Architektonická studie má ochránit ceněné brněnské sídliště Lesná

Architektonická studie má ochránit ceněné brněnské sídliště Lesná

(25. 10. 2010) Nová studie (kterou vypracoval atelier RAW - doplněno Stavbaweb) pro Lesnou vznikla především na nátlak tamních občanských sdružení, která bojují proti narušení současného rázu sídliště. Studie má podle zadání řešit urbanistické problémy této oblasti.
Sídliště, které bylo vybudováno v průběhu 60. a 70. let 20. století podle projektu Viktora Rudiše, Ivana Veselého a Františka Zounka, je nejzdařilejším brněnským sídlištěm a díky zdejší zeleni se tato čtvrť řadí mezi nejatraktivnější části Brna.

 
 
 
 

Architektonická studie má ochránit ceněné brněnské sídliště Lesná

Nová studie (kterou vypracoval atelier RAW - doplněno Stavbaweb) pro Lesnou vznikla především na nátlak tamních občanských sdružení, která bojují proti narušení současného rázu sídliště. Studie má podle zadání řešit urbanistické problémy této oblasti.
Sídliště, které bylo vybudováno v průběhu 60. a 70. let 20. století podle projektu Viktora Rudiše, Ivana Veselého a Františka Zounka, je nejzdařilejším brněnským sídlištěm a díky zdejší zeleni se tato čtvrť řadí mezi nejatraktivnější části Brna.


Brno 23. října (ČTK) - V Brně vznikla architektonická studie, která má ochránit ceněné sídliště Lesná od výstavby, jež by na něj mohla mít ničivý vliv. Architekti v dokumentu uvádějí, kde lze stavět, co a za jakých podmínek. Analyzovali i nároky obyvatel. Navrhli například v horní části sídliště postavit nové koupaliště, dolní část blízko Halasova náměstí zase chtějí přetvořit v nové centrální náměstí Brna-sever. Architekti dokument projednali s veřejností. Po úpravách by se měl stát závazným územněplánovacím podkladem, řekl ČTK primátorův náměstek Martin Ander (SZ).

Odborníci se v dokumentu zabývali i demografickou strukturou sídliště. Podle modelu vývoje obyvatelstva, který zvolili, dospěli k závěru, že na Lesné a ve spádových územích Majdalenky, Soběšice a Útěchov bude v mateřských školách chybět 110 míst, v základních školách 700 míst. Navrhli proto do území včlenit dvě mateřské a jednu základní školu.

Obyvatelé lokalit mají podle dokumentu k dispozici dost dětských hřišť i sportovišť. Sportovní možnosti by pouze architekti doplnili o venkovní koupaliště. Umístili ho do horní části sídliště. Díky poliklinice jsou podle autorů dostupné i lékařské ordinace, chybí však asi 30 míst v domově pro seniory. Navrhli proto rozšířit nedaleký penzion pro seniory v Okružní ulici.

Architekti řešili i bolest všech starších sídlišť - nedostatek parkovacích míst. Podle studie jich je dnes na Lesné necelých 4000, přitom bytů je 6300. Odborníci navrhli nejdřív zabezpečit proti vandalům parkoviště, která jsou dál od domů, aby se tam lidé nebáli parkovat. Teprve ve druhé etapě navrhují upravovat stání u domů a ve třetí postavit podzemní parkovací domy.

Studie sceluje dosavadní úvahy a plány rozvoje lokality. Například záměr rekonstrukce polikliniky a její zvýšení o jedno patro, kam by se mohla nastěhovat radnice, je znám asi tři roky. Dosud se na radnici městské části Brno-sever nepohnul od studie.

Lesná vznikala v 60. a 70. letech minulého století po vzoru finského města Tapiola u Helsinek. Výjimečná byla už tehdy podílem zeleně, který je dnes nejvyšší mezi sídlišti v zemi.

Územní studie s regulačními prvky Obytný soubor Lesná – aktualizace z 29.10.2010Související články:
Ceněné brněnské sídliště Lesná má ochránit architektonická studie

 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Ostatní

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.