotlivých panelech, posléze opět rozložena a sestavena na místě, následně vložena do připravených obvodových zdí.

Velké díky patří městu, především panu Janu Rejzlovi, stavební techničce paní Zuzaně Rouskové, řemeslníkům a spolupracovníkům.

Autorská zpráva
Foto: Peter Fabo         
                                                                                                                                                                                                                                

Autor: Martin Kožnar; spolupráce Miroslav Bachura (studie), Jonáš Kolařík (studie, DUR/DSP), Ondřej Hart (DPS), Václav Horecký (technická konzultace), Jan Pohl (statika)
Investor: Město Vamberk
Dodavatel: I. etapa – bourací práce a spodní stavba VASPO VAMBERK s. r. o. ; II. etapa –  výstavba altánu, drobné terénní úpravy, chodník) – TSM design s.r.o.
Náklady: první etapa 1 899 056 korun s DPH (2017); druhá etapa 1 562 084 korun s DPH (2020)
Zastavěná plocha: 36 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2020

 
 
 
 
50.1175574
16.2906794
Altán pro knihovnu

Altán pro knihovnu
Vamberk

Komentáře ke článku

 
 
 
 

5. 3. 2021 19:00:54. Re: Altán pro knihovnu. Jitka

 
 
 
 

5. 3. 2021 19:00:54. Re: Altán pro knihovnu. Jitka

  Není knihovna jako knihovna. Může to být instituce (např. Městská knihovna), nebo místnost (zámecké nebo klášterní knihovny) nebo jen skříň. Tady to podle nadpisu a obrázků vypadalo na skříň a vyvolávalo otázku, proč je ta skříň v tom altánu tak malá. A vida, po přečtení článku jde o knihovnu jako instituci :-) .

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

21. 9. 2022 15:24:41

Re: Tři nové koncertní síně

Veřejnost chápe pohnutky představitelů, kteří myslí, že mají pravdu. Otázka vytápění i chlazení těchto stavebních obrů v dnešních souvislostech ovšem nezmínil nikdo. Stavebními materiály lze jistě mnohé ovlivnit. Co ale bude jinak, jsou náklady na vybudování něčeho, co je jen kabátkem městského prostoru. O účelnosti tohoto zařízení v této době lze však polemizovat. Kromě provozních nákladů, které dnes nikdo nedokáže propočítat, jde o celkové investiční zátěži zejména Ostravy v celé šíři všech záměrů. Za primátora Macury investice skokově narůstají. Přitom není nikde prezentováno, tedy pro veřejnost, co to znamená pro splácení dluhů, které takto vznikají. V dnešní době obřího nárůstu zadlužení státního rozpočtu a podobně u měst jeto poměrně velká drzost vůči občanům města. Těch se to také svým způsobem bude týkat. Mj. zdražováním služeb, dopravy, úklidu, odvozu odpadů, správních poplatků předepisovaných městem. Není tady něco hodně v nepořádku, Povýšené vystupování Macury vůči jiným politikům i občanům je varováním, že c čele města stojí někdo s velmi pochybným charakterem a zcela povadlou mravností. Kupodivu to zastupitelům nevadí. Nebo mlčí protože se bojí o sebe, své pozice nebo zdraví? Víme přece, jak dominující politici jednají. Po celou dobu lidské moderní civilizace. U tohoto primátora jsem s jist, že se nedá ničím zastavit. Doufám, že se bude jednou zpovídat jinde, o tom, co se tu roky děje za jeho vedení města, ne jen před zastupiteli, které ponížil na pouhé držáky mandátů.

2. 9. 2022 23:12:28

Re: Věcná novela nového stavebního zákona

Zaujalo mě tvrzení, že "vláda není schopná prosadit změny, které by posílily pravomoci obcí v oblasti územního plánování" a že je to vinou pořizovatelů. To je přece úplný nesmysl. Vždyť už dnes jsou to obce, které si vybírají pořizovatele a které schvalují každou fázi pořizovacího procesu. A jestli si stěžují na pořizovatele, tak je to stejné, jako by si majitel firmy stěžoval na zákon, když má problémy se svým zaměstnancem. Pokud mají smlouvu, tak ji mohou zrušit a vybrat si jiného. A pokud ji zrušit nemohou, tak je to jejich vina, že ji mají špatnou. Vždy to ale mají ve svých rukách. Nechápu, jaké pravomoci by chtěli posilovat. Pak je tu ale téma, které je v podmínkách státní správy těžko představitelná. Že by se různí pracovníci jednotlivých dotčených orgánů ke každému záměru dokázali ve stejnou dobu sejít a dohadovali se, kdo o kolik může ze svého zákona ustoupit? Žádný úředník si nedovolí říct, že nějakou část zákona není nutné dodržet. A ani organizačně to nemůže fungovat. Ty lidi přece neřeší jen společné záměry, nemusí mít stejnou pracovní dobu nebo pracovní úvazky - a pak tu jsou ještě nemoci a dovolené a když máte na úřadu pro některé agendy jednoho pracovníka, tak by stáli všichni. Nevěřím. že by to mohlo nějak efektivně fungovat, I když by se mi taková kolektivní práce líbila.

 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz