Álvaro Siza Vieira: obnova kultovní čajovny Boa Nova v Portugalsku

Álvaro Siza Vieira: obnova kultovní čajovny Boa Nova v Portugalsku

(17. 10. 2014) Portugalský architekt Álvaro Siza zrekonstruoval jeden ze svých nejznámějších projektů – pobřežní čajovnu Boa Nova v Portu. Siza dokončil čajovnu v roce 1963, devět let poté, co založil vlastní architektonickou praxi. Nyní, po 50 letech, transformoval stavbu na restauraci pro portugalského kuchaře Rui Paulu.

 
 
 
 

Álvaro Siza Vieira: obnova kultovní čajovny Boa Nova v Portugalsku

Portugalský architekt Álvaro Siza zrekonstruoval jeden ze svých nejznámějších projektů – pobřežní čajovnu Boa Nova v Portu. Siza dokončil čajovnu v roce 1963, devět let poté, co založil vlastní architektonickou praxi. Nyní, po 50 letech, transformoval stavbu na restauraci pro portugalského kuchaře Rui Paulu.


Budova, vzdálená od silnice přibližně 300 metrů, sedí na skalnatém terénu, odkud shlíží dolů k pobřeží. Její mírně zalomený půdorys rozděluje vnitřní prostor na dvě křídla. V jednom je jídelna pro 40 strávníků, obrácená k západu, v druhém je neformální čekárna a bar na jižním konci. Oba tyto prostory prošly celkovou rekonstrukcí, která však zachovává všechny původní architektonické rysy – od hřebenového dřevěného stropu po betonové pilíře mezi okny.

Nový nábytek je také podle Sizova původního návrhu, nahrazuje nábytek starý, který prý byl zničen během bouřky na počátku devadesátých let. Především se jedná o kůží čalouněné židle a dřevěné servírovací stolky, vesměs vyrobených z červeně zbarveného afrického dřeva Afzelia. Padesát let staré fasády, které kombinují bíle omítnuté zdivo a pohledové betonové pilíře, byly opraveny a vypadají jako nové. Stejně tak byla kompletně obnovena pálená střešní krytina. Vstupní atrium si rovněž zachovalo dvojitou výšku. Návštěvníci se k budově dostanou po bílé kamenné cestě, která stupňovitě stoupá od parkoviště kolem řady velkých balvanů. Kuchyně, sklady a místnost pro personál jsou umístěny v zadní části budovy, částečně zanořené do země.
Čajovna Boa Nova se nachází se v blízkosti rybího trhu Matosinhos a nabízí strávníkům „nejlepší ryby a mořské plody na světě.“
Foto Joao Morgado

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz