Aparthotel sv. Vavřinec

Čtyři apartmánové domy vznikly na místě prodejny z 80. let minulého století. Umístěné jsou na „louce“ – zelené střeše nad obchodním parterem budovy. Prostor mezi nimi nabízí průhledy na horizonty horských luk. Mezi domy panuje komorní sousedská atmosféra.

Horské městečko a lyžařské středisko Pec pod Sněžkou vzniklo v údolí, zástavba se pak rozšiřovala do okolních strání. Postupně přibyly větší turistické ubytovny a hotely. Charakter místa tvoří solitérní domy podél hlavní ulice, které jsou v kontaktu s okolní přírodou. Atmosféru vystihuje cesta stoupající údolím podél potoků a průhledy mezi domy do zadních plánů obce s boudami rozesetými po loukách. Návrh se čtyřmi bytovými domy na tyto kvality navazuje a rozvíjí je.
Na parcele v centru obce na pohledově exponovaném místě stála budova prodejny Sněžka. Její dlouhá hmota působila v místě jako bariéra, bránila průhledům do zadních plánů obce. Kolem budovy zbyl nevyužitý a neudržovaný prostor, který nepatřil k domu ani k ulici. Zadáním investora bylo na místě původních budov a na přilehlých parcelách postavit 90 bytů v apartmánových domech.
Objekt nákupního střediska byl odstraněn, na jeho místě vnikl nový obchodní parter, který překryla louka. Na střeše-louce vyrostly čtyři domy. Jsou různě velké a různě orientované. Vznikají mezi nimi napínavé prostorové vztahy posílené stoupajícím terénem. Střešní louka je polosoukromý volný prostor určený různým aktivitám a událostem. Je tu venkovní gril s posezením, dětské hřiště, prostory před byty slouží jako terasy jednotlivých apartmánů.

Hotel má dvě podzemní garáže v různých úrovních. Společný parter je přístupný interiérem ze všech bytů. Vstup vede přes recepci s lobby, zimní vstup k lyžárnám, v nichž má každý vlastník apartmánu skibox. Společný parter obsahuje servis pro ubytované: dospělou hernu s golfovým 3d simulátorem, teenage hernu, dětskou hernu, vinárnu s chlazenou vinotékou, v které mají vlastníci své soukromé vinné boxy., lobby s krbem, a restauraci orientovanou na grilovaná masa. Obchodní plochy zahrnují supermarket se zázemím, lékárnu v režimu shop in shop spojenou se supermarketem, obchod se sportovním zbožím, ski a bike servis.
Bytové věže jsou organizované kolem čtyř výtahů se schodišti. Do bytů se vstupuje ze společného náměstí před výtahem. Organizace bytů ve čtyřech věžích vyloučila dlouhé chodby, což podporuje sousedské vztahy na patře a v domě.

Budova je založena na pilotech na dvou výškových úrovních – lavici ve svahu. Konstrukce domu je železobetonová, v horních podlažích bytových domů přechází v cihelný systém s betonovými stropy, šikmé střechy jsou monolitické železobetonové. Nosné obvodové stěny byly zatepleny minerální vatou a kryté obkladem z červeného cedru. Parter budovy má kamenný obklad. Louka nad parterem je intenzivní zelená střecha systému Optigrün se zádržnými žebry na šikmých plochách. Střechy věží jsou kryty extenzivní zelenou střechou s rozchodníkovými rohožemi.

Aparthotel slouží k rekreaci vlastníkům, ale zároveň jejich bytové jednotky nabízí k pronájmu v termínech, kdy vlastník byt neužívá. Systém pronájmu má zajištěnou recepční službu, úklid a veškerý servis ubytovaných hostů. Pro vlastníka se tak koupě bytu stává investicí se zaručeným výnosem.
Interiéry bytů byly navrženy ve čtyřech variantách, z nichž mohli vlastnící volit. Autorský interiér byl podmínkou zapojení vlastníků do systému pronájmů. Každý styl zastupuje jeho grafický symbol, který se objevuje v interiéru.
Glamour – zlatá hvězdička: Interiér je založen na tmavších tónech dubu, zlatavých výšivkách a ornamentech.
Skandinávie – ševron: Přináší světlé odstíny běleného smrku v kombinaci s bílým ornamentem na tmavě modrých látkách. Koupelnu zdobí sob.
Modern – trojúhelník: Navazuje na design padesátých a šedesátých let, přináší světlou nestárnoucí eleganci.
Krkonoše – modrý křížek: Křížek na světlém podkladu odkazuje k výšivkám a lidové historii hor, obklady jsou z borové překližky, obytný prostor doplňuje tradiční krkonošská židle.

Autorská zpráva
Foto: BoysPlayNice

 

Autor: ov architekti s.r.o. – Jiří Opočenský, Štěpán Valouch; spoluautoři EDIT! – Ivan Boroš, Juraj Calaj, Vítězslav Danda, Šimon Dočekal, Kateřina Blahutová; spolupráce Vojtěch Kratochvíl, Anna Schneiderová, Jan Stibral, Františka Podzimková, Tomáš Kubelka
Klient: Kubík Sněžka s.r.o.
Zastavěná plocha: 2367 m2
Hrubá podlahová plocha: 10 580 m2
Užitná plocha 7176 m2

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Zajímavé, kolik je v podkrkonoší a pak cestou do Pece pozoruhodných budov mlýnů, tkalcoven, fabrik a fabriček z 19. a poč 20 stol. Majitelé jistě každou zlatku zvažovali, přesto ten vzhled…
    A propos, neprojektovali je žádní |architekti| ale obvykle jeden |stavitel|. Zde uveden celý tucet doopravdických architektů. Pokrok nezastavíš.

  2. Čtenář Stavbawebu says:

    Pec pod Sněžkou dostala jednu z posledních architektonických ran. Ale je pravda, že v Peci už snad není co zkazit….
    Petr

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*