Altán pro knihovnu

V roce 2015 jsme se sešli s Janem Rejzlem, místostarostou města Vamberk na zanedbaném místě za náměstím směrem k řece Zdobnici. Lokalita je na spojnici mezi náměstím a fabrikami a denně jí prochází množství lidí. Domeček bývalých záchodků, rozlámané schody k řece s dožilou továrnou, ruina a zadní fasády domů tu vytvářely ostrou dekadenci. Dohoda zněla: začněme s něčím drobným, ať je proměna brzy vidět.
 
Městská knihovna, která je jedním ze sousedních domů zanedbaného prostoru, potřebovala zahradu. A také altán pro mateřské centrum, čtení, výstavy a večerní akce by byl smysluplné řešení.

Tvorba projektu trvala krátce přes jeden rok, realizace altánu ve dvou etapách téměř tři roky. Mezitím se revitalizovala fabrika i pobytové schody od ateliéru Tsunami a z místostarosty se stal starosta.

Altán
Komunikace kolem knihovny, prostor bývalých městských záchodků i zahrada městské knihovny jsou ve vlastnictví města. Proto bylo možné parcelu přizpůsobit změnou hranic pozemku s ohledem na zvětšení zahrady. Na jejím konci byl ve tvaru úhelného kamenu umístěn altán. Součástí návrhu je opěrná kamenná zeď, která místo urbanisticky zpevňuje a materiálově koresponduje s farou naproti. Taktéž vytváří sokl pro dřevostavbu altánu i větší pobytovou zahradu knihovny.
Altán má tvar nepravidelného čtyřúhelníku. Konstrukce je dřevo-skleněná, ze strany zahrady průhledná, aby umožnila skrze altán vnímat krajinu za ním. Pultová zelená střecha při pohledu z vyšších pater knihovny posiluje vjem zahrady. Cestičku od knihovny tvoří betonové kulaté nášlapy stejné barvy jako podlaha altánu. Altán je letní knihovnou, hernou, výstavním i přednáškovým prostorem. Zahrada je přístupná přes knihovnu i přes branku z ulice.

Úroveň zahrady je v místě altánu o 3 m výše než ulice. Základy tvoří betonový fundus, který nese altán. Ten tvoří opěrnou zeď zahrady a vymezuje ulici. Konstrukce stěn altánu je kombinací smrkových KVH sloupků s příčníky zavětrovanými ocelovými ztužidly a jednou plnou, dřevěnou, sendvičovou biodeskovou stěnou. Celý prostor překrývá střecha se sendvičovou konstrukcí s trámky a biodeskou. Fasádu tvoří modřínové prvky a sklo. Konstrukce byla sestavena v tovární hale po jednotlivých panelech, posléze opět rozložena a sestavena na místě, následně vložena do připravených obvodových zdí.

Velké díky patří městu, především panu Janu Rejzlovi, stavební techničce paní Zuzaně Rouskové, řemeslníkům a spolupracovníkům.

Autorská zpráva
Foto: Peter Fabo         
                                                                                                                                                                                                                                

Autor: Martin Kožnar; spolupráce Miroslav Bachura (studie), Jonáš Kolařík (studie, DUR/DSP), Ondřej Hart (DPS), Václav Horecký (technická konzultace), Jan Pohl (statika)
Investor: Město Vamberk
Dodavatel: I. etapa – bourací práce a spodní stavba VASPO VAMBERK s. r. o. ; II. etapa –  výstavba altánu, drobné terénní úpravy, chodník) – TSM design s.r.o.
Náklady: první etapa 1 899 056 korun s DPH (2017); druhá etapa 1 562 084 korun s DPH (2020)
Zastavěná plocha: 36 m2

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Není knihovna jako knihovna. Může to být instituce (např. Městská knihovna), nebo místnost (zámecké nebo klášterní knihovny) nebo jen skříň. Tady to podle nadpisu a obrázků vypadalo na skříň a vyvolávalo otázku, proč je ta skříň v tom altánu tak malá. A vida, po přečtení článku jde o knihovnu jako instituci 🙂 .

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*