Aparthotel sv. Vavřinec

Aparthotel sv. Vavřinec

Pec pod Sněžkou

(30. 1. 2020) ov architekti

   
 
 
 
 

Aparthotel sv. Vavřinec

Čtyři apartmánové domy vznikly na místě prodejny z 80. let minulého století. Umístěné jsou na „louce“ - zelené střeše nad obchodním parterem budovy. Prostor mezi nimi nabízí průhledy na horizonty horských luk. Mezi domy panuje komorní sousedská atmosféra.

Horské městečko a lyžařské středisko Pec pod Sněžkou vzniklo v údolí, zástavba se pak rozšiřovala do okolních strání. Postupně přibyly větší turistické ubytovny a hotely. Charakter místa tvoří solitérní domy podél hlavní ulice, které jsou v kontaktu s okolní přírodou. Atmosféru vystihuje cesta stoupající údolím podél potoků a průhledy mezi domy do zadních plánů obce s boudami rozesetými po loukách. Návrh se čtyřmi bytovými domy na tyto kvality navazuje a rozvíjí je.
Na parcele v centru obce na pohledově exponovaném místě stála budova prodejny Sněžka. Její dlouhá hmota působila v místě jako bariéra, bránila průhledům do zadních plánů obce. Kolem budovy zbyl nevyužitý a neudržovaný prostor, který nepatřil k domu ani k ulici. Zadáním investora bylo na místě původních budov a na přilehlých parcelách postavit 90 bytů v apartmánových domech.
Objekt nákupního střediska byl odstraněn, na jeho místě vnikl nový obchodní parter, který překryla louka. Na střeše-louce vyrostly čtyři domy. Jsou různě velké a různě orientované. Vznikají mezi nimi napínavé prostorové vztahy posílené stoupajícím terénem. Střešní louka je polosoukromý volný prostor určený různým aktivitám a událostem. Je tu venkovní gril s posezením, dětské hřiště, prostory před byty slouží jako terasy jednotlivých apartmánů.

Hotel má dvě podzemní garáže v různých úrovních. Společný parter je přístupný interiérem ze všech bytů. Vstup vede přes recepci s lobby, zimní vstup k lyžárnám, v nichž má každý vlastník apartmánu skibox. Společný parter obsahuje servis pro ubytované: dospělou hernu s golfovým 3d simulátorem, teenage hernu, dětskou hernu, vinárnu s chlazenou vinotékou, v které mají vlastníci své soukromé vinné boxy., lobby s krbem, a restauraci orientovanou na grilovaná masa. Obchodní plochy zahrnují supermarket se zázemím, lékárnu v režimu shop in shop spojenou se supermarketem, obchod se sportovním zbožím, ski a bike servis.
Bytové věže jsou organizované kolem čtyř výtahů se schodišti. Do bytů se vstupuje ze společného náměstí před výtahem. Organizace bytů ve čtyřech věžích vyloučila dlouhé chodby, což podporuje sousedské vztahy na patře a v domě.

Budova je založena na pilotech na dvou výškových úrovních – lavici ve svahu. Konstrukce domu je železobetonová, v horních podlažích bytových domů přechází v cihelný systém s betonovými stropy, šikmé střechy jsou monolitické železobetonové. Nosné obvodové stěny byly zatepleny minerální vatou a kryté obkladem z červeného cedru. Parter budovy má kamenný obklad. Louka nad parterem je intenzivní zelená střecha systému Optigrün se zádržnými žebry na šikmých plochách. Střechy věží jsou kryty extenzivní zelenou střechou s rozchodníkovými rohožemi.

Aparthotel slouží k rekreaci vlastníkům, ale zároveň jejich bytové jednotky nabízí k pronájmu v termínech, kdy vlastník byt neužívá. Systém pronájmu má zajištěnou recepční službu, úklid a veškerý servis ubytovaných hostů. Pro vlastníka se tak koupě bytu stává investicí se zaručeným výnosem.
Interiéry bytů byly navrženy ve čtyřech variantách, z nichž mohli vlastnící volit. Autorský interiér byl podmínkou zapojení vlastníků do systému pronájmů. Každý styl zastupuje jeho grafický symbol, který se objevuje v interiéru.
Glamour – zlatá hvězdička: Interiér je založen na tmavších tónech dubu, zlatavých výšivkách a ornamentech.
Skandinávie – ševron: Přináší světlé odstíny běleného smrku v kombinaci s bílým ornamentem na tmavě modrých látkách. Koupelnu zdobí sob.
Modern – trojúhelník: Navazuje na design padesátých a šedesátých let, přináší světlou nestárnoucí eleganci.
Krkonoše – modrý křížek: Křížek na světlém podkladu odkazuje k výšivkám a lidové historii hor, obklady jsou z borové překližky, obytný prostor doplňuje tradiční krkonošská židle.

Autorská zpráva
Foto: BoysPlayNice

 

Autor: ov architekti s.r.o. – Jiří Opočenský, Štěpán Valouch; spoluautoři EDIT! – Ivan Boroš, Juraj Calaj, Vítězslav Danda, Šimon Dočekal, Kateřina Blahutová; spolupráce Vojtěch Kratochvíl, Anna Schneiderová, Jan Stibral, Františka Podzimková, Tomáš Kubelka
Klient: Kubík Sněžka s.r.o.
Zastavěná plocha: 2367 m2
Hrubá podlahová plocha: 10 580 m2
Užitná plocha 7176 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2018

Komentáře ke článku

 
 
 
 

31. 1. 2020 03:30:55. Re: Aparthotel sv. Vavřinec. Zdeněk Meisner

 
 
 
 

30. 1. 2020 23:54:38. Aparthotel sv. Vavřinec-jedna z posledních ran Peci pod Sněžkou. DUSPRO

  Pec pod Sněžkou dostala jednu z posledních architektonických ran. Ale je pravda, že v Peci už snad není co zkazit....
Petr

31. 1. 2020 03:21:09. Re: Aparthotel sv. Vavřinec-jedna z posledních ran Peci pod Sněž... Zdeněk Meisner

  Kouckého plánovací "regublina" v praxi. Po plyšáku nás podnikatelé vrátili do baroka co nebylo tak docela baroko, dnes do brutalismu co není tak docela brutalismus. Pokrok nezastavíš.

31. 1. 2020 03:30:55. Re: Aparthotel sv. Vavřinec. Zdeněk Meisner

  Zajímavé, kolik je v podkrkonoší a pak cestou do Pece pozoruhodných budov mlýnů, tkalcoven, fabrik a fabriček z 19. a poč 20 stol. Majitelé jistě každou zlatku zvažovali, přesto ten vzhled...
A propos, neprojektovali je žádní "architekti" ale obvykle jeden "stavitel". Zde uveden celý tucet doopravdických architektů. Pokrok nezastavíš.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

6. 8. 2020 16:56:21

Re: Nový koncertní sál v Ostravě

Byť to bude vypadat trochu přízemně, ale nemohu najít investiční náklady. Mělo by to být 2 mld. Kč. Jistě díky dobrému rattingu, jak nám sděluje primátor, si město může dovolit dost vysoké půjčky, zejména když uvážíme, že mezi investice s účastní rozpočtu města patří i parkovací plochy P+R, nový kampus-dílčí sportovně vzdělávací areál Ostravské Univerzity na Černé louce, stavba Černé kostky (technická knihovna) naproti Domu kultury v podzemními parkovišti a postupná modernizace tramvajových tratí v celém obvodu města s dodávkou nových švýcarských tramvajových souprav (jsou skvělé). Zatím jsem nečetl souhrnný investiční plán na příští roky s tím, jak se budou tyto úvěry splácet, a jak jsou plánovány příjmy města. Jak se s tímto neúplným výčtem (chybí několik miliardových akcí pro sport a další společenské účely, např. v Krásném Poli nebo v bývalém areálu Ostravské rafinérie u Fifejd) velkých akcí porovná pokus prosadit tragické prodloužení tramvajové trati od Slovanu kolem Duhy až ke Globusu a s tratí kolidující projektově rozpracovaný Severní spoj od D1 do Poruby. To nemá veřejnost tušení. A má ho Magistrát, tedy ambiciózní primátor? Není už postaveno nebo nachystáno dost památníků, které nám budou jeho "Macurovskou éru "vlády nad městem navždy připomínat? Musí to vše snad i dobré, co napáchal, zhatit jednou zbytečnou investicí i proti potřebám města a proti zásadnímu nesouhlasu dotčených městských obvodů v Porubě? I za cenu obrovského zadlužení města na roky dopředu? Doufám, že ho okolnosti včas zastaví, aby přestal vyhazovat peníze města na předem ztracenou a jasně hloupou akci, jako je tato tramvajová trať ke Globusu skrz plně urbanizované a přírodně skvěle stabilizované prostředí 3 městských obvodů! Jediným motivem k rozjetí této monstrakce v roce 2017 byl dnes již propadlý příslib 1,5 mld. Kč z evropských fondů. Dnes to hodlá primátor financovat jinak, ale možná sám neví, jak. Osobně si myslím, že ten záměr bude nakonec zrušen. Investovaných 30 až 40 milionů Kč do přípravy stavby město hravě odepíše. To jsou přece drobné proti již výše uvedeným stavbám.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz