Altán pro knihovnu

Altán pro knihovnu

Vamberk

(5. 3. 2021) Martin Kožnar

   
 
 
 
 

Altán pro knihovnu

V roce 2015 jsme se sešli s Janem Rejzlem, místostarostou města Vamberk na zanedbaném místě za náměstím směrem k řece Zdobnici. Lokalita je na spojnici mezi náměstím a fabrikami a denně jí prochází množství lidí. Domeček bývalých záchodků, rozlámané schody k řece s dožilou továrnou, ruina a zadní fasády domů tu vytvářely ostrou dekadenci. Dohoda zněla: začněme s něčím drobným, ať je proměna brzy vidět.

 
Městská knihovna, která je jedním ze sousedních domů zanedbaného prostoru, potřebovala zahradu. A také altán pro mateřské centrum, čtení, výstavy a večerní akce by byl smysluplné řešení.

Tvorba projektu trvala krátce přes jeden rok, realizace altánu ve dvou etapách téměř tři roky. Mezitím se revitalizovala fabrika i pobytové schody od ateliéru Tsunami a z místostarosty se stal starosta.

Altán
Komunikace kolem knihovny, prostor bývalých městských záchodků i zahrada městské knihovny jsou ve vlastnictví města. Proto bylo možné parcelu přizpůsobit změnou hranic pozemku s ohledem na zvětšení zahrady. Na jejím konci byl ve tvaru úhelného kamenu umístěn altán. Součástí návrhu je opěrná kamenná zeď, která místo urbanisticky zpevňuje a materiálově koresponduje s farou naproti. Taktéž vytváří sokl pro dřevostavbu altánu i větší pobytovou zahradu knihovny.
Altán má tvar nepravidelného čtyřúhelníku. Konstrukce je dřevo-skleněná, ze strany zahrady průhledná, aby umožnila skrze altán vnímat krajinu za ním. Pultová zelená střecha při pohledu z vyšších pater knihovny posiluje vjem zahrady. Cestičku od knihovny tvoří betonové kulaté nášlapy stejné barvy jako podlaha altánu. Altán je letní knihovnou, hernou, výstavním i přednáškovým prostorem. Zahrada je přístupná přes knihovnu i přes branku z ulice.

Úroveň zahrady je v místě altánu o 3 m výše než ulice. Základy tvoří betonový fundus, který nese altán. Ten tvoří opěrnou zeď zahrady a vymezuje ulici. Konstrukce stěn altánu je kombinací smrkových KVH sloupků s příčníky zavětrovanými ocelovými ztužidly a jednou plnou, dřevěnou, sendvičovou biodeskovou stěnou. Celý prostor překrývá střecha se sendvičovou konstrukcí s trámky a biodeskou. Fasádu tvoří modřínové prvky a sklo. Konstrukce byla sestavena v tovární hale po jednotlivých panelech, posléze opět rozložena a sestavena na místě, následně vložena do připravených obvodových zdí.

Velké díky patří městu, především panu Janu Rejzlovi, stavební techničce paní Zuzaně Rouskové, řemeslníkům a spolupracovníkům.

Autorská zpráva
Foto: Peter Fabo         
                                                                                                                                                                                                                                

Autor: Martin Kožnar; spolupráce Miroslav Bachura (studie), Jonáš Kolařík (studie, DUR/DSP), Ondřej Hart (DPS), Václav Horecký (technická konzultace), Jan Pohl (statika)
Investor: Město Vamberk
Dodavatel: I. etapa – bourací práce a spodní stavba VASPO VAMBERK s. r. o. ; II. etapa –  výstavba altánu, drobné terénní úpravy, chodník) – TSM design s.r.o.
Náklady: první etapa 1 899 056 korun s DPH (2017); druhá etapa 1 562 084 korun s DPH (2020)
Zastavěná plocha: 36 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2020

 
 
 
 
50.1175574
16.2906794
Altán pro knihovnu

Altán pro knihovnu
Vamberk

Komentáře ke článku

 
 
 
 

5. 3. 2021 19:00:54. Re: Altán pro knihovnu. Jitka

 
 
 
 

5. 3. 2021 19:00:54. Re: Altán pro knihovnu. Jitka

  Není knihovna jako knihovna. Může to být instituce (např. Městská knihovna), nebo místnost (zámecké nebo klášterní knihovny) nebo jen skříň. Tady to podle nadpisu a obrázků vypadalo na skříň a vyvolávalo otázku, proč je ta skříň v tom altánu tak malá. A vida, po přečtení článku jde o knihovnu jako instituci :-) .

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

16. 4. 2021 15:44:03

Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci

Velké fráze plné prázdných slov. Ani jedno o tom, jak se společně s růstem zastavěnosti a zahuštění stavbami zlepší životní prostředí bývalých industriálních ploch, často bez veřejné zeleně, ani jak se vyšší počet obyvatel projeví v přeplnění sítí MHD v době špiček. ani Ň o tom, jak bude ošetřena prostupnost přeplněných vnitřních pražských komunikací i magistrály a spojek a totéž platí o umístění parkovacích a odstavných ploch pro nové rezidenty, když dnes jich až 50% chybí pro ty stávající téměř v celé Praze. Samé plány plné ničeho. Jen byty, a související TI a DI je vedlejší, přitom je základnou pro další rozvíjení osídlení v Praze. Kapacity starých inženýrských sítí, ČOV i zdrojů vody jsou již dnes přetíženy. Významné orgrtanizace zásadní pro denní provoz města, jako je mj. i TSK, jsou bez potřebného počtu kvalifikovaných techniků a takové zajímavé, leč postradatelné organizace jako je IPR , ty mají lidí a schopných přebytek. Co vše se v Praze dělá špatně, na co lidé na Magistrátě absolutně nestačí? Na všechno. Pouze zaměstnanost úředníků pořád zvyšují. Jak hloupé, jak sebevražedné, jak nekompetentní! Pan Hřib celou tuto vážnou roli řídit moudře chod města nezvládá, zrovna jako VŠICHNI JEHO PŘEDCHŮDCI! I v Praze ryba smrdí od hlavy a je jedno, zda jde o vládu nebo Magistrát. Stejní lidé, nezodpovědní, s plnými kapsami peněž za své benefity, ale výsledek jejich činností pro občany je katastrofální.

 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz